Rozmaryn lekarski to zimozielona krzewinka rosnąca naturalnie u wybrzeży Morza Śródziemnego, a u nas hodowana w doniczkach. Jest zarówno rośliną leczniczą, jak i ozdobną. Fani kuchni śródziemnomorskiej wykorzystują ją także jako przyprawę. Aromatyczne liście rozmarynu stanowią surowiec zielarski oraz skoncentrowane źródło związków eterycznych. To z nich produkuje się olejek rozmarynowy.
Rozmaryn lekarski – najważniejsze właściwości
Świeży i pachnący rozmaryn, również ten dodany do zupy czy mięsa, ma właściwości moczopędne i oczyszczające, pozwala utrzymać w ryzach poziom cholesterolu we krwi oraz normuje ciśnienie tętnicze. Warto mieć go w kuchni także z uwagi na to, że poprawia trawienie, a nawet pomaga uporać się z bolesnymi skurczami jelit. Jak wykazały badania, rozmaryn ma również wysoki potencjał antyoksydacyjny i powinien być elementem profilaktyki nowotworów w ramach prowadzonej diety. Ziele rozmarynu lekarskiego ma korzystny wpływ na pamięć i koncentrację, chroni przed rozwojem choroby Alzheimera i generalnie wspomaga organizm osób starszych, chorych i rekonwalescentów. Jakie z kolei dobroczynne właściwości ma olejek rozmarynowy?
Charakterystyka olejku rozmarynowego
Olejek rozmarynowy to zapach środkowej nuty. Ma głównie charakter ziołowy, ale możemy poczuć w nim też las iglasty, woń świeżą i nieco słodką. Oryginalny olejek rozmarynowy pachnie trochę jak lek z ziołowej apteczki i bez wątpienia rzeczywiście nim jest. Pozyskuje się go poprzez destylację parą wodną liści rozmarynu lekarskiego. Tańsze olejki rozmarynowe można wytwarzać z innych odmian rozmarynu, mają one bowiem podobny zapach, ale ich właściwości odbiegają już od cech oryginalnego olejku.
Prawdziwy olejek rozmarynowy zawiera m.in. borneol, kamforę, a także cyneol. Poza tym obfituje we flawonoidy, kwas rozmarynowy, kwas ursolowy i oleanolowy, karnozol i związki mineralne.
Olejek rozmarynowy – właściwości
Olejek z rozmarynu lekarskiego jest szeroko wykorzystywany w aromaterapii i lecznictwie. Przyda się zarówno podczas choroby, jak i w celu poprawy ogólnej kondycji zdrowia oraz urody. Do podstawowych zastosowań olejku rozmarynowego musimy zaliczyć przeciwdziałanie artretyzmowi i bólom reumatycznym, łagodzenie bólu stawów, a także łagodzenie bólu i skurczów mięśni.
Warto wymienić również działanie antyutleniające olejku rozmarynowego, a także odkażające, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, ściągające, napotne, wiatropędne i moczopędne. Olejek rozmarynowy wspomaga pracę wątroby, pobudza soki trawienne, reguluje ciśnienie krwi, pobudza wydzielanie krwi, wzmacnia i uspokaja. Dodatkowo można wykorzystać go przeciwko owadom.
W kosmetyce olejek rozmarynowy stosowany jest najczęściej jako remedium przywracające kondycję skórze problemowej. Aplikowany na skórę głowy i włosy łagodzi oraz eliminuje tak podstawowe problemy jak nadmierny łojotok i łupież, ale też intensywnie wzmacnia włosy oraz zapobiega ich wypadaniu i łysieniu. Jako ziołowy kosmetyk do pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała zmniejsza również problem trądziku i związanych z nim stanów zapalnych. Dodatkowo poprawia i wyrównuje koloryt skóry.
Jak stosować olejek rozmarynowy?
Rozmaryn lekarski w postaci olejku eterycznego nadaje się do inhalacji i rozpylania, co jest przydatne, gdy mamy zamiar za jego pomocą poprawić pracę układu oddechowego. Olejek ten możemy wykorzystać także do relaksacji i medytacji – ułatwia oddychanie, uspokaja, rewitalizuje, stymuluje i rozjaśnia umysł, a nawet działa jak afrodyzjak. Ułatwi funkcjonowanie wszystkim osobom wycieńczonym i przemęczonym pracą (umysłową i fizyczną), przywróci zdolność koncentracji, pomoże uporać się z kacem. Najskuteczniejsze w terapii bólu artretycznego i reumatycznego są oczywiście masaże aromaterapeutyczne, które wspierają też kondycję i regenerację mięśni oraz całego ciała.
Olejek rozmarynowy lekko zaczerwienia skórę, mimo to jest uznawany za jeden z nielicznych olejków, który możemy stosować również bez rozcieńczania. Wspaniałą kompozycję zapachową tworzy z olejkiem lawendowym, mandarynkowym, geraniowym czy z olejkami ziołowymi i korzennymi.