Zioła na wypadanie włosów

zioła na wypadanie włosów

Wzmożone wypadanie włosów, choć budzi duży niepokój, nie zawsze wymaga suplementacji syntetycznych środków aptecznych. Bardzo często o wiele skuteczniejsze w likwidacji tego problemu są remedia ziołowe o skoncentrowanym działaniu. Jakie zioła i pod jaką postacią stosować, by włosy przestały wypadać, a ich kondycja wróciła do normy? Spektrum jest dosyć szerokie. Okazuje się, że nie tylko polski skrzyp czy łopian mają cudowną moc.

Dlaczego zioła dadzą radę wypadaniu włosów?

Zioła zawierają znaczne ilości soli mineralnych, witamin, flawonoidów oraz kwasów organicznych. Dla wielu są pierwszym wyborem, gdy z włosami lub skórą głowy dzieje się coś złego. Przetłuszczanie się włosów, łupież, zła kondycja skalpu czy właśnie łysienie i wzmożone wypadanie włosów to problemy, w których zwalczaniu zioła okazują się bardzo pomocne.

Także apteczne i drogeryjne preparaty przeciwdziałające utracie włosów opierają się na wyciągach z ziół i przynoszą zwykle bardzo dobre efekty. Ponieważ jednak zioła są łatwo dostępne w czystej formie świeżej lub suszonej, można je wykorzystywać do samodzielnie preparowanych kosmetyków na włosy. Poznaj najlepsze zioła na wypadanie włosów.

Skrzyp polny – sławny i skuteczny

Zielem znanym doskonale z dobroczynnego wpływu na włosy jest skrzyp polny. Równoważy on pracę gruczołów łojowych skóry głowy, wzmacnia włosy i hamuje ich wypadanie. Swoje właściwości zawdzięcza przede wszystkim znacznej zawartości krzemu, pierwiastka odpowiedzialnego za dobrą kondycję skóry i jej przydatków. Pijąc lub w innym sposób suplementując skrzyp, wspieramy również paznokcie i skórę.

Pokrzywa wsparciem dla włosów

Pokrzywa z kolei słynie z właściwości odświeżających. Często sięgają po nią osoby, których włosy nadmiernie się przetłuszczają. Prosta płukanka z pokrzywy zastosowana po myciu głowy przedłuża świeżość włosów i Przeciwdziała powstawaniu łupieżu. Będzie również pomocna przy wypadaniu włosów, zwłaszcza jeśli objaw ten występuje wraz z łupieżem i stanem zapalnym skóry głowy.

Łopian – bardzo silne wzmocnienie dla włosów

Efekty stosowania łopianu mogą nas bardzo mile zaskoczyć. Przede wszystkim jest to roślina, która z łatwością odbuduje i wzmocni włosy zniszczone oraz cienkie. Łopian kondycjonuje również skórę głowy i walczy z łupieżem. Jest pomocny w szczególności w przypadku łysienia o podłożu łojotokowym. Łopian nie tylko hamuje wypadanie włosów, ale i Pobudza do wzrostu nowe włosy.

Stosując go należy jedynie pamiętać, że Przyciemnia kosmyki, co może przeszkadzać posiadaczkom i posiadaczom włosów jasnych. Dowiedziono ponadto, że składniki aktywne zawarte w tym zielu mogą obkurczać macicę, dlatego odradza się stosowanie łopianu (zwłaszcza doustnie) kobietom w ciąży, a ze względu na nieznany wpływ na laktację, również mamom karmiącym piersią.

Tatarak na kondycjonującą wcierkę

Tatarak stanowi bogactwo olejków eterycznych, garbników, kwasów organicznych i soli mineralnych. Hamuje wypadanie włosów i wspomaga ich odrastanie, Nadaje kosmykom elastyczność, a także wspomaga likwidację łupieżu. W kuracji wzmacniającej włosy należy wykorzystywać kłącze tataraku lub olejek.

Kontrowersje wokół kozieradki

Kozieradka zawiera składniki mineralne, witaminy, fosfolipidy i ochronne śluzy. Bardzo skutecznie wspomaga regenerację i odrastanie włosów. Na skórę głowy działa normalizująco i antyalergicznie, uśmierza swędzenie, nawilża, odżywia. Na włosy najczęściej stosuje się wcierkę z kozieradki, którą jednak zwykle zmywamy wodą po kilku godzinach – a to ze względu na jej specyficzny zapach. Kozieradki nie powinny stosować osoby, u których występuje łysienie androgenowe, gdyż roślina ta może nasilać jego objawy.

zioła na wypadanie włosów

Uczep trójlistkowy – rodzimy i pomocny, choć mało popularny

Mało znana, aczkolwiek pospolicie występująca w Polsce roślina zielna. Uczep pomoże w szczególności osobom cierpiącym Na stany zapalne skóry głowy, egzemy, alergie, nadmierny łojotok, łupież. Normalizujące działanie uczepu skutkuje jednocześnie zahamowaniem wypadania włosów, spowodowanym przez wyżej wymienione problemy.

Olejek cedrowy, czyli nasiona sosny syberyjskiej

To propozycja dla osób, które lubią bardziej wyszukane surowce lub chcą wzmocnić włosy na różne sposoby. Olejek cedrowy, tłoczony z orzeszków sosny syberyjskiej, jest bogaty w przeciwutleniacze, białko, witaminy z grupy B, olejki eteryczne oraz kwasy tłuszczowe. Na skórę głowy działa oczyszczająco i normalizująco. Równoważy pracę gruczołów łojowych, łagodzi swędzenie, odżywia i nawilża.

Olej cedrowy nadaje się zarówno do wcierania w skórę głowy, dzięki czemu wzmacnia cebulki i Stymuluje porost włosów. Włosy można nim także olejować, czyli rozprowadzać na całej ich długości jak odżywkę. W tej formie nadaje się przede wszystkim do włosów niskoporowatych.

Jak stosować zioła na wypadanie włosów? Wypróbuj wcierki!

Najprostszy sposób wspomagania włosów ziołami to picie naparów i odwarów. Z powodzeniem codziennie możemy sobie serwować filiżankę herbatki skrzypowej. Traktujmy to jednak jako element wspomagający kuracji – włosy zdecydowanie szybciej i efektywniej zareagują na bezpośrednią terapię ziołową, np. W formie płukanki czy wcierki.

W szczególności polecamy tutaj stosowanie wcierek, które można przygotować z samych ziół lub z ziół z dodatkiem alkoholu, który pomaga substancjom aktywnym wniknąć w pory i cebulki włosów. Przygotowanie wcierki polega na zalaniu ziela wrzącą wodą i Odstawienia naparu na kilka godzin. W tym przypadku wrzątku musi być zdecydowanie mniej, niż na płukankę, najlepiej około 100-150 ml na łyżkę suszu. Do przygotowania płukanki zużywamy zwykle 500-1000 ml.

Niektóre zioła wykazują wyjątkową skuteczność w formie olejku. Mowa tu o wspomnianym olejku cedrowym, kozieradkowym, olejku łopianowym czy olejku z uczepu trójlistkowego. Olejki nakładamy na włosy i Wcieramy w skalp na kilka godzin, a następnie spłukujemy. Płukanki i wcierki na bazie wody oraz alkoholu z założenia pozostawiamy na włosach.

Inne rośliny i zioła które hamują wypadanie włosów

  • Pieprzyca peruwiańska (korzeń maca)
  • Jagodlin wonny (Ylang-Ylang)
  • Aloes
  • Babći (psoraela corylifolia)
  • Rumianek
  • Palma sabałowa
  • Jagodzian rambutan
  • Czarna rzepa
  • Kozieradka
  • Orzech włoski