Olejek szałwiowy

Olejek szałwiowy

Szałwia lekarska, jej ekstrakty i olejki eteryczne, wykorzystuje się w medycynie od dawien dawna. Olejek szałwiowy warto mieć pod ręką, gdy dopadnie nas stan zapalny dróg oddechowych, potrzebujemy ulgi w bólu gardła lub pragniemy wspomóc skórę czy obolałe mięśnie.

Olejek z szałwii lekarskiej – skład i właściwości

Zarówno szałwia lekarska, jak i destylowany z jej liści olejek eteryczny mają wiele ważnych właściwości od dawna wykorzystywanych w lecznictwie. Olejek szałwiowy ma świeży, ostry i ziołowy zapach. Za jego właściwości odpowiadają takie substancje lotne jak kamfora (20-30% olejku), eukaliptol, borneol, pinen, limonen, octan sabinylu, octan borneolu, myrcen, linalol, geraniol, terpinen, terpineol, karwakrol, kwas rozmarynowy czy tujon. Tujon jest związkiem toksycznym, który w większych stężeniach powoduje zatrucie organizmu, jednak olejek szałwiowy zawiera śladowe ilości tej składnika.

Olejek szałwiowy ma właściwości antybakteryjnie i hamujące na rozwój grzybów oraz wirusów. Jest pomocny w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Płukanki z olejku szałwiowego łagodzą podrażnienie gardła, hamują namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych i przynoszą ulgę przy bolącym gardle dzięki zawartości kamfory czy eukaliptolu. Olejek działa antyoksydacyjnie na cały organizm. Podobnie jak ekstrakty z szałwii, również olejek z tej rośliny pomoże w problemach trawiennych i żołądkowych, takich jak rozstrój żołądka, biegunka, wrzody żołądka i dwunastnicy. Podczas chorób układu oddechowego sprawdzi się przede wszystkim jako środek na kaszel i zapalenie oskrzeli. Szałwia pod taką postacią ułatwia oddychanie, wspomaga leczenie choroby, łagodzi stan zapalny.

Poza tym warto wspomnieć, że zarówno szałwia, jak i olejek szałwiowy hamują postęp choroby Alzheimera, a tym samym chronią przed rozwojem demencji. Stosowanie olejku również wspomaga pamięć. Za wymienione efekty odpowiedzialna jest w głównej mierze zawarta w szałwii kamfora, a także eukaliptol i pinen. Badania wykazały również antynowotworowe i przeciwcukrzycowe właściwości olejku szałwiowego.

Olejek szałwiowy dla kobiet

Związki wydestylowane z szałwii, między innymi geraniol, mają według badań działanie estrogenne i regulujące na zawirowania hormonalne. Wynika stąd, że po olejek mogą sięgać kobiety po menopauzie, borykające się z objawami takimi, jak osłabienie, nadmierna potliwość, wahania nastrojów, spadek libido itd. Olejek szałwiowy wspomoże również kobiety, które próbują uporać się z nieregularnymi i skąpymi miesiączkami. Uważany jest też za naturalny afrodyzjak – okaże się sojusznikiem, gdy zechcemy wesprzeć libido.

Właściwości olejku szałwiowego

Olejek szałwiowy na dolegliwości skórne

Kąpiele ziołowe z dodatkiem naparu z szałwii lekarskiej to znakomity sposób na wyregulowanie potliwości. Specjaliści zalecają ich stosowanie zwłaszcza przy problemie nadmiernej potliwości stóp. Olejek szałwiowy możemy wykorzystać dokładnie tak samo, a więc zarówno w kąpieli całego ciała, jak i stóp. Wcześniej należy jednak połączyć go z olejem bazowym i solą kąpielową.

Ponadto olejek szałwiowy łagodzi infekcje skóry, związane z nimi stany zapalne, podrażnienia, reguluje wydzielanie sebum. Nabiera dzięki temu właściwości pielęgnacyjnych, które możemy wykorzystać w codziennych zabiegach kosmetycznych. Należy do olejków, które odświeżą i wzmocnią przetłuszczającą się skórę głowy oraz włosy czy ograniczą namnażanie się wyprysków i trądziku. Olejek szałwiowy może zapobiegać łysieniu i wypadaniu włosów, ma bowiem aktywność antyandrogenną. Spowalnia ponadto proces powstawania zmarszczek i zmniejsza widoczność rozstępów czy cellulitu.

Jak stosować olejek szałwiowy?

Dyfuzja i inhalacje olejkiem szałwiowym to najlepszy sposób jego wykorzystania, gdy chcemy uniknąć rozwoju choroby i stanu zapalnego dróg oddechowych czy poprawić pamięć. Wspomagająco przy infekcji zadziała również masaż, jednak ten polecany jest w szczególności w przypadku bolących mięśni i stawów oraz artretyzmu. Kąpiele z kolei wpływają regulująco na pracę gruczołów łojowych i potowych, znakomicie odświeżają i wzmacniają. Wszystkie formy są wskazane w dolegliwościach około menopauzalnych.