zioła na reumatyzm

Zioła na reumatyzm

Reumatyzm to jedna z najczęstszych dolegliwości wieku podeszłego, która często dotyka również osoby młode. Kojarzony jest z bólem, a nawet ograniczeniem ruchomości stawów. Warto jest wiedzieć czym naprawdę jest reumatyzm i jak sobie z nim radzić przy użyciu najbardziej naturalnych metod.

Reumatyzm – istota schorzenia i przyczyny występowania

Istnieje cały zespół schorzeń określanych mianem chorób reumatycznych, dla uproszczenia jednak całą ich grupę nazywa się reumatyzmem.

Reumatyzm jest najczęściej spowodowany reakcją autoimmunologiczną powodującą stan zapalny, który prowadzi do zmian zwyrodnieniowych w stawach. Zmiany te powodują dotkliwy ból, a niektórych przypadkach częściowe lub nawet całkowite unieruchomienie stawów.

Przyczyny reumatyzmu nie są jednoznacznie określone. Najczęściej podejrzewa skłonności genetyczne, ale mówi się też o wirusach, które aktywują układ immunologiczny organizmu do walki z własną tkanką łączną.

Dla osób dotkniętych reumatyzmem bardzo istotna jest możliwość zahamowania zmian chorobowych, a tym samym złagodzenia przykrych dolegliwości. Chemiczne środki przeciwbólowe nie są jedynym środkiem – z pomocą przychodzą zioła.

Zioła na reumatyzm – naturalny środek walki ze schorzeniem

Do ziół uznawanych za najskuteczniejsze w łagodzeniu objawów reumatyzmu, zaliczane są:

WIERZBA BIAŁA – stosowana w lecznictwie jest jej kora łatwa do oddzielenia wczesną wiosną, która zawiera salicynę, mającą silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Z kory sporządzamy napar, który należy pić stopniowo w dawkach podzielonych na cały dzień.

ARNIKA GÓRSKA – w zielarstwie wykorzystuje się jej koszyczki zawierające olejek eteryczny, trójterpeny, fenylokwasy oraz fitosterole. Działanie łagodzące bóle stawów i mięśni uzyskuje się przez stosowanie okładów z naparu, a także z rozcieńczonej nalewki na bazie tego zioła.

Walcząc z reumatyzmem warto również pamiętać o odpowiedniej diecie bogatej w kolagen regenerujący uszkodzenia stawów.

Uwaga!

Zioła użyte nieumiejętnie także mogą zaszkodzić! Informacje zawarte na tej stronie stanowią jedynie wskazówki; wszelkie kuracje ziołolecznicze należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Arnika górska na reumatyzm


Arnika górskaArnika górska jest rośliną z rodziny astrowatych o żółtych kwiatach. Występuje ona głównie w Sudetach i na Pojezierzu Mazurskim, ponadto można ją spotkać m.in. w Małopolsce i na Dolnym Śląsku. Jej nazwa ludowa to pomornik. Znana jest ze swoich licznych właściwości leczniczych. Jest ona objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Arnikę górską stosuje się zewnętrznie na krwiaki, stłuczenia itp. Łagodzi ona także spuchnięcia, obrzęki i dolegliwości reumatyczne. Wykorzystywana jest także do płukania jamy ustnej, gdyż ma właściwości bakteriobójcze. Kwiaty arniki górskiej mają działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Wewnętrznie arnika górska stosowana jest w problemach układu krwionośnego, takich jak:
- zaburzenia krążenia,
- zapalenie żył,
- nadciśnienie,
- miażdżyca,
- zakrzepach naczyń krwionośnych lub ich pękaniu.

Ponadto stosuje się ja także w przypadku zapalenia dróg moczowych oraz ogólnym osłabieniu. Nie powinno się jej stosować w nieżytach jelit i żołądka oraz po zawale serca.
Gorczyca biała na reumatyzm


gorczyca białaGorczyca biała — jest to roślina z rodziny kapustowatych. Jest ona uprawiana w celach kulinarnych i leczniczych. Posiada ona żółte kwiaty, a największe zastosowanie mają jej nasiona. To zazwyczaj one używane są w kuchni, ewentualnie ich przetworzone formy.

Oprócz tego, że gorczycę białą wykorzystuje się w celach kulinarnych ma ona zastosowanie także w ziołolecznictwie. Wyciąg z jej nasion stosuje się w problemach z żołądkiem i jelitami, chorobie wrzodowej, problemach trawiennych. Niweluje ona ból żołądka, a także łagodzi skutki zatrucia grzybami. Ponadto zaleca się podawanie jej osobom, które mają niewielki apetyt. Właściwości przeciwbólowe gorczycy wykorzystywane są w uśmierzaniu bólów zębów.

Gorczyca może być spożywana w formie nasion. Innym sposobem jest także spożywanie wywaru z gorczycy lub wyciągu z jej nasion.
Wiązówka błotna na reumatyzm


wiązówka błotnaWiązówka błotna jest gatunkiem należącym do rodziny różowatych. Jej występowanie jest obecne u nas w Polsce oraz północnej i środkowej Europie, Mongolii, północnych Chinach oraz na Syberii. Można ją wyszukać tam, gdzie jest wilgotno, na pół cienisto, przy brzegach wód, rowach i mokradłach. Da się ją szybko zauważyć, gdyż posiada od 1 do 2 metrów wysokości oraz zieloną a w niektórych miejscach czerwoną łodygę. Ciemnozielone listki z jaśniejszym spodem są omszone i mają ząbkowane brzegi. Charakterystyczne drobne kwiatki mają biały kolor i są na górze łodyg w formie dużych kwiatostanów. Z kolei owocem są niełupki.

Napary z wiązówki błotnej można stosować przy wsparciu naturalnej odporności oraz w czasie przeziębień, gdyż działa napotnie i przeciwgorączkowo dzięki związkom salicylowym, czyli aspirynie. To także doskonała opcja dla utrzymania zdrowia układu moczowego, gdyż szczególne właściwości pozwalają oczyścić organizm ze zbędnych składników. Dla osób z objawami reumatyzmu, bólami stawów i mięśni wspomoże leczenie. Wystarczy zalać 1 łyżkę ziela 1 szklanką wody, a następnie parzyć przez 20 minut. Zalecane jest spożywanie 2 - 3 razy dziennie.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji zielarskiej, skonsultuj się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *