zioła na zatoki

Zioła na zatoki

Zatoki, jak się często nazywa w skrócie zapalenie zatok, do dość powszechna dolegliwość, która dotyka osoby w różnym wieku. Kiedy jesteśmy na nią najbardziej narażeni i czy zioła na zatoki mogą nam pomóc?

Zapalenie zatok – częsty skutek przeziębienia

Zatoki nosowe to osiem jam powietrznych, które wyścielone są błoną śluzową z gruczołami, które odpowiadają za utrzymanie właściwego poziomu wilgotności w nosie.

W wyniku zakażenia bakteryjnego, lub reakcji uczuleniowej, następuje obrzęk błony śluzowej zatok, niedrożność przewodów nosowych, w efekcie ból głowy i uczucie rozbicia.

Zioła na zatoki – skuteczne od pokoleń

Ziołolecznictwo w zmniejszaniu objawów zapalenia zatok stosowane było z powodzeniem przez nasze prababki.

Do najczęściej stosowanych ziół na zatoki należy bez wątpienia czarny bez. Owoce tej pożytecznej, krzewiastej rośliny, służą do sporządzania soków, nalewek, w formie suszu również naparów, które powstrzymują rozwój infekcji wspomagając naturalne siły obronne organizmu. Owoce czarnego bzu maja ponadto właściwości przeciwbólowe, które doskonale sprawdzają się w łagodzeniu bólów głowy towarzyszących zapaleniu zatok.

Działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i wykrztuśne, wykazuje również ziele fiołka trójbarwnego. Napar z tej niepozornej rośliny warto jest pić za równo w początkach infekcji, jak też wspomagająco w przypadku jej dłuższego trwania.

Pomocna jest również popularna herbatka miętowa, która działa również przez inhalację, udrażniając przewody nosowe i ułatwiając oddychanie.

Rośliny są cennym źródłem naturalnych związków prozdrowotnych znacznie zdrowszych, niż produkty chemiczne. Warto jest więc w leczeniu dolegliwości sięgać po nie w pierwszej kolejności.

fot. Mnolf

Uwaga!

Zioła użyte nieumiejętnie także mogą zaszkodzić! Informacje zawarte na tej stronie stanowią jedynie wskazówki; wszelkie kuracje ziołolecznicze należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Czarny bez na zatoki


Czarny bezZarówno zapobiegając chorobom, ale też walcząc z początkami infekcji, coraz częściej sięgamy po dary natury. Wśród nich godne miejsce zajmuje czarny bez. Czym charakteryzuje się ta roślina i jakie jest jej prozdrowotne działanie?

Ta popularna roślina, zwana również bzem dzikim, lub bzem lekarskim, to drzewko dorastające 8 metrów, którego proste pędy pokrywa jasnoszara kora. Kwiatostany pojawiają się w maju i czerwcu, mając postać kremowych baldachimów o średnicy 10-20 centymetrów. Z kwiatów pod koniec sierpnia rozwijają się ciemne, prawie czarne owoce.

Właściwości zdrowotne mają zarówno kwiaty, jak i owoce czarnego bzu. Napar z kwiatów ma działanie napotne i moczopędne. Stosowany jest przeciwgorączkowo w przeziębieniach i grypie.

Owoce czarnego bzu oprócz wymienionych właściwości, mają też działanie przeciwbólowe i są doskonałym środkiem wspomagającym leczenie rwy kulszowej oraz migreny.
Fiołek trójbarwny na zatoki


Fiołek trójbarwnyFiołek trójbarwny, zwany również bratkiem. Jego właściwości uwidaczniają się w stopniu największym, gdy naparzymy na jego bazie ziołową herbatę. Tak przygotowany napój nie tylko oczyszcza organizm, ale również uszczelnia ściany naczyń włosowatych, a także łagodzi występowanie trądziku młodzieńczego.

Rośnie przede wszystkim w Europie i północnej Afryce, choć czasem można spotkać go również w Azji. Kwitnie od maja do września - w tym okresie produkowane są szybko kiełkujące nasiona. Kwiaty fiołka, jak sama nazwa wskazuje, są trójbarwne - żółte, białe oraz ciemnofioletowe. Najważniejszym surowcem rośliny jest jej ziele, które zbierane jest we wczesnych fazach zakwitania fiołka.

Poza wspomnianymi już właściwościami, bratek pozytywnie wpływa na drogi moczowe, wspomaga walkę z reumatyzmem, a także usprawnia proces odchudzania.
Goryczka żółta na zatoki


goryczka_zolta

Goryczka żółta (Gentiana lutea), zwana jest również gencjaną żółtą. Gatunek tej wieloletniej rośliny pochodzi z rodziny Goryczkowatych.

Goryczka żółta rośnie w skupiskach, głównie na mokrych łąkach, pastwiskach z wapiennym podłożem oraz na skalistych zboczach górskich. Roślina ta występuje w górach południowej i środkowej Europy oraz w Azji mniejszej. W Polsce gatunek ten jest pod ochroną, można go spotkać na wysokogórskich łąkach Tatr i Karpat.

Roślina charakteryzuje się grubą, prostą łodygą, która może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Jej liście mają owalny, ostro zakończony kształt. W wyższych partiach goryczki liście układają się w okółka, z których wyrastają żółte kwiaty - ułożone na podobieństwo gwiazdy z dużym sterczącym słupkiem.

Preparaty z goryczki żółtej słyną z właściwości pobudzających wydzielanie soków żołądkowych. W celach leczniczych używa się korzenia oraz kłącza rośliny. Z kłączy uzyskuje się nalewkę alkoholową o charakterystycznym, gorzkim smaku lub wywar. Stosuje się je na poprawę trawienia oraz w przypadkach braku apetytu.

Goryczka sprawdza się również jako lekarstwo na zgagę. Wspomaga odporność układu pokarmowego oraz działa uspakajająco. Okazuje się też pomocna w kłopotach ze wzdęciami i wypróżnianiem.
Lawenda na zatoki


lawendaLawenda, to pochodząca z Europy, a obecnie uprawiana na całym świecie roślina z rodziny jasnotowatych. Ten osiągający od 50 do 80 centymetrów krzew o ukorzenionym pniu, zdrewniałych gałązkach w kształcie pręcików, podłużnych listkach i fioletowych kwiatach, znalazł bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń.

Jeśli chodzi o część lawendy posiadającą właściwości lecznicze, jest nią z pewnością jej kwiat. Znajdujący się w kwiatach lawendy olejek lawendowy, stosuje się zewnętrznie przy leczeniu chorób skóry, takich jak: egzemy, łuszczyca czy trądzik, a także w przypadku bólów mięśni i stłuczeń. Z kolei kwiaty lawendy stosowane w formie suszu, doskonale sprawdzają się podawane jako napar na problemy żołądkowo-jelitowe, migrenę, zaburzenia snu oraz środek łagodzący stres przy stanach napięcia nerwowego. Sporządzając napar z lawendy można go także zastosować do inhalacji. Łagodzi on infekcje sprawiając, że znacznie szybciej przebiega leczenie przeziębienia, anginy, grypy, zapalenia krtani i zapalenia płuc.
Lipa na zatoki


lipaLipa to długowieczne drzewo, które jest niezwykle urokliwe, przez co często sadzone jest chociażby w parkach. Oprócz tego jednak, lipa ma również właściwości lecznicze, które są wykorzystywane od wieków.

Surowcem lekarskim w przypadku lipy jest jej kwiatostan, który zbiera się pod koniec czerwca oraz na początku lipca. Wysuszony, podaje się głównie w postaci naparu, ale także wyciągu bądź syropu. Lipa jest najczęściej stosowana w przypadku pojawienia się przeziębienia, ale doskonale radzi sobie także z obniżaniem gorączki, leczy anginę, zapalenia gardła i oskrzeli, jak również grypę. Oprócz tego, napary z kwiatów lipy mogą zniwelować napięcie nerwowe, pomagają zasnąć i utrzymują nasze naczynia krwionośne w dobrym stanie. Taki napar może być również stosowany zewnętrznie przy podrażnieniach skóry lub po ukąszeniu owadów.
Mięta pieprzowa na zatoki


mietaMięta pieprzowa, nazywana również miętą lekarską, jest znana już od wieków ze swoich właściwości leczniczych. Na terenie Europy rośnie ona w stanie naturalny, a w samej Polsce jest również uprawiana.

Surowcem leczniczym w przypadku mięty pieprzowej jest jej ziele oraz liście mięty, które można suszyć, ale z których pozyskuje się też olejek miętowy, a po jego wymrażaniu również mentol. Miętę można podawać w postaci wyciągu, herbaty, nalewki czy właśnie olejku.

Szerokie zastosowanie mięty w lecznictwie wykorzystywano już w starożytności. Zioło to pomaga między innymi w leczeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak ból żołądka, niestrawność, nudności czy kolka jelitowa. Jest także stosowana przy chorobach wątroby oraz dróg żółciowych, łagodzi objawy zapalenia zatok, przeziębienia czy grypy, a wcieranie olejku miętowego może pomóc zmniejszyć ból migrenowy, nerwobóle oraz bóle reumatyczne.
Rumianek na zatoki


RumianekWśród wszystkich znanych nam obecnie ziół leczniczych, najbardziej popularny i najszerzej stosowany jest rumianek, który, przez Morze Śródziemne, został rozpropagowany na całym świecie.

Zazwyczaj jego rozmiary oscylują w granicach od 10 do 40 centymetrów. Posiada delikatną, cienką łodygę, zakończoną pękami kwiatów, występujących w dwóch odmianach - białej języczkowej (strona zewnętrzna) i żółtej rurkowatej (strona wewnętrzna).

Niewielkich rozmiarów kwiaty są bogate w różne substancje, które stosowane są ziołolecznictwie. Przede wszystkim olejek eteryczny, posiadający właściwości przeciwalergiczne. Poza tym wspomnieć trzeba o licznych solach mineralnych, witaminie C, cholinie oraz fenolokwasach. Lecznicze koszyczki kwiatków zbierane są na początku kwitnienia.

Poza wspomnianym już działaniem przeciwalergicznym, rumianek zdecydowanie przyspiesza gojenie się ran, usprawnia regenerację skóry, działa przeciwbakteryjnie, a także pomaga w problemach z żołądkiem. Roślina ta jest również często stosowane w kosmetologii, odżywiając skórę, włosy i paznokcie.
Tymianek na zatoki


tymianekTymianek pospolity czyli thymus vulgaris jest ziołem, które pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego, gdzie rośnie dziko. Uprawia się go w wielu państwach Europy i Ameryki. Tymianek kwitnie od czerwca do lipca. Ma drobniutkie, zielone listki, a także kwiatostan o fioletowym kolorze. Kwiaty znajdują się na szczycie pędów.

Starożytni Grecy jako pierwsi potrafili skorzystać z właściwości leczniczych tymianku. Nazwa tego zioła pochodzi właśnie z greckiego "thymon" - "do odkażania ".

Głównym składnikiem zioła jest silny olejek eteryczny. Olejek tymiankowy zawiera takie składniki jak: tymol, linalol, terpineol, borneol, cyneol i octan bornylu.

Tymianek charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnymi, dlatego stosuje się go w preparatach przeciwtrądzikowych. Olejek dodaje się też do syropów na kaszel. Tymianek pomaga w leczeniu stanów zapalnych gardła, przy nieżycie żołądka, a także w chorobach jelit. Warto pamiętać o tym, że tymianek musi być stosowany z umiarem. Zawiera bowiem tymol, który jest trujący.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji zielarskiej, skonsultuj się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *