zioła na kaszel

Zioła na kaszel

Kaszel jest przypadłością, z którą musi się codziennie zmagać wiele osób. Bywa bardzo uciążliwy i potrafi trwać długo, dlatego opracowano wiele skutecznych metod radzenia sobie z nim. Należy zaznaczyć, że kaszel nie jest chorobą, ale może być jej objawem, dlatego – zwłaszcza jeżeli trwa długo – oprócz poradzenia sobie z nim, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia źródła problemu.

Czym jest kaszel?

Kaszel jest jest odruchową reakcją organizmu na podrażnienie zakończeń nerwowych, które znajdują się w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Może być on odpowiedzą na ciało obce znajdujące się w gardle, czy tchawicy, ale też na infekcję bakteryjną, albo wirusową. Powodem kaszlu może być również podrażnienie nerwów związanych z odruchem kaszlowym. Częstą przyczyną kaszlu jest obecność w drogach oddechowych złogów substancji smolistych, będąca skutkiem długotrwałego palenia.

Zioła na kaszel – skuteczne i sprawdzone metody

Największą skuteczność w leczeniu kaszlu wykazują zioła zawierające w swoim składzie substancje działające osłonowo i regenerująco na błony śluzowe dróg oddechowych, oraz substancje działające wykrztuśnie. Rośliną bogatą w tego rodzaju związki jest Prawoślaz lekarski – Althaea officinali. W całej roślinie, a zwłaszcza w jej korzeniu występują śluzy, które działają nawilżająco i łagodząco na śluzówkę. Prawoślaz wykazuje również działanie antyseptyczne, dzięki któremu pomaga zwalczyć ewentualne infekcje. Bardzo pomocną rośliną jest popularna lipa, napary z której przynoszą ulgę, nawilżają i łagodzą podrażnienia. Wśród wielu roślin, które wykazują skuteczność w leczeniu kaszlu wymienić należy jeszcze lukrecję, podbiał, tymianek i cząber. Ulgę przynosi również olejek pichtowy.

Uwaga!

Zioła użyte nieumiejętnie także mogą zaszkodzić! Informacje zawarte na tej stronie stanowią jedynie wskazówki; wszelkie kuracje ziołolecznicze należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Anyż na kaszel


AnyżW Polsce został rozpowszechniony przez członków zakonu Benedyktynów, jednak na świecie znany jest już od setek lat. Anyż, bo o nim mowa, w głównej mierze występuje w Egipcie, Azji Środkowej i na Dalekim Wschodzie. Charakteryzuje się dość wysoką łodygą (nawet do 50 cm), długoogonkowymi liśćmi oraz białymi, owłosionymi kwiatami. Dość specyficzny jest również owoc anyżu, którego rozłupka zbudowana jest z podłużnych żeberek.

W ziołolecznictwie stosuje się przede wszystkim nasiona rośliny oraz olejek aromatyczny. Czasem dodaje się go do domowych nalewek, aby wzbogacić ich smak. W tej formie pomaga na zgagę i niestrawność. Przyjmuje się, że wspomaga również potencję, a także jest bardzo dobrym składnikiem na kaca.

W formie okładów używa się go także do złagodzenia młodzieńczego trądziku. Ponadto odświeża oddech, oczyszcza organizm, a także wykazuje właściwości pobudzające. Wszystko to sprawia, że jest niezwykle często stosowany, nawet w formie dodatku do herbaty czy kawy.
Babka lancetowata na kaszel


babkaBabka lancetowata to roślina pospolita, która na terenie Polski, jak i większości innych krajów, występuje dziko. Od wielu lat doceniania jest za swoje właściwości lecznicze, z których korzystały już nasze babcie.

W okresie kwitnienia kwiatonośne pędy babki lancetowatej wyrastają na wysokość około 40 centymetrów. Kwiatostan na szczycie pędu kwitnie przez kilka miesięcy. Surowcem leczniczym w przypadku babki lancetowatej są jednak jej liście, które zawierają między innymi witaminy, minerały, związki śluzowe czy kwasy organiczne.

Babkę lancetowatą przygotować można w postaci naparu, odwaru czy też syropu. Ma ona działanie przeciwzapalne na przewód pokarmowy, śluzówkę jamy ustnej i gardła, wspomaga też leczenie chorób górnych dróg oddechowych, dwunastnicy oraz wrzodów żołądka. Stosowana zewnętrznie przyśpiesza gojenie się ran oraz podrażnień skóry.
Podbiał na kaszel


podbialPodbiał to roślina z gatunku astrowatych znana także pod nazwą "oślej stopy" lub "Bożego liczka". Występuje on praktycznie w całej Europie, ale można go spotkać także m.in. w Ameryce Północnej, w północnej i środkowej Azji oraz w północnej Afryce. Podbiał można rozpoznać po charakterystycznych żółtych kwiatach o średnicy 2-2,5 cm, zlokalizowanych na szczycie pędów oraz dużych liściach o sercowatym kształcie, posiadających zatoki i ząbki na swoich brzegach. Roślina ta osiąga wysokość zazwyczaj od ok. 7 do 15 centymetrów i rośnie głównie na łąkach, polanach i przydrożach.

Podbiał ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Liście i kwiaty tej rośliny podawane w formie odwaru, są bardzo skuteczne w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych i łagodzeniu kaszlu, jak i w leczeniu schorzeń układu pokarmowego. Oprócz tego liście podbiału doskonale nadają się także jako okład stosowany na podrażnioną skórę.
Prawoślaz na kaszel


prawoslazPrawoślaz lekarski (Althaea officinalis Linne), zwany także ślazem lekarskim lub prawdziwym, to roślina wieloletnia, przynależąca do rodziny ślazowatych. Występuje na obszarze śródziemnomorskim. Zwykle osiąga wysokość do 1,5 metra. W całości jest pokryta delikatnymi, szarawymi włoskami. Jego liście charakteryzują się sporą wielkością oraz widocznym pokarbowaniem na brzegach (przypominają nieco liście klonu). Posiada również duże różowe kwiaty - szerokie na 5 centymetrów.

W lecznictwie wykorzystuje się kwiaty, liście i korzenie. Prawoślaz łagodzi podrażnienia błony śluzowej, redukuje nadmiar kwasu żołądkowego, sprawdza się przy zapaleniach żołądka i zwalcza wrzody. Jest również przydatny przy problemach jelitowych, zapaleniach okrężnicy czy zespole jelita drażliwego. Napar z prawoślazu doskonale sprawdza się przy zapaleniu pęcherza. Roślina zwalcza też suchy kaszel, infekcje oskrzeli, zapalenia opłucnej oraz astmę oskrzelową. Prawoślaz jest ponadto idealnym lekarstwem na bóle gardła, chrypę czy zapalenia krtani. Wyciąg z tej rośliny stosuje się przy wyrobie kremów i maseczek, regenerujących skórę.
Tymianek na kaszel


tymianekTymianek pospolity czyli thymus vulgaris jest ziołem, które pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego, gdzie rośnie dziko. Uprawia się go w wielu państwach Europy i Ameryki. Tymianek kwitnie od czerwca do lipca. Ma drobniutkie, zielone listki, a także kwiatostan o fioletowym kolorze. Kwiaty znajdują się na szczycie pędów.

Starożytni Grecy jako pierwsi potrafili skorzystać z właściwości leczniczych tymianku. Nazwa tego zioła pochodzi właśnie z greckiego "thymon" - "do odkażania ".

Głównym składnikiem zioła jest silny olejek eteryczny. Olejek tymiankowy zawiera takie składniki jak: tymol, linalol, terpineol, borneol, cyneol i octan bornylu.

Tymianek charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnymi, dlatego stosuje się go w preparatach przeciwtrądzikowych. Olejek dodaje się też do syropów na kaszel. Tymianek pomaga w leczeniu stanów zapalnych gardła, przy nieżycie żołądka, a także w chorobach jelit. Warto pamiętać o tym, że tymianek musi być stosowany z umiarem. Zawiera bowiem tymol, który jest trujący.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji zielarskiej, skonsultuj się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *