Olejek cytrynowy

Olejek cytrynowy

Świeży i intensywny olejek cytrynowy jest cenionym w aromaterapii środkiem antybakteryjnym i odkażającym. Dzięki temu może sprzyjać domowemu komfortowi i zdrowiu każdego z nas. Możemy wykorzystać go do sprzątania i aromatyzowania pomieszczeń, do walki z drobnoustrojami, a także jako olejek odprężający.

Pochodzenie i produkcja olejku cytrynowego

Olejek cytrynowy to najpopularniejszy olejek eteryczny produkowany z cytrusów. Wytwarza się go w dość dużych ilościach i jest stosunkowo tanim surowcem aromaterapeutycznym. To sprawdzony olejek o cennych właściwościach, które mają korzystny wpływ na zdrowie ogólne, zdrowie psychiczne oraz na stan skóry. Jest świetną bronią przeciwko zakażeniom bakteryjnym i wirusowym. Olejek cytrynowy pozyskuje się w inny sposób, niż większość olejków aromaterapeutycznych. Jest on bowiem tłoczony ze skórek – substancje lotne znajdują się w maleńkich kropkach pokrywających skórkę cytrynową, które z łatwością zlokalizujemy, przyglądając się temu popularnemu cytrusowi.

W produkcji olejku cytrynowego wyspecjalizowało się wiele rynków. Obecnie najwięcej wytwarza się go w Kalifornii, natomiast najbardziej intensywny i pachnący olejek cytrynowy pochodzi z Sycylii. Aby podkreślić poszczególne właściwości olejku, podczas wytwarzania stosuje się różne dodatkowe zabiegi.

Olejek cytrynowy – właściwości odkażające

Spośród wszystkich olejków cytrusowych, najsilniejsze i najcenniejsze właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne wykazuje właśnie olejek cytrynowy. Możemy je wykorzystać rozmaicie. W czysto praktycznym, domowym ujęciu, olejek cytrynowy może posłużyć nam za środek dezynfekujący i odkażający do sprzątania. Bardzo często używa się go do dezynfekcji pomieszczeń, wycierania blatów kuchennych, powierzchni często ulegających zabrudzeniom, do mycia podłóg i czyszczenia łazienki. Wystarczy kilka kropli tegoż olejku dodać do mikstury wody z mydłem, a z łatwością odkazimy powierzchnie w domu czy biurze.

Olejek cytrynowy

Olejek cytrynowy – działania prozdrowotne

Przeciwbakteryjne i przeciwzapalne właściwości olejku cytrynowego warto wykorzystać również w pielęgnacji skóry problemowej. W razie pojawienia się wyprysku lub trądziku, wystarczy wmieszać kilka kropli olejku cytrynowego w krem czy bazę myjącą. Olejek cytrynowy pomoże nam również zmiękczyć, złuszczyć i rozjaśnić skórę, pozbyć się łupieżu oraz wzmocnić kondycję włosów i paznokci. Na skórę i cały organizm zadziała oczyszczająco oraz odkwaszająco. Wspomoże układ immunologiczny organizmu, wyreguluje krążenie krwi i zwalczy infekcję dróg oddechowych. Warto go wdychać podczas zapalenia oskrzeli, zapalenia gardła i migdałków, podczas przeziębienia, gorączki i kaszlu. W razie bólu gardła można przygotować odkażającą płukankę z dodatkiem niewielkiej ilości olejku cytrynowego.

Aromatyzowanie pomieszczeń i inhalowanie się olejkiem cytrynowym ma także istotny wpływ na kondycję psychiczną. Olejek ten pozwala odgonić zmęczenie, pozbierać myśli, odstresować się i skupić, działa antydepresyjnie. Jego głównym składnikiem jest limonen, monoterpen odpowiedzialny za charakterystyczny zapach cytryn, popularny składnik kosmetyków, perfum, a także żywności. Limonen wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, a ponadto antynowotworowe. Wpływa też łagodząco na zgagę oraz rozbija kamienie żółciowe.

Olejek cytrynowe domowej roboty?

Na wytłoczenie około 500 ml olejku cytrynowego potrzeba ponad 1000 cytryn. Pod względem ilości przeznaczanego na wyrób surowca, stanowi on jeden z tańszych olejków eterycznych. Dobrej jakości olejek cytrynowy kupimy już za 30-40 zł. To niewielka cena jak za doskonałej jakości środek antybakteryjny i aromaterapeutyczny. Biorąc jednak pod uwagę specyfikę wytwarzania olejków ze skórek cytryn, możemy pokusić o przygotowanie domowego olejku cytrynowego, a raczej maceratu ze skórek, który będzie miał podobne właściwości odkażające i znakomicie nada się do sprzątania. Macerat cytrynowy wykonamy zanurzając obrane skórki cytryn w dobrej jakości occie i pozostawiając na około 1-2 tygodnie.

Z czym łączyć olejek cytrynowy?

Olejek cytrynowy stanowi udane połączenie z innymi olejkami cytrusowymi, z olejkiem ylangowy, eukaliptusowym, miętowym, geraniowym, imbirowym, lawendowym czy jaśminowym.