zioła na pasożyty

Zioła na pasożyty

Choroby pasożytnicze najczęściej dotykają dzieci, a to ze względu na problem z przestrzeganiem podstawowych zasad higieny. Sprzyjają im również złe warunki sanitarne, a także przebywanie w dużych skupiskach ludzi. Problem ten, choć powszechnie uważany za krępujący, dotyka dzieci i dorosłych ze wszystkich środowisk. Jak zatem z nim sobie radzić?

Choroby pasożytnicze – co najczęściej nas atakuje?

Pasożytami najczęściej atakującymi, zwłaszcza najmłodszych, są owsiki. Częstym problemem jest również lamblioza – schorzenie pasożytnicze układu pokarmowego wywołane przez pierwotniaki. Od 1 do 18 proc. populacji Polaków ma problem z glistą ludzką, w tym osoby w starszym wieku. Coraz większym problemem staje się alweokokoza, czyli bąblowica wielojamowa, która też wywoływana jest przez pasożyty. Zdarzają się również pojedyncze przypadki zarażenia innymi pasożytami, np. tasiemcem.

Zioła na pasożyty ludzkie – które są skuteczne?

Choć zioła na pasożyty ludzkie powszechnie uważa się za skuteczną naturalną metodę odrobaczania, to jednak należy pamiętać, że nie są one w stanie zahamować ich rozmnażania, dlatego po odstawieniu ziół, dokuczliwe objawy po prostu powrócą. Jednak można je potraktować jako kurację wspomagającą leczenie farmakologiczne. Najlepiej nadają się do tego zioła gorzkie i ostre, takie jak np. pieprz czerwony, tymianek, piołun pospolity, czosnek czy mięta błotna. Można też sięgnąć po goździki, pestki dyni i owoce granatu. Napar mający właściwości zmniejszające aktywność pasożytów robi się z ziela tymianu, korzenia omanu, kłącza tataraku, mięty pieprzowej, a nawet liści orzecha włoskiego z dodatkiem piołunu.

Uwaga!

Zioła użyte nieumiejętnie także mogą zaszkodzić! Informacje zawarte na tej stronie stanowią jedynie wskazówki; wszelkie kuracje ziołolecznicze należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Czosnek na pasożyty


garlic-164501_640Kuchnia polska jest niezwykle bogata w różnego rodzaju przyprawy i dodatki, które wzmacniają smak. Niektóre z nich posiadają również właściwości lecznicze. Idealnym na to przykładem jest czosnek, występujący zazwyczaj w odmianie pospolitej, słoniowej bądź niedźwiedziej.

Jest rośliną wieloletnią, składającą się z bulw posiadających niewielkie ząbki, które zawierają liczne składniki siarki (stąd bierze się jego specyficzny zapach). Wspomnieć należy również o sporych płaskich liściach i jadalnych kwiatach.

Jego zastosowania są niezwykle szerokie - najczęściej podaje się go w formie naparów bądź zmiażdżonych ząbków. Wydziela wtedy alicin, który posiada niezwykle silne działanie antybiotyczne. Dzięki temu skutecznie zwalcza infekcje układu oddechowego oraz liczne zakażenia gardła i krtani.

Bardzo pomaga również podczas zmagania się z poważnymi chorobami, takimi jak miażdżyca, nadciśnienie czy niedokrwienie serca. Poza tym zwalcza dolegliwości żołądkowe, zawiera również właściwości oczyszczające i przeciwgrzybicze, w związku z czym jest bardzo często podawany dzieciom.
Pieprz czerwony na pasożyty


Czerwony pieprzChoć małe, czerwone kuleczki przypominają swym wyglądem pieprz czarny ,to nie są wcale z nim spokrewnione. Pieprz czerwony to suszone owoce jagodowe rośliny Schinus molle, rosnącej w Ameryce Południowej. Obecnie uprawia się ją na szeroką skalę w Australii, Meksyku i na Madagaskarze.

Pieprz czerwony uważa się za przyprawę uniwersalną, a zatem można go dodawać prawie do wszystkich potraw. Często stosuje się go jako zamiennik pieprzu czarnego, do którego zresztą jest podobny wielkością oraz smakiem. Z powodzeniem można go dodawać do zup, sosów, wszelkich mięs, ryb, sałatek, jajek i marynat.

Czerwono-fioletowe ziarna są bardzo aromatyczne i charakteryzują się słodkawym, początkowo łagodnym później nieco pikantnym smakiem.

Pieprz czerwony wspomaga proces trawienia, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych, dlatego pomocny jest w różnego rodzaju dietach. Do tego pozytywnie wpływa na ukrwienie tkanek i wzmacnia mięśnie. Działa też dezynfekująco i przeczyszczająco (stosowany jest jako środek w walce z pasożytami), a także odkrztuście i przeciwzapalnie w chorobach układu moczowego. Stosuje się go również przy bólach głowy oraz przy wysokiej gorączce.
Piołun na pasożyty


Artemisia absinthiumPiołun - należy do rodziny roślin astrowatych. Składa się z podziemnych kłączy, za sprawą których się rozmnaża. Łodyga osiąga jeden metr wysokości, jest bruzdkowana i rozkrzewiona. Roślina posiada szare i zielone, owłosione liście, kwiaty w formie koszyczka, a także niewielkie, brązowe owoce. Jej występowanie obejmuje obszar Europy, Azji i obu Ameryk.

Właściwości lecznicze wykazują przede wszystkim liście i ziele. Najczęściej stosuje się je w formie wysuszonej, z której tworzone są napary. Czasem wykorzystuje się je także jako składnik zdrowotnych nalewek.

Działanie piołunu pozwala w skuteczny sposób usprawnić działanie układu pokarmowego. Przede wszystkim go oczyszcza, odrobacza i odkaża. Ponadto pozwala zwiększyć apetyt oraz poprawić funkcje wydalnicze. Napary stosowane są również zewnętrznie w celu poradzenia sobie ze świerzbem i wszawicami. Znane są równie przypadki stosowania rośliny w formie lewatywy. W zdecydowany sposób pomaga leczyć różnego rodzaju schorzenia pokarmowe, jako dopełnienie tradycyjnej terapii farmakologicznej.
Tymianek na pasożyty


tymianekTymianek pospolity czyli thymus vulgaris jest ziołem, które pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego, gdzie rośnie dziko. Uprawia się go w wielu państwach Europy i Ameryki. Tymianek kwitnie od czerwca do lipca. Ma drobniutkie, zielone listki, a także kwiatostan o fioletowym kolorze. Kwiaty znajdują się na szczycie pędów.

Starożytni Grecy jako pierwsi potrafili skorzystać z właściwości leczniczych tymianku. Nazwa tego zioła pochodzi właśnie z greckiego "thymon" - "do odkażania ".

Głównym składnikiem zioła jest silny olejek eteryczny. Olejek tymiankowy zawiera takie składniki jak: tymol, linalol, terpineol, borneol, cyneol i octan bornylu.

Tymianek charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnymi, dlatego stosuje się go w preparatach przeciwtrądzikowych. Olejek dodaje się też do syropów na kaszel. Tymianek pomaga w leczeniu stanów zapalnych gardła, przy nieżycie żołądka, a także w chorobach jelit. Warto pamiętać o tym, że tymianek musi być stosowany z umiarem. Zawiera bowiem tymol, który jest trujący.
Wrotycz na pasożyty


Wrotycz pospolityWrotycz pospolity zioło, należące do rodziny roślin astrowatych, a jego charakterystyczną cechą są drobne kwiaty zebrane w kwiatostan, nazywane również koszyczkami. Występuje na terenie całej Europy, a w Polsce najczęściej występuje na terenach nizinnych i górskich, zwłaszcza na pastwiskach, przydrożach i nasypach kolejowych.

Zioło to jest szeroko wykorzystywany w medycynie naturalnej, np. do leczenia bólów reumatycznych czy chorób układu pokarmowego. Stosuje się je również miejscowo na rany, ukąszenia kleszcza oraz na zmiany skórne przy świerzbie. Sprawdza się jako środek wspomagający walkę z chorobami pasożytniczymi. Wrotycz pospolity pomocny jest w walce z kleszczami, komorami i innymi owadami.

Należy pamiętać jednak o tym, że jest to roślin trująca - zawiera olejek eteryczny o nazwie tujon, który jest silnie toksyczny, dlatego przy jego stosowaniu wymaga jest szczególna ostrożność.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji zielarskiej, skonsultuj się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *