Olejek grejpfrutowy

Olejek grejpfrutowy

Olejek wytłaczany ze skórek grejpfrutów to jeden z olejków o najkorzystniejszym wpływie na wygląd skóry czy zdrowie psychiczne. Olejek grejpfrutowy warto stosować w Masażu ciała, aby oczyścić skórę, pobudzić krążenie krwi i limfy oraz uśmierzyć bóle i napięcia. Jak jeszcze możemy skorzystać z właściwości olejku grejpfrutowego?

Właściwości i skład olejku grejpfrutowego

Olejek grejpfrutowy to skarbnica antyutleniaczy, dzięki którym zawalczymy o piękny i młody wygląd skóry. Ma działanie kojące na psychikę, poprawia samopoczucie, posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Jest bardzo popularnym składnikiem środków do sprzątania, znakomicie odkaża powierzchnie i czyści. Fani grejpfrutowego, gorzko-kwiatowego zapachu, znajdą go też w wielu perfumach i kompozycjach zapachowych do domu. Olejek grejpfrutowy pomoże nam rozprawić się z owadami. Są to właściwości typowe dla olejków cytrusowych, do których zaliczamy olejek grejpfrutowy.

Tak jak w przypadku pozostałych cytrusów, najwięcej substancji lotnych w grejpfrucie zawierają skórki, a olejek tłoczy się z nich przede wszystkim metodą kompresji. Za zapach oraz właściwości olejku grejpfrutowego odpowiadają takie składniki jak: limonen, octan nerylu, octan decylu, aldehyd kaprynowy, mircen, cytronellol, linalol, pinen. Olejek zawiera również witaminy, głównie witaminę C oraz A, a także likopen. Wysokie (nawet do 95%) stężenie limonenu decyduje o właściwościach antynowotworowych olejku grejpfrutowego. Ponadto stymuluje odporność, wpływa korzystnie na równowagę hormonalną, ogranicza infekcje i stany zapalne, oczyszcza, pobudza wydzielanie soków trawiennych. Tak jak inne olejki cytrusowe, ma właściwości fotouczulające, może więc wywołać nadwrażliwość lub reakcję alergiczną po kontakcie skóry ze słońcem.

Olejek grejpfrutowy – wpływ na kondycję skóry

Olejki aromaterapeutyczne mają zbawienny wpływ na stan i wygląd skóry, m.in. poprzez stymulację przepływu krwi oraz limfy. Pod tym względem szczególnie docenia się olejki cytrusowe, a zwłaszcza olejek grejpfrutowy, który skutecznie zwiększa aktywność gruczołów limfatycznych i korzystnie wpływa na ukrwienie. Dzięki temu skóra ciała jest lepiej dotleniona i odżywiona, bardziej elastyczna, jędrna i gładka. Zwiększenie przepływu krwi i limfy w naczyniach podskórnych oczyszcza skórę i pozwala zmniejszyć widoczność cellulitu na udach, pośladkach, brzuchu czy ramionach. Grejpfrut uznawany jest za owoc bardzo skutecznie redukujący cellulit. Jeśli mamy zamiar użyć go w walce z tym defektem, najlepiej zacząć od jedzenia świeżych grejpfrutów oraz włączyć w pielęgnację właśnie olejek grejpfrutowy. Dzięki działaniu odtruwającemu i regulującemu gospodarkę wodną pomoże nam również uporać się z nadmiarem wody w organizmie, zlikwidować opuchliznę kończyn i uczucie ciężkości z powodu płynów zalegających w tkankach.

Właściwości olejku grejpfrutowego

Olejek grejpfrutowy w kosmetykach

Kosmetyka wykorzystuje wszystkie właściwości olejku grejpfrutowego, które mogą przyczynić się do poprawy stanu skóry czy włosów. Znajdziemy go więc w składzie kremów nawilżających i przeciwtrądzikowych, płynów oczyszczających, odświeżających szamponów. Olejek grejpfrutowy reguluje produkcję sebum, nadaje się zatem do pielęgnacji skóry przetłuszczającej się i problemowej. Bardzo często występuje również w kompozycjach olejowych przeznaczonych do Masażu ciała oraz w dezodorantach, w których pełni funkcję antybakteryjną i neutralizuje nieprzyjemny zapach.

Olejek grejpfrutowy na ból i przemęczenie

Masaże z udziałem olejku grejpfrutowego mogą przynieść efekt przeciwbólowy i rozluźniający. Pomogą nam w ten sposób na bóle głowy, bóle mięśni i stawów, bóle i napięcia miesiączkowe, nerwobóle, długotrwałe przemęczenie. Olejek grejpfrutowy ułatwi zaśnięcie i pozwoli się Wyciszyć.

Grejpfrut w aromaterapii stanowi dobrze dobraną parę z Innymi olejkami cytrusowymi, zwłaszcza z olejkiem bergamotowym. Pasuje ponadto do olejków: neroli, geraniowego, imbirowego, kardamonowego, rozmarynowego, cyprysowego. Można łączyć go również z olejkiem lawendowym i palmaroza.