Olejki eteryczne w pielęgnacji cery – jak dobierać i stosować w kosmetykach?

Olejki eteryczne do cery problemowej

Skóra może czerpać z olejków eterycznych najlepsze związki czynne, które pomogą w poprawie jej kondycji i wyglądu. Prawdziwe olejki przysłużą się każdemu rodzajowi cery, od przetłuszczającej się i trądzikowej po odwodnioną i zniszczoną. Jak działają na cerę i jak używać ich bezpiecznie?

Olejki eteryczne do cery problemowej i trądzikowej

Znakomita większość olejków eterycznych Poprawi zdrowie skóry z wypryskami i stanami zapalnymi. Jeśli Twoim problemem są trądzik, zatkane pory, liczne wypryski, zaczerwienienia i nadmierny łojotok, to sięgnięcie po olejki może w tej kwestii wiele zmienić. Substancje lotne w nich zawarte cechują się bowiem bardzo skutecznym działaniem antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Olejek eteryczny może dostarczyć skórze związków antyseptycznych, zmniejszyć ilość wysięków, odetkać pory i wyregulować produkcję sebum. Najlepsze olejki eteryczne do pielęgnacji cery z tego typu problemami to olejek lawendowy, z drzewa herbacianego, bergamotowy, tymiankowy, rozmarynowy, rumiankowy, różany, palmarozowy, z trawy cytrynowej.

Olejki eteryczne do skóry dojrzałej i starzejącej się

Związki lotne z olejków doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry przebarwionej, tracącej młodzieńczy koloryt i blask. Wiele z nich przeciwdziała tworzeniu się plam starczych, bardzo skutecznie Rozjaśnia cerę i widocznie odmładza skórę. Efekty tego rodzaju są możliwe do osiągnięcia m.in. dzięki właściwościom antyoksydacyjnym olejków eterycznych. Antyoksydanty przeciwdziałają zgubnym dla skóry i ciała skutkom stresu oksydacyjnego, który pogarsza stan cery, przyśpiesza jej starzenie się, degeneruje włókna kolagenu i elastyny, niszczy ważne dla skóry lipidy i implikuje zmiany o charakterze nowotworowym.

Ponadto olejki eteryczne stymulują krążenie krwi w skórze, przez co jej komórki są lepiej natlenione. Przyśpiesza to procesy regeneracji i odnowy skóry oraz naskórka, sprawia, że cera jest lepiej odżywiona oraz odzyskuje zdrowy wygląd. Utrzymanie odpowiedniego stopnia nawodnienia i natlenienia skóry jest możliwe dzięki olejkom również poprzez działanie zawartych w nich fitohormonów. Najlepsze olejki do stosowania na skórę dojrzałą i zniszczoną to olejek różany, palmarozowy, geraniowy, z róży stulistnej, z drzewka różanego, kadzidłowy, paczulowy, pomarańczowy, ylangowy, lawendowy czy szałwiowy.

Olejki do skóry suchej

Jeśli posiadasz Skórę suchą i wrażliwą, sięgnij po olejki przeznaczone do cery dojrzałej i atroficznej (szarej, zmęczonej, zniszczonej). Skóra sucha z czasem zyskuje cechy atroficznej, szybko przybywa jej zmarszczek, pojawiają się problemy z utrzymaniem w niej odpowiedniego poziomu wody.

Olejki eteryczne a pielęgnacja cery

Olejki eteryczne do skóry normalnej

Choć najwięcej na stosowaniu olejków eterycznych mogą zyskać posiadaczki cery zniszczonej czy trądzikowej, warto sięgać po nie również, gdy nasza skóra jest wolna od tego typu problemów. Olejki eteryczne stymulują cyrkulację krwi, dodają skórze jędrności, chronią przed zanieczyszczeniami i promieniowanie słonecznym, Wspomagają sprawną regenerację. Przy cerze normalnej najlepiej sprawdzą się olejki: geraniowy, różany, cytrynowy, lawendowy, rozmarynowy, majerankowy, ylangowy, jaśminowy, cyprysowy, lawendowy, z drzewa sandałowego.

Olejki eteryczne do skóry wrażliwej

Związki lotne mogą łagodzić stany zapalne, zmniejszać zaczerwienienia, likwidować swędzenie, wspomagać regenerację skóry uszkodzonej. Do Cery wrażliwej przeznaczone są wszystkie olejki eteryczne o działaniu uspokajającym na skórę, antyseptycznym, ściągającym, znieczulającym i regenerującym. Należą do nich: olejek cytrynowy, cyprysowy, lawendowy, rumiankowy, geraniowy, pomarańczowy czy sandałowy.

Jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne na skórę

Z kilkoma wyjątkami (olejek lawendowy i z drzewa herbacianego punktowo na wypryski), olejków eterycznych nie wolno aplikować bezpośrednio na skórę. Dlatego musisz je najpierw odpowiednio przygotować i rozprowadzić w serum lub innym, wybranym kosmetyku do pielęgnacji. Pamiętaj, że to wyjątkowo skoncentrowane substancje, dlatego wystarczy kroplę lub dwie dodać do maski, serum, ampułki czy kremu.