zioła na trądzik

Zioła na trądzik

Trądzik to choroba skóry charakteryzująca się występowaniem na różnych częściach ciała zaskórników, grudek, krostek, a niekiedy także sino-czerwonych guzków wypełnionych ropą.

trądzik

fot. Fotolia

Choć trądzik jest głównie problemem wśród młodzieży, związanym z okresem dorastania, to stosunkowo często dotyka on również osoby dorosłe, w tym w szczególności kobiety po ciąży, jak i w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych, kiedy to mogą wystąpić zaburzenia hormonalne skutkujące m.in. występowaniem zmian skórnych.

Istnieje szereg sposobów leczenia trądziku. W sytuacji gdy dochodzi do konsultacji z lekarzem, przepisuje on zazwyczaj specjalne, antybakteryjne maści i żele zawierające witaminę A, nadtlenek benzolu lub też kwas azelainowy, a w sytuacji zaawansowanych stanów trądziku – doustne antybiotyki.

Kurację stosowaną przez lekarza warto jest jednak uzupełnić o preparaty ziołowe. Jeśli chodzi o zioła na trądzik poprawiające wygląd skóry, doskonale na regulowanie krążenia oraz wzmacnianie naczyń krwionośnych wpływają – zawierające flawonoidy – wyciąg z kory kasztanowca oraz ziele serdecznika.

Nie sposób jest nie wspomnieć także o uzyskiwanych z lawendy olejkach eterycznych oraz żelach aloesowych, które w szybkim czasie są w stanie przywrócić skórze jej naturalny blask. Z kolei jeśli chodzi o wspomagające leczenie trądzika oczyszczenie organizmu z toksyn, doskonale sprawdzą się napary ze skrzypu polnego, łopianu oraz liścia pokrzywy.

Uwaga!

Zioła użyte nieumiejętnie także mogą zaszkodzić! Informacje zawarte na tej stronie stanowią jedynie wskazówki; wszelkie kuracje ziołolecznicze należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Fiołek trójbarwny na trądzik


Fiołek trójbarwnyFiołek trójbarwny, zwany również bratkiem. Jego właściwości uwidaczniają się w stopniu największym, gdy naparzymy na jego bazie ziołową herbatę. Tak przygotowany napój nie tylko oczyszcza organizm, ale również uszczelnia ściany naczyń włosowatych, a także łagodzi występowanie trądziku młodzieńczego.

Rośnie przede wszystkim w Europie i północnej Afryce, choć czasem można spotkać go również w Azji. Kwitnie od maja do września - w tym okresie produkowane są szybko kiełkujące nasiona. Kwiaty fiołka, jak sama nazwa wskazuje, są trójbarwne - żółte, białe oraz ciemnofioletowe. Najważniejszym surowcem rośliny jest jej ziele, które zbierane jest we wczesnych fazach zakwitania fiołka.

Poza wspomnianymi już właściwościami, bratek pozytywnie wpływa na drogi moczowe, wspomaga walkę z reumatyzmem, a także usprawnia proces odchudzania.
Lawenda na trądzik


lawendaLawenda, to pochodząca z Europy, a obecnie uprawiana na całym świecie roślina z rodziny jasnotowatych. Ten osiągający od 50 do 80 centymetrów krzew o ukorzenionym pniu, zdrewniałych gałązkach w kształcie pręcików, podłużnych listkach i fioletowych kwiatach, znalazł bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń.

Jeśli chodzi o część lawendy posiadającą właściwości lecznicze, jest nią z pewnością jej kwiat. Znajdujący się w kwiatach lawendy olejek lawendowy, stosuje się zewnętrznie przy leczeniu chorób skóry, takich jak: egzemy, łuszczyca czy trądzik, a także w przypadku bólów mięśni i stłuczeń. Z kolei kwiaty lawendy stosowane w formie suszu, doskonale sprawdzają się podawane jako napar na problemy żołądkowo-jelitowe, migrenę, zaburzenia snu oraz środek łagodzący stres przy stanach napięcia nerwowego. Sporządzając napar z lawendy można go także zastosować do inhalacji. Łagodzi on infekcje sprawiając, że znacznie szybciej przebiega leczenie przeziębienia, anginy, grypy, zapalenia krtani i zapalenia płuc.
Mniszek lekarski na trądzik


mniszek lekarskiMniszek lekarski, pospolicie jest przez wielu nazywany mleczem, w związku z tym, że w naszym kraju rośnie dziko, często uznawany jest za chwast. Zwłaszcza w przydomowych ogrodach czy na działkach.

Roślina ta ma niewielkie rozmiary i osiąga około 20 cm wysokości. Jej liście ułożone są w rozetę, z której wyrasta łodyga zakończona żółtym kwiatostanem. Surowcem zielarskim w przypadku mniszka lekarskiego jest kwiat, ziele oraz korzeń, zbierane w różnych fazach wzrostu rośliny.

Mniszek lekarski stosowany jest w postaci odwarów, wyciągów, nalewek bądź też występuje on jako składnik mieszanek ziołowych. Preparaty przygotowane z tego zioła mają działanie przeczyszczające oraz moczopędne, doskonale łagodzą zaburzenia trawienia i przepływu moczu, schorzenia wątroby i woreczka żółciowego, ale sprawdzają się również w przypadku wystąpienia niestrawności czy braku apetytu. Jest też składnikiem preparatu na zwiększenie piersi Breatfast.
Nagietek lekarski na trądzik


Calendula officinalisWiedza o właściwościach leczniczych roślin rozwijana była od zarania dziejów. Duże znaczenia w tej kwestii odegrali zakonnicy, którzy w przyklasztornych ogrodach uprawiali między innymi nagietek lekarski, który znajduje zastosowanie głównie przy chorobach i stanach zapalnych skóry.

Posiada on wzniesione i rozgałęzione łodygi, które sięgają wysokości 20-50 cm. Jego żółte lub pomarańczowe kwiaty tworzą koszyczki o średnicy 3-5 cm, liście zaś mają lancetowaty kształt. Pochodzenie zioła jest niejasne. Uznaje się jednak, że wywodzi się on z terenów śródziemnomorskich lub Iranu, gdyż tam odnaleziono jego stanowiska naturalne. Współcześnie uprawiany jest w wielu krajach, w tym w Polsce.

Surowiec zielarski stanowią wysuszone koszyczki lub same płatki kwiatów. Stosuje się go głównie w postaci naparu lub maści. Posiada właściwości przeciwzapalne oraz przeciwgrzybiczne. Ma działanie rozkurczowe oraz moczopędne. Przyspiesza gojenie się ran i jest wykorzystywany, gdy w jamie ustnej i gardle tworzą się stany zapalne. Nagietek znajduje zastosowanie także podczas leczenia wrzodów, nieżytów żołądkowych oraz przy dolegliwościach związanych z pęcherzykiem żółciowym.
Pokrzywa na trądzik


pokrzywaPokrzywa, choć przez wielu uważana za chwast, od wieku jest jedną z najważniejszych roślin stosowanych w ziołolecznictwie. Zawiera w sobie wiele aktywnych związków potrzebnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

Pokrzywa może osiągać wysokość od kilkunastu centymetrów do jednego metra, ma ciemnozieloną barwę, jej liście mają sercowaty kształt, a małe zielone owoce zebrane są w groniaste kwiatostany.

W celach leczniczych wykorzystywany jest korzeń, liście oraz ziele pokrzywy, które zostają odpowiednio osuszone. Najczęściej przygotowuje się z nich napar, jednak świeża pokrzywa może być również dodawana do zup czy sałatek. Roślina ta ma działanie moczopędne (np. w preparacie Reprostal), oczyszcza układ trawienny, ma pozytywny wpływ na działanie trzustki, wątroby oraz żołądka. Stosuje się ją również w leczeniu anemii oraz cukrzycy typu 2, a okłady z liści pokrzywy pomagają w przypadku pojawienia się schorzeń skórnych (nawet tych typowo estetycznych, jak np. cellulit - pokrzywa jest nawet składnikiem preparatu antycellulitowego Cellactiv). Wspomaga również wzmocnienie włosów i jest składnikiem preparatu na wypadanie włosów Follixin.
Rdest ptasi na trądzik


rdest ptasiRdest ptasi to samopylna roślina jednoroczna lub dwuletnia z rodziny rdestowatych. Składa się z rozgałęzionych, wrzecionowatych korzeni, rozgałęzionej, rozścielonej, a zarazem twardej łodygi osiągającej długość 50 cm, eliptycznych drobnych, sinozielonych liści ułożonych naprzeciwlegle, białozielonych lub czerwonawozielonych kwiatów i owoców w kształcie trójkanciastych orzeszków o wielkości około 3 mm.

Początkowo rdest ptasi występował tylko na półkuli północnej, obecnie, jednak, występuje niemalże na całej kuli ziemskiej (poza strefą tropikalną).

Owoce rdestu ptasiego są bardzo chętnie zjadane przez ptaki domowe, kury, kaczki, gęsi, stąd też wywodzi się nazwa gatunkowa chwastu.

To ziele rdestu ptasiego bogate jest w substancje lecznicze, w tym: flawonoidy, sole mineralne, krzemionkę, fenolokwasy, garbniki, cukry czy śluzy. I to właśnie ziele rdestu, najczęściej w postaci suszu (do przygotowywania naparów i odwarów), jako składnik mieszanek ziołowych czy dodawane świeże do sałatek, stosuje się w wielu schorzeniach, m.in.:

- chorobie reumatycznej, miażdżycy i skazie moczanowej
- chorobach płuc i dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i wątroby
- w przeroście gruczołu krokowego

Ponadto poprzez działanie moczopędne pomaga usuwać z organizmu soli potasu, sodu i toksyny i ściągające. Może być stosowany również w postaci okładów na ciężko gojące się rany, oparzenia, czy jako płukankę w zapaleniu jamy ustnej/ gardła.
Rumianek na trądzik


RumianekWśród wszystkich znanych nam obecnie ziół leczniczych, najbardziej popularny i najszerzej stosowany jest rumianek, który, przez Morze Śródziemne, został rozpropagowany na całym świecie.

Zazwyczaj jego rozmiary oscylują w granicach od 10 do 40 centymetrów. Posiada delikatną, cienką łodygę, zakończoną pękami kwiatów, występujących w dwóch odmianach - białej języczkowej (strona zewnętrzna) i żółtej rurkowatej (strona wewnętrzna).

Niewielkich rozmiarów kwiaty są bogate w różne substancje, które stosowane są ziołolecznictwie. Przede wszystkim olejek eteryczny, posiadający właściwości przeciwalergiczne. Poza tym wspomnieć trzeba o licznych solach mineralnych, witaminie C, cholinie oraz fenolokwasach. Lecznicze koszyczki kwiatków zbierane są na początku kwitnienia.

Poza wspomnianym już działaniem przeciwalergicznym, rumianek zdecydowanie przyspiesza gojenie się ran, usprawnia regenerację skóry, działa przeciwbakteryjnie, a także pomaga w problemach z żołądkiem. Roślina ta jest również często stosowane w kosmetologii, odżywiając skórę, włosy i paznokcie.
Skrzyp na trądzik


skrzy polnySkrzyp polny to roślina wieloletnia występująca głównie w Europie na glebach piaszczystych oraz gliniastych. Jest to charakterystyczna bylina osiągająca wysokość od około 10 do 30 cm. Ta przypominająca jodełkę roślina, ze względu na częstotliwość swojego występowania, traktowana jest często jako chwast, podczas gdy w rzeczywistości posiada ona unikalne właściwości, które spowodowały, że znalazła szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie.

Skrzyp polny zaleca się stosować w formie naparu. Podawany w ten sposób, dzięki zawartości soli mineralnych oraz dużej ilości witamin, stanowi on doskonałe rozwiązanie w leczeniu chorób układu pokarmowego i problemów z przemianą materii, chorób dróg moczowych, jak i dolegliwości układu oddechowego. Naukowo wykazano również, iż zawarty w skrzypie polnym krzem przeciwdziała miażdżycy, ponieważ utrzymuje on wysoki stopień elastyczności naczyń krwionośnych.Wspomaga w ten sposób także walkę o piękny wygląd skóry, skrzyp jest więc nawet składnikiem preparatów na cellulit takich jak Cellactiv. Oprócz tego picie naparu ze skrzypu polnego może się przyczynić do wzmocnienia skóry, włosów i paznokci. Jest też składnikiem preparatu wzmacniającego wypadające włosy Follixin.
Szałwia lekarska na trądzik


szalwiaSzałwia to roślina, która znana jest nie tylko ze swoich właściwości leczniczych, ale szybko znalazła zastosowanie także jako przyprawa oraz składnik wielu kosmetyków. Rośnie zwykle na słonecznych zboczach i skałach, a okres jej kwitnienia przypada na maj oraz czerwiec.

Szałwia osiąga od 50 do 70 cm wysokości i posiada charakterystyczne fioletowo niebieskie kwiaty. Surowcem leczniczym szałwii są jej liście, które zawierają duże ilości olejku eterycznego.

Szałwia jest stosowana przez kobiety karmiące piersią, które mają problem ze zbyt dużą ilością pokarmu, pomaga też regulować obfite miesiączki i zmniejsza towarzyszący im ból, oraz łagodzi niektóre objawy towarzyszące menopauzie. Herbatka szałwiowa ułatwia trawienie, leczy niestrawność oraz wzdęcia, a także obniża poziom cukru we krwi. Szałwia działa również antyseptycznie i grzybobójczo.
łopian na trądzik


lopianŁopian to dwuletnia roślina występująca głównie w Europie, ale także w Azji (głównie na Syberii, w Himalajach, w Japonii oraz w Chinach), spotykana głównie na terenach przydrożnych, nieużytkach i w lasach. Ta osiągająca od kilkudziesięciu centymetrów do 2 metrów roślina, posiada charakterystyczną, sztywną łodygę, sercowate liście oraz purpurowe kwiaty z koszyczkami o haczykowatych szczecinkach.

Łopian znajduje bardzo szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Szczególnie pozytywny wpływ na zdrowie posiada jego korzeń, który poddany suszeniu i podawany następnie w formie naparu, stanowi doskonałe rozwiązanie, jeśli chodzi o leczenie nieżytów jelit i żołądka. Oprócz tego odwar z korzenia łopianu stosowany jako zamiennik szamponu, świetnie radzi sobie w likwidacji łupieżu oraz problemów z wypadaniem włosów. Łopian w formie odwaru znajduje również zastosowanie w leczeniu szeregu chorób skórnych, a okładając jego liśćmi skórę można zmniejszyć ból związany z opuchlizną, zwichnięciami czy złamaniami.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji zielarskiej, skonsultuj się z lekarzem!

Jeden komentarz do ziół na trądzik

  1. Anka pisze:

    Ja stosuję kilka z tych ziół, plus liść oliwny. Polecam Magazyn Zdrowia, tam wszystkoo co potrzebne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *