Olejek tymiankowy

Olejek tymiankowy

Dla większości z nas tymianek to aromatyczna przyprawa, za pomocą której podkreślimy charakter kremowej zupy czy dania mięsnego. Świeży lub suszony, rozdrobniony lub w gałązce – pod takimi postaciami stosujemy go najczęściej. Tymczasem w aromaterapii i medycynie naturalnej szczególną rolę odgrywa olejek tymiankowy.

Właściwości tymianku i olejku tymiankowego

Olejek tymiankowy to dość mocny olejek eteryczny, uzyskiwany przez destylację z parą wodną ziela tymianku. Tymianek właściwy pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego i jest klasyczną rośliną przyprawową tamtejszej, niesamowicie zdrowej kuchni. Uprawia się go również w Polsce i w wielu innych krajach świata. Do potraw dodajemy go nie tylko po to, by polepszyć ich smak, ale również wspomóc nasze trawienie. Także olejek eteryczny z tymianku wspomaga pracę układu trawiennego, jednak jego główną zaletą jest działanie przeciwzapalne, które warto wykorzystać w leczeniu infekcji, zwłaszcza dróg oddechowych. Za te i inne walory olejku tymiankowego odpowiadają jego dwa najważniejsze składniki – tymol i karwakrol, będące pochodnymi fenolowymi.

Olejek tymiankowy w leczeniu górnych dróg oddechowych

Choć stosowany nieprawidłowo podrażnia skórę oraz błony śluzowe, jest zaliczany do olejków bezpiecznych. Jeśli odpowiednio rozcieńczymy i podamy olejek tymiankowy, możemy włączyć go nawet w leczenie dzieci (oficjalne zalecenia mówią jednak o powstrzymaniu się przed stosowaniem olejków u dzieci poniżej 2 roku życia). Na jakiego rodzaju Dolegliwości pomaga?

Zwykle sięga się po niego w chorobach Górnych i dolnych dróg oddechowych, podczas kataru i uporczywego kaszlu. Tymianek zwiększa ilość śluzu produkowanego przez oskrzela, ułatwiając tym samym odkrztuszanie. Jego regularne stosowanie może przynieść zaskakujące rezultaty w przypadku powracających stanów zapalnych zatok, krtani, gardła i oskrzeli. Olejek tymiankowy przyniesie ulgę również podczas kataru, choć niestety nie udrożni nosa tak szybko jak popularne apteczne spraye. Ma jednak inne ważne właściwości, których wiele farmaceutyków tego typu jest pozbawiona – mianowicie zmniejsza stan zapalny oraz podnosi ogólną odporność organizmu. Olejek tymiankowy jest też jednym z mocniejszych antyoksydantów.

Jak stosować olejek tymiankowy w czasie choroby?

O olejku tymiankowym warto wiedzieć jeszcze, że jest silnie przeciwbakteryjny, przeciwwirusowy i przeciwgrzybiczny. Wykazuje aktywność również wobec niektórych pasożytów. Nie oznacza to wszak, że można go spożywać – olejek tymiankowy ma właściwości drażniące i przekonamy się o tym nawet stosując go zewnętrznie w bezpieczny sposób. Maść z olejkiem tymiankowym aplikowana Podczas przeziębienia czy stanu zapalnego prowadzi do delikatnego przekrwienia skóry oraz rozgrzewa. To akurat efekty pożądane i wspomagające przy terapii tym olejkiem, lecz bardzo adekwatnie świadczące o jego silnych właściwościach.

Właściwości olejku tymiankowego

Olejek tymiankowy najlepiej stosować w formie dyfuzji, która pozwala na udrożnienie dróg oddechowych oraz złagodzenie stanu zapalnego. Pomocne podczas choroby okażą się również masaże na oleju bazowym oraz kąpiele, do których olejku dodajemy wyłącznie poprzez wcześniejsze zmieszanie go z innym olejem lub solą kąpielową. Łagodząco na stan zapalny gardła można stosować również płukanki z olejkiem z tymianku lub wykorzystać do tego napar z ziela.

Inne właściwości olejku tymiankowego

Olejek eteryczny z tymianku wspomoże nas również w nerwobólach, bolesnych miesiączkach i stresie – ma bowiem działanie Rozkurczowe i rozluźniające. Masaże z jego udziałem mogą łagodzić dokuczliwość bólu reumatycznego.

Sięgając po olejek tymiankowy, warto wiedzieć o jego możliwościach w zakresie Pielęgnacji skóry. Stosowanie w kosmetykach do włosów pozwala ograniczyć nadmierny łojotok, wyeliminować łupież i zapobiec wypadaniu włosów. Jego działanie przeciwzapalne możemy wykorzystać także w pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej.

Stosowane olejku tymiankowego nabierze nowego wymiaru, jeśli połączymy go z innym olejkiem. Świetnym wyborem będzie olejek pomarańczowy, grejpfrutowy, cytrynowy, bergamotowy, melisowy, rozmarynowy i lawendowy.