zioła na bolesne miesiączki

Zioła na bolesne miesiączki

Bóle menstruacyjne mogą być bardzo dokuczliwe i bynajmniej nie są rzadkością. Problem ten dotyczy wielu kobiet, niezależnie od wieku. Zastanówmy się więc, jaka jest geneza tego bólu i jak sobie z nim radzić?

Przyczyny bolesnych menstruacji

Jeżeli dolegliwości miesiączkowe powodują nieobecność w szkole lub w pracy, to można miesiączkę w takich sytuacjach nazwać chorobą. Lekarze dzielą bóle menstruacyjne na pierwotne i wtórne.

Pierwsze z nich są związane ze skurczami macicy. Jeśli ich natężenie i częstotliwość się nasila, bóle bywają nie do zniesienia, a nierzadko towarzyszą im wymioty, zawroty głowy czy nawet biegunka.

Bóle wtórne mają podłoże związane z wadami rozwojowymi macicy. Przyczyną bolesnych miesiączek mogą być też mięśniaki podśluzówkowe czy zapalenie przydatków.

Sposoby na bolesne miesiączki

Zwalczanie bólu wymaga stosowania odpowiednich środków. Do najbardziej skutecznych można zaliczyć zioła na bolesne miesiączki. Wśród najbardziej znanych można wymienić krwawnik, rumianek, malinę, arcydzięgiel litwor, anyż zielony, przywrotnik pospolity, imbir czy szałwię. Metoda przygotowania naparu w wielu przypadkach jest taka sama. Zwykle po prostu zalewa się zioła wrzątkiem i zaparza.

Różnica polega przede wszystkim na sposobie stosowania wybranych ziół. Niektóre należy pić przed posiłkiem (rumianek), między posiłkami (anyż zielony) lub po każdym posiłku (arcydzięgiel litwor).

Dobrze byłoby – w celu nie doprowadzania do uzależnienia się organizmu – robić 15-dniowe przerwy w zażywaniu ziół.

Uwaga!

Zioła użyte nieumiejętnie także mogą zaszkodzić! Informacje zawarte na tej stronie stanowią jedynie wskazówki; wszelkie kuracje ziołolecznicze należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Anyż na bolesne miesiączki


AnyżW Polsce został rozpowszechniony przez członków zakonu Benedyktynów, jednak na świecie znany jest już od setek lat. Anyż, bo o nim mowa, w głównej mierze występuje w Egipcie, Azji Środkowej i na Dalekim Wschodzie. Charakteryzuje się dość wysoką łodygą (nawet do 50 cm), długoogonkowymi liśćmi oraz białymi, owłosionymi kwiatami. Dość specyficzny jest również owoc anyżu, którego rozłupka zbudowana jest z podłużnych żeberek.

W ziołolecznictwie stosuje się przede wszystkim nasiona rośliny oraz olejek aromatyczny. Czasem dodaje się go do domowych nalewek, aby wzbogacić ich smak. W tej formie pomaga na zgagę i niestrawność. Przyjmuje się, że wspomaga również potencję, a także jest bardzo dobrym składnikiem na kaca.

W formie okładów używa się go także do złagodzenia młodzieńczego trądziku. Ponadto odświeża oddech, oczyszcza organizm, a także wykazuje właściwości pobudzające. Wszystko to sprawia, że jest niezwykle często stosowany, nawet w formie dodatku do herbaty czy kawy.
Arcydzięgiel litwor na bolesne miesiączki


arcydziegielArcydzięgiel litwor to roślina, która w stanie dzikim występuje przede wszystkim na terenach górzystych i wilgotnych. W Polsce są to głównie rejony Sudetów oraz Karpat.

Roślina ta może osiągać wysokość od 1 do 2,5 metra, ma zielono-fioletową łodygę, liście zebrane w rozetę oraz drobne, zielonkawo-żółte kwiaty wydzielające słodki zapach. Surowcem leczniczym jest korzeń arcydzięgla litworu, który zbiera się w październiku – rok po wysiewie.

Napary czy nalewki z arcydzięgla litworu stosuje się w przypadku dolegliwości pokarmowych, takich jak niestrawność, wzdęcia, brak apetytu czy wrzody żołądka. Jest on także zalecany jaki środek kojący nerwy oraz ułatwiający zasypianie. Z kolei olejek do nacierania łagodzi bóle reumatyczne oraz korzonków, jak również będzie pomocny przy chorobach skóry, takich jak trądzik młodzieńczy czy łuszczyca.
Krwawnik na bolesne miesiączki


krwawnikKrwawnik to powszechnie znana roślina lecznicza, która ze względu na swoje właściwości znalazła szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Jej wysokość zwykle sięga od 80 do 100 cm, a z wierzchołka łodygi krwawnika wyrasta charakterystyczny kwiatostan w kształcie płaskich baldachogron. Pojedyncze koszyczki mają biały bądź różowy kolor.

Surowcem zielarskim pozyskiwanym z krwawnika są kwiaty oraz ziele, zbierane w kwietniu, a następnie poddawane suszeniu. Napar z krwawnika stosuje się wewnętrznie w przypadku wystąpienia problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak niestrawność, uciążliwe wzdęcia oraz brak apetytu, a także w chorobie wrzodowej. Krwawnik stosuje się jednak również zewnętrznie, ze względu na jego właściwości łagodzące przy stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, oraz w celu przyśpieszenia procesu gojenia się ran.
Nagietek lekarski na bolesne miesiączki


Calendula officinalisWiedza o właściwościach leczniczych roślin rozwijana była od zarania dziejów. Duże znaczenia w tej kwestii odegrali zakonnicy, którzy w przyklasztornych ogrodach uprawiali między innymi nagietek lekarski, który znajduje zastosowanie głównie przy chorobach i stanach zapalnych skóry.

Posiada on wzniesione i rozgałęzione łodygi, które sięgają wysokości 20-50 cm. Jego żółte lub pomarańczowe kwiaty tworzą koszyczki o średnicy 3-5 cm, liście zaś mają lancetowaty kształt. Pochodzenie zioła jest niejasne. Uznaje się jednak, że wywodzi się on z terenów śródziemnomorskich lub Iranu, gdyż tam odnaleziono jego stanowiska naturalne. Współcześnie uprawiany jest w wielu krajach, w tym w Polsce.

Surowiec zielarski stanowią wysuszone koszyczki lub same płatki kwiatów. Stosuje się go głównie w postaci naparu lub maści. Posiada właściwości przeciwzapalne oraz przeciwgrzybiczne. Ma działanie rozkurczowe oraz moczopędne. Przyspiesza gojenie się ran i jest wykorzystywany, gdy w jamie ustnej i gardle tworzą się stany zapalne. Nagietek znajduje zastosowanie także podczas leczenia wrzodów, nieżytów żołądkowych oraz przy dolegliwościach związanych z pęcherzykiem żółciowym.
Pokrzywa na bolesne miesiączki


pokrzywaPokrzywa, choć przez wielu uważana za chwast, od wieku jest jedną z najważniejszych roślin stosowanych w ziołolecznictwie. Zawiera w sobie wiele aktywnych związków potrzebnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

Pokrzywa może osiągać wysokość od kilkunastu centymetrów do jednego metra, ma ciemnozieloną barwę, jej liście mają sercowaty kształt, a małe zielone owoce zebrane są w groniaste kwiatostany.

W celach leczniczych wykorzystywany jest korzeń, liście oraz ziele pokrzywy, które zostają odpowiednio osuszone. Najczęściej przygotowuje się z nich napar, jednak świeża pokrzywa może być również dodawana do zup czy sałatek. Roślina ta ma działanie moczopędne (np. w preparacie Reprostal), oczyszcza układ trawienny, ma pozytywny wpływ na działanie trzustki, wątroby oraz żołądka. Stosuje się ją również w leczeniu anemii oraz cukrzycy typu 2, a okłady z liści pokrzywy pomagają w przypadku pojawienia się schorzeń skórnych (nawet tych typowo estetycznych, jak np. cellulit - pokrzywa jest nawet składnikiem preparatu antycellulitowego Cellactiv). Wspomaga również wzmocnienie włosów i jest składnikiem preparatu na wypadanie włosów Follixin.
Przywrotnik pospolity na bolesne miesiączki


przywrotnik pospolityPrzywrotnik pospolity nie jest wymagający. Rośnie na łąkach, na skraju lasów, w miejscach posiadających dużą wilgotność. Ta europejska roślina ma bardzo charakterystyczny wygląd. Jej kwiaty przypominają rozłożone palce, a kolor waha się od jasnej zieleni do żółtawo-zielonego. Pokryte pędami liście należy ściąć, najlepiej kiedy kwitną, i suszyć w przewiewnym miejscu, pozbawionym światła. Warto przy tym pamiętać, że temperatura pomieszczenia nie powinna przekroczyć 40°C.

Przywrotnik pospolity ma rozległe zastosowanie w ziołolecznictwie, ponieważ posiada właściwości moczopędne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Doskonale reguluje pracę żołądka i jelit, działając pobudzająco na przemianę materii. Przynosi ulgę w okresie menstruacji. Należy go stosować dwa lub trzy razy dziennie w postaci naparu. Przygotowuje się go w następujący sposób. Jedną czubatą łyżeczkę przywrotnika pospolitego należy zalać w szklance wrzątkiem, przykryć, odczekać około 10-15 minut, odcedzić i pić ciepłe.
Rumianek na bolesne miesiączki


RumianekWśród wszystkich znanych nam obecnie ziół leczniczych, najbardziej popularny i najszerzej stosowany jest rumianek, który, przez Morze Śródziemne, został rozpropagowany na całym świecie.

Zazwyczaj jego rozmiary oscylują w granicach od 10 do 40 centymetrów. Posiada delikatną, cienką łodygę, zakończoną pękami kwiatów, występujących w dwóch odmianach - białej języczkowej (strona zewnętrzna) i żółtej rurkowatej (strona wewnętrzna).

Niewielkich rozmiarów kwiaty są bogate w różne substancje, które stosowane są ziołolecznictwie. Przede wszystkim olejek eteryczny, posiadający właściwości przeciwalergiczne. Poza tym wspomnieć trzeba o licznych solach mineralnych, witaminie C, cholinie oraz fenolokwasach. Lecznicze koszyczki kwiatków zbierane są na początku kwitnienia.

Poza wspomnianym już działaniem przeciwalergicznym, rumianek zdecydowanie przyspiesza gojenie się ran, usprawnia regenerację skóry, działa przeciwbakteryjnie, a także pomaga w problemach z żołądkiem. Roślina ta jest również często stosowane w kosmetologii, odżywiając skórę, włosy i paznokcie.
Szałwia lekarska na bolesne miesiączki


szalwiaSzałwia to roślina, która znana jest nie tylko ze swoich właściwości leczniczych, ale szybko znalazła zastosowanie także jako przyprawa oraz składnik wielu kosmetyków. Rośnie zwykle na słonecznych zboczach i skałach, a okres jej kwitnienia przypada na maj oraz czerwiec.

Szałwia osiąga od 50 do 70 cm wysokości i posiada charakterystyczne fioletowo niebieskie kwiaty. Surowcem leczniczym szałwii są jej liście, które zawierają duże ilości olejku eterycznego.

Szałwia jest stosowana przez kobiety karmiące piersią, które mają problem ze zbyt dużą ilością pokarmu, pomaga też regulować obfite miesiączki i zmniejsza towarzyszący im ból, oraz łagodzi niektóre objawy towarzyszące menopauzie. Herbatka szałwiowa ułatwia trawienie, leczy niestrawność oraz wzdęcia, a także obniża poziom cukru we krwi. Szałwia działa również antyseptycznie i grzybobójczo.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji zielarskiej, skonsultuj się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *