Choroby i schorzenia

Zioła na kaszel

zioła na kaszel

Kaszel jest przypadłością, z którą musi się codziennie zmagać wiele osób. Bywa bardzo uciążliwy i potrafi trwać długo, dlatego opracowano wiele skutecznych metod radzenia sobie z nim. Należy zaznaczyć, że kaszel nie jest chorobą, ale może być jej objawem, dlatego – zwłaszcza jeżeli trwa długo – oprócz poradzenia sobie z nim, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia źródła problemu.

Czym jest kaszel?

Kaszel jest jest odruchową reakcją organizmu na Podrażnienie zakończeń nerwowych, które znajdują się w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Może być on odpowiedzą na ciało obce znajdujące się w gardle, czy tchawicy, ale też na infekcję bakteryjną, albo wirusową.

Powodem kaszlu może być również podrażnienie nerwów związanych z odruchem kaszlowym. Częstą przyczyną kaszlu jest obecność w drogach oddechowych złogów substancji smolistych, będąca skutkiem Długotrwałego palenia. Sprawdź skuteczne zioła na kaszel.

zioła na kaszel

Zioła na kaszel – skuteczne i sprawdzone metody

Największą skuteczność w leczeniu kaszlu wykazują zioła zawierające w swoim składzie substancje Działające osłonowo i regenerująco na błony śluzowe dróg oddechowych, oraz substancje działające wykrztuśnie. Rośliną bogatą w tego rodzaju związki jest prawoślaz lekarski – Althaea officinali. W całej roślinie, a zwłaszcza w jej korzeniu występują śluzy, które działają nawilżająco i łagodząco na śluzówkę. Prawoślaz wykazuje również działanie antyseptyczne, dzięki któremu pomaga zwalczyć ewentualne infekcje.

Równie pomocną rośliną jest popularna lipa, napary z której przynoszą ulgę, nawilżają i łagodzą podrażnienia. Wśród wielu roślin, które wykazują skuteczność w leczeniu kaszlu wymienić należy jeszcze lukrecję, podbiał, tymianek i cząber. Ulgę przynosi także olejek pichtowy.

Inne zioła na kaszel i dolegliwości układu oddechowego