zioła na wątrobę

Zioła na wątrobę

Wątroba odgrywa w naszym organizmie znaczącą rolę. Z tego względu wszelkie bóle i dolegliwości powinny budzić naszą czujność. Wśród najczęściej występujących schorzeń tego narządu wyróżnić można kolkę wątrobową.

Dokuczliwy problem

watrobaJej podstawową przyczyną są nieodpowiednie nawyki żywieniowe. Jedzenie w pośpiechu, intensywne smażenie potraw oraz nadużywanie alkoholu to główne grzechy, jakie popełniamy względem naszej wątroby. Wywołujemy tym samym intensywne bóle, które są podstawowym objawem kolki i mogą utrzymywać się nawet przez kilka godzin.

Dolegliwości te uaktywniają się w momencie, gdy przepływ żółci do dwunastnicy jest utrudniony. Jest to wynik tworzenia się w pęcherzyku żółciowym złogów. Choroba ta występuje u 15% społeczeństwa. Należy przy tym zaznaczyć, że schorzenie to częściej dotyka kobiety. Podatne na nie są również osoby z nadwagą i otyłością czy też lubiące smażone i bogate w tłuszcze potrawy.

Zioła na wątrobę

Z kolką wątrobową można sobie radzić kilkoma sposobami. Przede wszystkim należy zmienić nawyki żywieniowe i ograniczyć spożywanie soli, tłuszczy zwierzęcych czy też alkoholu. Zapobieganie atakom możliwe jest także dzięki ziołolecznictwie. Ostropest plamisty usprawnia trawienie oraz wspomaga wątrobę. Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów i przeciwutleniaczy roślina ta bierze udział w regeneracji wątroby. Pomaga w leczeniu także innej choroby – marskości.

Udowodnione działanie ochronne wykazuje karczoch. Wspiera on produkcję żółci i podobnie jak ostropest plamisty wspomaga i regeneruje wątrobę. Pełni także znaczącą rolę w procesie przyswajania pożywienia.

Kolejnym ziołem, które posiada pozytywny wpływ na wątrobę i leczy kolkę jest mniszek lekarski, a zwłaszcza jego korzeń. Może on być stosowany podczas różnego rodzaju kuracji wspomagających pracę narządu. Pozytywne właściwości lecznicze wykazuje również dziurawiec, który działa rozkurczowo. Dzięki temu bóle podczas kolki są mniej intensywne. Ułatwia on również procesy trawienia, zwłaszcza po tłustym posiłku.

Uwaga!

Zioła użyte nieumiejętnie także mogą zaszkodzić! Informacje zawarte na tej stronie stanowią jedynie wskazówki; wszelkie kuracje ziołolecznicze należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Dziurawiec na wątrobę


Hypericum perforatumDziurawiec wykazuje niezwykle szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. W Polsce jest on rośliną pospolitą, choć ze względu na duże zainteresowanie tym ziołem, zajęto się również jego uprawą.

Łodyga dziurawca może mieć od 30 nawet do 100 centymetrów wysokości, zioło to ma intensywnie żółte kwiaty, a na jego liściach zauważyć można drobne prześwitujące kropki, w których zgromadzone są olejki eteryczne.

W ziołolecznictwie stosuje się suszone ziele dziurawca, pozyskiwane ze świeżo rozkwitających górnych części łodyg. Najczęściej podawany jest w formie naparu, który stosowany jest w przypadku wystąpienia kamicy moczowej, schorzeń dróg żółciowych oraz żołądka, a także przy stanach depresyjnych i nadmiernego zdenerwowania. Dziurawiec można także stosować zewnętrznie, w postaci wyciągów bądź odwarów, które przyśpieszają gojenie ran, oparzeń czy innych uszkodzeń skóry.
Karczoch na wątrobę


karczochKarczoch - pochodzi z południowej Europy i północnej Afryki, jest przedstawicielem rodziny roślin złożonych. Występuje w odmianie zwyczajnej oraz hiszpańskiej, w zależności od regionu uprawy. Składa się z dwumetrowej łodygi, dużych, rozłożystych liści o ząbkowanych brzegach, a także kulistych fioletowych kwiatów, wokół których rosną łuskowate, mięsiste liście.

Właściwości lecznicze zdradza ziele karczocha, posiadające związki czynne. Ekstrakt z ziół w sposób znaczący usprawnia produkcję żółci przez wątrobę. Dzięki temu jej przepływ zostaje znacząco usprawniony, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie organu. Ponadto oczyszcza on wątrobę, a także działa rozkurczowo, przez co jest wykorzystywany podczas leczenia chorób wątroby. Przyspiesza metabolizm, dzięki czemu często jest wykorzystywany w procesach odchudzania.

Ze względu na zawarte w roślinie inuliny, wspomaga terapię stosowaną przez ludzi zmagających się z cukrzycą. Pozwala także zredukować poziom złego cholesterolu we krwi. Z powodu właściwości oczyszczających, roślina ta jest głównym elementem produkowanych suplementów diety.
Mniszek lekarski na wątrobę


mniszek lekarskiMniszek lekarski, pospolicie jest przez wielu nazywany mleczem, w związku z tym, że w naszym kraju rośnie dziko, często uznawany jest za chwast. Zwłaszcza w przydomowych ogrodach czy na działkach.

Roślina ta ma niewielkie rozmiary i osiąga około 20 cm wysokości. Jej liście ułożone są w rozetę, z której wyrasta łodyga zakończona żółtym kwiatostanem. Surowcem zielarskim w przypadku mniszka lekarskiego jest kwiat, ziele oraz korzeń, zbierane w różnych fazach wzrostu rośliny.

Mniszek lekarski stosowany jest w postaci odwarów, wyciągów, nalewek bądź też występuje on jako składnik mieszanek ziołowych. Preparaty przygotowane z tego zioła mają działanie przeczyszczające oraz moczopędne, doskonale łagodzą zaburzenia trawienia i przepływu moczu, schorzenia wątroby i woreczka żółciowego, ale sprawdzają się również w przypadku wystąpienia niestrawności czy braku apetytu. Jest też składnikiem preparatu na zwiększenie piersi Breatfast.
Ostropest plamisty na wątrobę


ostropestOstropest plamisty - jest przedstawicielem roślin astrowatych, pochodzącym z rejonu Morza Śródziemnego. Dzięki podróżnikom, rozprzestrzenił się na pozostałe części świata i obecnie rośnie w całej Europie, ale również w Afryce, Australii oraz obu Amerykach.

Składa się z długiej, grubej łodygi osiągającej wysokość dwóch metrów. Wychodzą z niej liście o kolczastych brzegach. Na szczycie łodygi wyrasta purpurowo-fioletowy kwiat o długości około piecu centymetrów. Owoc ostropestu jest niełupką.

W ziołolecznictwie wykorzystywany jest właśnie owoc, a także nasiona rośliny. Pełnią one role antyoksydantu, którego działanie w głównej mierze opiera się na regeneracji wątroby. Najczęściej podawane są w formie świeżo zmielonej - dzięki niej uwalniane są między innymi sole mineralne, witaminy B2, D, E i K oraz olejki eteryczne.

W sposób leczniczy wpływa na wątrobę oraz nerki - oczyszcza je z wszelkich toksyn, a także usprawnia działanie tych narządów, które może zostać zaburzone w wyniku choroby cukrzycowej. Działa wspomagająco przy terapii wirusowego zapalenia wątroby typu C, zapalenia dróg żółciowych oraz woreczka żółciowego. Pozwala zwalczyć objawy stanu zapalnego układu pokarmowego. Ostropest wykorzystywany jest także w kosmetologii.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji zielarskiej, skonsultuj się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *