zioła na pamięć

Zioła na pamięć

Takie rzeczy dzieją się głównie w filmach: po uderzeniu w głowę człowiek błądzi bez celu, nie mogąc sobie przypomnieć, kim jest i skąd pochodzi. Podczas gdy taka nagła, głęboka utrata pamięci jest rzadkością, utrata pamięci jest problemem, który w pewnym stopniu dotyka większość ludzi.

Niezależnie od tego, czy jest to okazjonalna zapomnienie czy utrata pamięci krótkotrwałej, która zakłóca codzienne życie, istnieje wiele przyczyn utraty pamięci.

Przyczyny utraty pamięci

Oto kilka najczęstszych rzeczy, które mogą spowodować utratę pamięci:

Leki

Wiele leków na receptę i leków dostępnych bez recepty może zakłócać lub powodować utratę pamięci. Do możliwych winowajców należą: leki przeciwdepresyjne, antyhistaminowe, przeciwlękowe, zwiotczające mięśnie, uspokajające, nasenne i przeciwbólowe podawane po operacji.

Alkohol, tytoń lub zażywanie narkotyków

Nadmierne spożywanie alkoholu jest od dawna uznawane za przyczynę utraty pamięci.

Palenie uszkadza pamięć, zmniejszając ilość tlenu, który dostaje się do mózgu. Badania wykazały, że osobom palącym trudniej jest kojarzyć twarze z imionami niż osobom niepalącym.

Narkotyki mogą zmienić substancje chemiczne w mózgu, które mogą utrudniać zapamiętywanie wspomnień.

Pozbawienie snu

Zarówno ilość, jak i jakość snu są ważne dla pamięci. Zbyt krótki sen lub częste budzenie się w nocy może prowadzić do zmęczenia, które zakłóca zdolność do konsolidacji i pobierania informacji.

Depresja i stres

Bycie w depresji może utrudnić skupianie się, co może mieć wpływ na pamięć. Stres i niepokój mogą również utrudniać koncentrację. Kiedy jesteś spięty, a twój umysł jest nadmiernie pobudzony lub rozproszony, twoja zdolność zapamiętywania może na tym ucierpieć. Stres spowodowany urazem emocjonalnym może również prowadzić do utraty pamięci.

Niedobór składników odżywczych

Dobre odżywianie – w tym wysokiej jakości białka i tłuszcze – jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Niedobory witaminy B1 i B12 mogą mieć wpływ na pamięć.

Uraz głowy

Ciężkie uderzenie w głowę – z upadku lub wypadku samochodowego, na przykład – może uszkodzić mózg i spowodować zarówno krótko-, jak i długoterminową utratę pamięci. Pamięć może stopniowo poprawiać się w czasie.

Udar

Udar występuje, gdy dopływ krwi do mózgu jest zatrzymany z powodu zablokowania naczynia krwionośnego do mózgu lub wycieku naczynia do mózgu. Udary często powodują utratę pamięci krótkotrwałej. Osoba, która miała udar może mieć żywe wspomnienia z dzieciństwa, ale nie jest w stanie przypomnieć sobie, co jadła na obiad.

Demencja

Demencja to nazwa postępującej utraty pamięci i innych aspektów myślenia, która jest na tyle poważna, aby zakłócać zdolność do funkcjonowania w codziennych czynnościach. Chociaż istnieje wiele przyczyn demencji – w tym choroby naczyń krwionośnych, nadużywanie narkotyków i alkoholu lub innych przyczyn uszkodzenia mózgu – najczęstszą i najbardziej znaną jest choroba Alzheimera. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującą utratą komórek mózgowych i innymi nieprawidłowościami mózgu.

Inne przyczyny

Inne możliwe przyczyny utraty pamięci obejmują niedoczynność lub nadczynność tarczycy oraz infekcje takie jak HIV, gruźlica i kiła, które wpływają na mózg.

Znalezienie przyczyny utraty pamięci

Jeśli zauważysz, że jesteś coraz bardziej zapomnialski lub jeśli problemy z pamięcią zakłócają Twoje codzienne życie, umów się na wizytę u lekarza, aby ustalić przyczynę i najlepsze leczenie.

Aby ocenić utratę pamięci, lekarz rozpatrzy historię choroby, przeprowadzi badanie fizyczne – w tym badanie neurologiczne – i zada pytania, aby sprawdzić swoje zdolności psychiczne. W zależności od wyników, dalsza ocena może obejmować testy krwi i moczu, testy nerwowe oraz testy obrazowania mózgu, takie jak komputerowa tomografia osiowa (CAT) lub obrazowanie rezonansu magnetycznego (MRI).

Leczenie utraty pamięci

Leczenie utraty pamięci zależy od przyczyny. W wielu przypadkach może to być odwracalne w przypadku leczenia. Na przykład, utrata pamięci z powodu leków może zostać rozwiązana poprzez zmianę leków. Suplementy odżywcze mogą być użyteczne w walce z utratą pamięci spowodowaną niedoborem składników odżywczych. Leczenie depresji może być pomocne dla pamięci, gdy depresja jest czynnikiem sprawczym. W niektórych przypadkach – takich jak po udarze – terapia może pomóc ludziom zapamiętać, jak wykonać pewne zadania, takie jak chodzenie lub wiązanie butów. W innych przypadkach pamięć może z czasem ulec poprawie.

Leczenie może być również specyficzne dla warunków związanych z utratą pamięci. Na przykład, dostępne są leki pomocne w celu leczenia problemów z pamięcią związanych z chorobą Alzheimera, a leki pomagające obniżyć ciśnienie krwi mogą pomóc zmniejszyć ryzyko większego uszkodzenia mózgu z powodu demencji związanej z wysokim ciśnieniem krwi.

Uwaga!

Zioła użyte nieumiejętnie także mogą zaszkodzić! Informacje zawarte na tej stronie stanowią jedynie wskazówki; wszelkie kuracje ziołolecznicze należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji zielarskiej, skonsultuj się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *