Zioła na zmarszczki

Zioła na zmarszczki

Zdawać by się mogło, że zioła są dobre wyłącznie na niestrawność, ból głowy i inne typowe dolegliwości dnia codziennego. Tymczasem zioła to także potężna broń m.in. przeciwko zmarszczkom. W jaki sposób mogą wspomóc naszą skórę i opóźnić jej starzenie? Zioła mają wielokierunkowy wpływ na kondycję skóry i warto je stosować pod postacią zarówno kosmetyków, jak i preparatów spożywczych.

Jak powstają zmarszczki?

Aby dobrać odpowiednie preparaty do pielęgnacji skóry dojrzałej, warto wiedzieć, w jaki sposób dochodzi do powstawania i pogłębiania się zmarszczek. Zanim wejdziemy w czwartą dekadę życia, zmarszczki w niewielkim stopniu dają się nam we znaki. Skóra w tym wieku ma jeszcze całkiem sporo kwasu hialuronowego. Co istotniejsze jednak, do pewnego czasu włókna kolagenu i elastyny tworzą w jej głębi silne rusztowanie, dzięki któremu jest napięta i sprężysta. Z czasem kurczą się zasoby tych dwóch rodzajów włókien, organizm produkuje też mniej kwasu hialuronowego. Jakość kolagenu i elastyny spada, a struktura skóry nie jest już tak zwarta. Pojawiają się ubytki lipidów i białek. W poszczególnych miejscach skóra zapada się i tworzy załamania, czyli właśnie zmarszczki.

Tempo tego procesu zależy od wielu czynników. Wpływają na nie m.in. geny, zmiany hormonalne, dieta, styl życia, rodzaj cery, sylwetka czy ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Skóra starzeje się szybciej, jeśli palimy papierosy, często się opalamy, mamy suchą cerę i niewielkie zasoby tkanki tłuszczowej. Z wiekiem w organizmie zmniejsza się też ilość substancji i struktur, które odpowiadają za jej dobre nawilżenie i napięcie.

Istniejące już zmarszczki możemy spłycić stosując odpowiednie kosmetyki i wyciągi. Dieta pozwala również opóźnić powstawanie nowych zmarszczek, np. poprzez łagodzenie stresu oksydacyjnego czy stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny. Zioła na zmarszczki możemy stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Zioła jako idealne źródło witaminy C

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, to substancja kluczowa dla zdrowia i piękna skóry. Jest bowiem niezbędna do syntezy kolagenu, o czym powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy wspomóc produkcję jego cząsteczek. Witamina C jest też jednym z najważniejszych i Najsilniejszych antyoksydantów, co oznacza, że redukuje nadmiar wolnych rodników i w naturalny sposób opóźnia proces starzenia się skóry.

Kwas askorbinowy znajdziemy w wielu roślinach, które możemy spożywać oraz stosować w formie wyciągów i ekstraktów zewnętrznie. Wyjątkowo efektownie działa bowiem witamina C aplikowana prosto na skórę. Doskonałe, roślinne i ziołowe źródła witaminy C to np. rokitnik, dzika róża, dereń, czarna porzeczka, aronia czy acerola. Ich wyciągów warto szukać w kremach na zmarszczki lub dodawać je do nich samodzielnie. Z suszu lub świeżych części tych roślin możemy również przygotować wywary, które następnie spożytkujemy jako toniki do przemywania twarzy. Skarbnicą witaminy C jest też pietruszka.

Lukrecja pomoże zatrzymać wodę w skórze

Korzeń lukrecji ma liczne właściwości szeroko wykorzystywane w lecznictwie oraz w kosmetyce. Za większość z nich odpowiada glicyryzyna, trójterpenoid o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. To właśnie glicyryzyna nadaje lukrecji bardzo słodki smak. Wprowadzona do diety lub pielęgnacji Pomoże nam zatrzymać wodę w skórze, gdyż ma silne właściwości wiążące. Lukrecja poza tym wygładza skórę, reguluje łojotok, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Przeciwdziała procesowi starzenia się komórek skóry ze względu na wysoką wartość antyoksydacyjną.

Zioła na zmarszczki

Ekstrakt z melisy odmłodzi skórę, krzem wzmocni ją i wygładzi

Wysokie stężenie antyoksydantów zawiera także melisa. Dzięki tej powszechnie dostępnej roślinie możemy zadbać o młodość naszej cery, rozjaśnić ją i wygładzić. Antyoksydanty hamują rozwój procesów zapalnych, więc wpłyną korzystnie na stan cery wrażliwej i łojotokowej. Działanie podobne do melisy mają pod tym względem nagietek i rumianek. Z kolei skrzyp polny dostarczy skórze mnóstwa krzemionki, składnika niezbędnego do utrzymania jędrności i gładkości.

Żel z aloesu nawilża i regeneruje skórę

Aloes jest sprawdzonym remedium dla skóry suchej i odwodnionej. Ten typ cery starzeje się zdecydowanie najszybciej, a zmarszczki na jej powierzchni są znacznie bardziej widoczne i głębsze. Aloes w postaci żelu czy soku aplikowany na skórę zatrzymuje w niej wodę, poprawia jej koloryt, łagodzi podrażnienia oraz regeneruje. Spożywanie aloesu redukuje z kolei wolne rodniki oraz Stymuluje produkcję kolagenu.

Zmarszczki wokół oczu – bławatek i oczar

Drobne Zmarszczki wokół oczu pojawiają się zwykle jako pierwsze. Należą one do zmarszczek mimicznych. Wielu specjalistów zaleca stosowanie kremów pod oczy już w młodym wieku. Pozwalają one zadbać o cienką i wrażliwą skórę tego obszaru, łagodzą podrażnienia i przesuszenie. W kosmetykach pod oczy (kremach, serum, tonikach, hydrolatach) warto szukać ekstraktów z bławatka i oczaru wirginijskiego.

Bławatek ma działanie łagodzące i przeciwzapalne, uelastycznia oraz odżywia skórę. Oczar wirginijski działa antyoksydacyjnie i chroni skórę prze nadmiernym rozpadem kolagenu. Jest znanym naturalnym środkiem do pielęgnacji cery dojrzałej, z trądzikiem, rozszerzonymi naczynkami i podrażnieniami. Stosowany regularnie pomoże spłycić niewielkie Zmarszczki wokół oczu.

Przywrotnik – dobry przyjaciel każdej kobiety

Powszechnie występujący w Polsce przywrotnik to ziele, które natura musiała stworzyć Z myślą o zdrowiu i pięknu kobiet. Roślina ta pomaga wyregulować cykl menstruacyjny, poprawia pracę układu rozrodczego, wzmacnia mięśnie macicy i łagodzi objawy menopauzy. Przywrotnik można stosować w kosmetykach lub popijać w formie naparów. Stosowany zewnętrznie pomaga wygładzić i rozjaśnić cerę, spłycić zmarszczki i odmłodzić skórę. Można stosować go na przebarwienia, trądzik, rozszerzone pory, a także w pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu.

Inne zioła na zmarszczki

Jako rośliny przeciwzmarszczkowe możemy wymienić także :

  • Acmella
  • Ogórek kiwano
  • Brzoza