Olejek z trawy cytrynowej

Olejek z trawy cytrynowej

Trawa cytrynowa jest tradycyjnym dodatkiem do dań orientalnych. Jej właściwości wykorzystuje również medycyna naturalna. Pomaga m.in. na niestrawność i problemy trawienne, łagodzi bóle głowy i mięśni, odstrasza owady. Najwięcej właściwości użytkowych i prozdrowotnych ma olejek z trawy cytrynowej, zwany też lemongrasowym.

Otrzymywanie i właściwości olejku z trawy cytrynowej

Trawa cytrynowa to gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych, znana także pod nazwą palczatka cytrynowa lub cytronela. Występuje naturalnie w Azji oraz Ameryce Południowej i jest uprawiana w krajach śródziemnomorskich. Stanowi tradycyjny składnik kuchni azjatyckiej, w której służy do aromatyzowania napojów, herbat, curry, potraw mięsnych i rybnych, owoców morza i deserów. Produkowany z niej olejek eteryczny częściej wykorzystuje się w perfumiarstwie, medycynie, w produkcji kosmetyków i aromaterapii, choć jest popularny również jako naturalny aromat w żywności i napojach.

Olejek z trawy cytrynowej nazywany jest również olejkiem cytronelowym lub lemongrasowym (z ang. lemongrass – trawa cytrynowa). Pozyskuje się go metodą typową dla większości olejków, czyli poprzez hydrodestylację. Substancje lotne znajdują się w liściach trawy cytrynowej. Olejek lemongrasowy ma świeży, zielny, nieco przydymiony i mocno cytrusowy zapach. Jego wdychanie przyczynia się do szybkiej poprawy nastroju, rewitalizuje, wzmacnia, minimalizuje zmęczenie i otwiera umysł. To oczywiście niejedyne jego właściwości.

Olejek lemongrasowy – właściwości wzmacniające i przeciwdrobnoustrojowe

Za aromat palczatki cytrynowej i jej główne walory prozdrowotne odpowiada cytral, aldehyd terpenowy, będący pochodną geraniolu i neralu. Jego stężenie w olejku lemongrasowym jest wyjątkowo wysokie, bo może przekraczać nawet 80%. Jak potwierdziły badania, cytral ma silne właściwości grzybobójcze, antybakteryjne, przeciwzapalne, rozluźniające, przeciwbólowe, a nawet antynowotworowe.

Masaż z olejkiem lemongrasowym przyniesie ulgę obolałym mięśniom, pomoże wrócić do formy po urazach i kontuzjach, a także rozgrzeje i zrelaksuje całe ciało. Będzie pomocny zarówno podczas choroby, w której ciało jest osłabione, jak i po niej, by przywrócić energię do życia. Należy do grupy olejków, z dobrodziejstw których mogą korzystać sportowcy i osoby aktywne fizycznie, gdyż usprawnia regenerację i działa przeciwnapięciowo. Olejek ten należy jednak dozować ostrożnie ze względu na drażniące właściwości. Specjaliści zalecają nieprzekraczanie jednej kropli dziennie. Do dyfuzora możemy aplikować jednorazowo 3-4 krople.

Właściwości olejku z trawy cytrynowej

Olejek z trawy cytrynowej jako naturalny i skuteczny środek na owady (komary)

Liczne olejki eteryczne sprawdzają się jako naturalne repelenty. Olejek z trawy cytrynowej ma bodaj najskuteczniejsze właściwości odstraszające owady, w tym głównie komary. Znajdziemy go w składzie wielu naturalnych produktów zapobiegających ukąszeniom, ale taki specyfik możemy też przygotować samodzielnie, właśnie na bazie olejku z trawy cytrynowej.

Olejek z trawy cytrynowej – jak wykorzystać go w domu i w domowym SPA?

Olejku z trawy cytrynowej możemy użyć w domowej produkcji wielu innych preparatów, m.in. kosmetyków. Jego działanie antybakteryjne i przeciwzapalne zachęca, by wykorzystać go w pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej i mieszanej. Odrobinę olejku lemongrasowego warto dodać do pianki myjącej, żelu pod prysznic, toniku, a nawet kremu. Dzięki temu nadamy tym kosmetykom lepsze właściwości odświeżające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i fungistatyczne. Jeśli weźmiemy do tego pod uwagę cytrusowy, rześki i odrobinę ziołowy aromat olejku, staje się on znakomitym składnikiem domowej roboty dezodorantu. W połączeniu z olejem bazowym i solą kąpielową możemy użyć go również do przygotowania prozdrowotnej i łagodzącej kąpieli do stóp, polecanej zwłaszcza osobom narzekającym na nadmierną potliwość oraz skłonność do zakażeń.

Olejku lemongrasowego możemy również używać do sprzątania. Dzięki silnym właściwościom antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym nadaje się do odkażania powierzchni, aromatyzowania środków myjących i piorących. Łączmy go z olejkami cytrusowymi, olejkiem kardamonowym, geraniowym czy cedrowym.