zioła na gardło

Zioła na gardło

Jedną z najbardziej popularnych, a zarazem bardzo męczących dolegliwości jest ból gardła. Może pojawić się o każdej porze roku i występować o różnym nasileniu i umiejscowieniu.

Wśród objawów bólu gardła można wymienić:

 • uczucie suchości i drapania;
 • pieczenie, a nawet silny ból odczuwany nie tylko w gardle, ale też w krtani, migdałkach, podniebieniu czy śliniankach;
 • chrypkę;
 • trudności w mówieniu i połykaniu;
 • obrzęk, zapalenie błon śluzowych;
 • osłabienie;
 • gorączkę;
 • bóle mięśni;
 • kaszel.

W większości przypadków przyczyną bólu gardła jest infekcja wirusowa, choć może być również bakteryjna lub grzybicza.

Ból gardła może być też dolegliwością towarzyszącą innym chorobom takim jak m.in: grypa, odra, mononukleoza, ospa wietrzna, zapalenie dziąseł, próchnica czy nowotwór.

Zioła na gardło

W łagodzeniu stanu zapalnego gardła są bardzo skuteczne zioła takie, jak:

 • szałwia lekarska – o działaniu przeciwzapalnym, bakteriobójczym i przeciwgrzybiczym, łagodzącym zapalenie błon śluzowych gardła;
 • tymianek pospolity – wykazujący działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz osłonowe na błonę śluzową gardła;
 • podbiał pospolity – działa ściągająco, osłonowo oraz przeciwzapalnie i antybakteryjnie;
 • rumianek pospolity – o działaniu przeciwzapalnym,bakteriobójczym i rozkurczowym na mięśnie gładkie, skuteczny w łagodzeniu wszelkich infekcji gardła;
 • rzepik pospolity – wykazuje działanie regeneracyjne na błony śluzowe oraz przeciwzapalne i bakteriobójcze;
 • czosnek pospolity – skuteczny “naturalny antybiotyk” o działaniu antybakteryjnym i przeciwwirusowym;
 • lukrecja gładka – zmniejsza stan zapalny i działa łagodząco oraz pobudza układ immunologiczny;
 • eukaliptus – działa antyseptycznie, łagodząco;
 • kora dębu – działa ściągająco antybakteryjnie i przeciwwirusowo;
 • prawoślaz lekarski – łagodzi zainfekowaną błonę śluzową gardła.
Uwaga!

Zioła użyte nieumiejętnie także mogą zaszkodzić! Informacje zawarte na tej stronie stanowią jedynie wskazówki; wszelkie kuracje ziołolecznicze należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Czosnek na gardło


garlic-164501_640Kuchnia polska jest niezwykle bogata w różnego rodzaju przyprawy i dodatki, które wzmacniają smak. Niektóre z nich posiadają również właściwości lecznicze. Idealnym na to przykładem jest czosnek, występujący zazwyczaj w odmianie pospolitej, słoniowej bądź niedźwiedziej.

Jest rośliną wieloletnią, składającą się z bulw posiadających niewielkie ząbki, które zawierają liczne składniki siarki (stąd bierze się jego specyficzny zapach). Wspomnieć należy również o sporych płaskich liściach i jadalnych kwiatach.

Jego zastosowania są niezwykle szerokie - najczęściej podaje się go w formie naparów bądź zmiażdżonych ząbków. Wydziela wtedy alicin, który posiada niezwykle silne działanie antybiotyczne. Dzięki temu skutecznie zwalcza infekcje układu oddechowego oraz liczne zakażenia gardła i krtani.

Bardzo pomaga również podczas zmagania się z poważnymi chorobami, takimi jak miażdżyca, nadciśnienie czy niedokrwienie serca. Poza tym zwalcza dolegliwości żołądkowe, zawiera również właściwości oczyszczające i przeciwgrzybicze, w związku z czym jest bardzo często podawany dzieciom.
Imbir na gardło


imbirImbir jest rośliną o właściwościach leczniczych. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. To bylina o nierównych, guzkowatych kłączach. Imbir stosuje się przede wszystkim przy utracie apetytu, a także w dolegliwościach żołądkowych. Przydatny jest w biegunce, bólach brzucha, jak również stosuje się go przy kolce, niestrawności albo wzdęciach.

Ma właściwości przeciwbólowe, dlatego jest podawany na zmniejszenie bóli pooperacyjnych, a także w chorobie lokomocyjnej, nudnościach ogólnych, porannych u kobiet w ciąży oraz wywołanych chemioterapią.

Doskonale leczy bóle reumatyczne stawów, pomaga w artretyzmie, przy migrenach oraz infekcjach górnych dróg oddechowych. Lekarze zalecają stosowanie imbiru jako antidotum na kaszel oraz w zapaleniu oskrzeli. Jest też składnikiem Femmax, preparatu zwiększającego libido u kobiet. Leczy też oparzenia.

Część lecznicza imbiru to korzeń. Można go stosować na surowo, w postaci tabletek, kapsułek, nalewek, płynnych wyciągów oraz jako kandyzowane plastry.
Rumianek na gardło


RumianekWśród wszystkich znanych nam obecnie ziół leczniczych, najbardziej popularny i najszerzej stosowany jest rumianek, który, przez Morze Śródziemne, został rozpropagowany na całym świecie.

Zazwyczaj jego rozmiary oscylują w granicach od 10 do 40 centymetrów. Posiada delikatną, cienką łodygę, zakończoną pękami kwiatów, występujących w dwóch odmianach - białej języczkowej (strona zewnętrzna) i żółtej rurkowatej (strona wewnętrzna).

Niewielkich rozmiarów kwiaty są bogate w różne substancje, które stosowane są ziołolecznictwie. Przede wszystkim olejek eteryczny, posiadający właściwości przeciwalergiczne. Poza tym wspomnieć trzeba o licznych solach mineralnych, witaminie C, cholinie oraz fenolokwasach. Lecznicze koszyczki kwiatków zbierane są na początku kwitnienia.

Poza wspomnianym już działaniem przeciwalergicznym, rumianek zdecydowanie przyspiesza gojenie się ran, usprawnia regenerację skóry, działa przeciwbakteryjnie, a także pomaga w problemach z żołądkiem. Roślina ta jest również często stosowane w kosmetologii, odżywiając skórę, włosy i paznokcie.
Rzepik pospolity na gardło


rzepik pospolityŁodyga rzepika pospolitego jest walcowata, często czerwonawa i pokryta włoskami. Osiąga wysokość od 30 do 100 centymetrów. Jego liście tworzą do sześciu par, pomiędzy którymi znajdują się 3-2 mniejsze listki - od góry ciemnozielone, lekko szarawe i owłosione od dołu.

Kwiatostany rzepika mają kształt kłosa zwężającego się ku górze. Wyrastają w kątach przylistków. Kwiaty są żółte, a płatki korony wolne i delikatne - łatwo opadają.

Surowiec leczniczy pozyskuje się z liści i kwiatów rosliny. Wywar z nich jest doskonałym środkiem regulującym trawienie i wspomagającym pracę wątroby. Dzięki właściwościom antyseptycznym, bywa stosowany również w formie okładów na trudno gojące się rany. Płukanie bolącego gardła naparem z rzepika pomaga szybciej pozbyć się tej przykrej dolegliwości.
Szałwia lekarska na gardło


szalwiaSzałwia to roślina, która znana jest nie tylko ze swoich właściwości leczniczych, ale szybko znalazła zastosowanie także jako przyprawa oraz składnik wielu kosmetyków. Rośnie zwykle na słonecznych zboczach i skałach, a okres jej kwitnienia przypada na maj oraz czerwiec.

Szałwia osiąga od 50 do 70 cm wysokości i posiada charakterystyczne fioletowo niebieskie kwiaty. Surowcem leczniczym szałwii są jej liście, które zawierają duże ilości olejku eterycznego.

Szałwia jest stosowana przez kobiety karmiące piersią, które mają problem ze zbyt dużą ilością pokarmu, pomaga też regulować obfite miesiączki i zmniejsza towarzyszący im ból, oraz łagodzi niektóre objawy towarzyszące menopauzie. Herbatka szałwiowa ułatwia trawienie, leczy niestrawność oraz wzdęcia, a także obniża poziom cukru we krwi. Szałwia działa również antyseptycznie i grzybobójczo.
Tymianek na gardło


tymianekTymianek pospolity czyli thymus vulgaris jest ziołem, które pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego, gdzie rośnie dziko. Uprawia się go w wielu państwach Europy i Ameryki. Tymianek kwitnie od czerwca do lipca. Ma drobniutkie, zielone listki, a także kwiatostan o fioletowym kolorze. Kwiaty znajdują się na szczycie pędów.

Starożytni Grecy jako pierwsi potrafili skorzystać z właściwości leczniczych tymianku. Nazwa tego zioła pochodzi właśnie z greckiego "thymon" - "do odkażania ".

Głównym składnikiem zioła jest silny olejek eteryczny. Olejek tymiankowy zawiera takie składniki jak: tymol, linalol, terpineol, borneol, cyneol i octan bornylu.

Tymianek charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnymi, dlatego stosuje się go w preparatach przeciwtrądzikowych. Olejek dodaje się też do syropów na kaszel. Tymianek pomaga w leczeniu stanów zapalnych gardła, przy nieżycie żołądka, a także w chorobach jelit. Warto pamiętać o tym, że tymianek musi być stosowany z umiarem. Zawiera bowiem tymol, który jest trujący.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji zielarskiej, skonsultuj się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *