Zioła na pamięć i koncentrację

Zioła na pamięć i koncentrację

Preparaty ziołowe to doskonały sposób na wsparcie tych funkcji mózgu, które odpowiadają za dobrą pamięć oraz bezproblemową koncentrację. Warto dbać o te aspekty działania układu nerwowego, gdyż pomagają nam one sprawnie pracować i funkcjonować. To szczególnie ważne, gdy jesteśmy przemęczeni i zestresowani, źle śpimy i nie potrafimy odpocząć. Jakie zioła wybrać, gdy szwankuje pamięć i koncentracja?

Kiedy warto sięgnąć po zioła wspomagające pamięć i koncentrację?

Koncentracja i pamięć stanowią podstawę nie tylko Efektywnego uczenia się. Są ważne dla wszystkich pracowników umysłowych, kierowców, twórców, osób zabieganych, rodziców małych dzieci czy specjalistów, na przykład lekarzy.

Momenty, w których czujemy się wyczerpani psychicznie oraz fizycznie i nic nam nie wychodzi to stałe punkty codzienności wielu z nas. Najczęściej, aby przełamać impas musimy odpocząć, zdrzemnąć się lub porządnie wyspać, zjeść energetyzujący posiłek. Jednak gdy przeciążenie umysłowe daje nam się we znaki nieustannie, jesteśmy osłabieni, doskwiera nam brak energii do działania, nie potrafimy się skoncentrować i ciągle o czymś zapominamy – to znak, że Powinniśmy wesprzeć organizm na wielu płaszczyznach.

Zioła na pamięć i koncentrację mogą stosować zarówno osoby starsze, jak i dorośli w kwiecie wieku, aktywni zawodowo. Form ziołowego wsparcia dla mózgu jest wiele. Suplementy w postaci kapsułek, ziołowy susz do parzenia, olejki eteryczne do aromaterapii, płyny, wyciągi, nalewki. Które stosowane w nich zioła są warte uwagi pod kątem zwiększenia wydajności naszego mózgu?

Żeń-szeń pomoże na migrenę i doda motywacji

Żeń-szeń bywa nazywany eliksirem życia i jest jedną z najwcześniej uprawianych roślin leczniczych. Za jego właściwości w głównej mierze odpowiadają ginsenozydy, należące do grupy saponin triterpenowych. Związki te mają udowodnione Właściwości poprawiające koncentrację oraz pamięć, zwiększają zdolności poznawcze i przedłużają żywotność komórek. Ponadto ich regularne stosowanie pomaga w walce z migreną i ma walor przeciwdepresyjny. Poprawa pamięci i wpływ na zdolność uczenia się wynikają tu również z faktu, że żeń-szeń oddziałuje korzystnie na nastrój, przez co zwiększa poziom motywacji. Udowodniono ponadto, że ekstrakty z korzenia tej rośliny stymulują funkcje normalnie pracującego mózgu, jak i spowalniają jego proces starzenia się oraz łagodzą objawy choroby Alzheimera.

Miłorząb japoński na wydajniejszą pracę mózgu

Miłorząb japoński wciąż jest przedmiotem badań pod kątem potencjalnego wpływ na układ nerwowy. Wiadomo, że działa na niego ochronnie i psychoenergizująco. Poprawia również wydajność i funkcjonowanie układu krwionośnego, co wpływa na lepsze dotlenienie wszystkich organów, w tym mózgu. Miłorząb japoński zawiera znaczące ilości flawonoidów, związków silnie antyoksydujących i przeciwzapalnych. Jego ekstrakty uszczelniają naczynia krwionośne, zapobiegają niedotlenieniu i niedokrwieniu oraz wspierają syntezę dopaminy i adrenaliny. Charakterystyczny tylko dla miłorzębu bilobalid, seskwiterpen trilaktonowy, daje lepsze ukrwienie, natlenienie i odżywienie komórek mózgu.

Różeniec górski wzmocni i ochroni przed stresem

Różeniec górski to rzadko spotykana roślina, rosnąca głównie w obszarze okołobiegunowym, choć można ją spotkać także w Polsce. Kłącze i korzeń różeńca stanowią bogactwo substancji czynnych, które wpływają na organizm wzmacniająco, pomagają walczyć z przemęczeniem, zwiększają naszą odporność na stres i stymulują układ nerwowy do pracy. W szczególności rozawina i rozyna, substancje charakterystyczne dla tego gatunku, mają właściwości antystresowe, antyoksydacyjne i antydepresyjne. Roślina zaliczana jest do nielicznej grupy adaptogenów, polepszających funkcje poznawcze i wydolność całego organizmu.

Zioła na pamięć i koncentrację

Powyższe zioła to „pewniaki” w obszarze poprawy zdolności umysłowych i eliminacji zmęczenia. Możemy stosować je jako osobne produkty lub wybrać mieszankę dedykowaną osobom, które chcą wesprzeć zapamiętywanie i koncentrację. Pamiętajmy, że to niejedyne rośliny prozdrowotne, mogące wpłynąć korzystnie na funkcjonowanie naszego mózgu i wzmocnić cały organizm, co przełoży się na efektywniejszą naukę czy zdolność skupienia.

W przyrodzie istnieje jeszcze wiele innych, dostępnych i pomocnych ziół o podobnym działaniu. I te surowce ziołowe znajdą się we wspomnianych mieszankach. Należą do nich chociażby dzika róża bogata w witaminę C, czarna malwa czy głóg, podobny w swoim działaniu do żeń-szenia. Wydolność organizmu i procesy regeneracji wspiera również korzeń maca. Korzystnie na układ nerwowy wpłynie ponadto owoc i kwiat granatu. Wybierając Zioła dobre dla mózgu, nie lekceważmy też surowców, które kojarzone są z innymi właściwościami, ale równie skutecznie wspomogą nas w walce z przemęczeniem czy stresem. Do należy m.in. melisa, świetlik lekarski czy kozieradka. Na koniec doceńmy też właściwości pobudzające i odświeżające olejków eterycznych – olejku lawendowego, bazyliowego, z bobu tonka, cedrowego.

Zioła pomogą, ale nie wystarczą

Preparaty ziołowe mogą kompleksowo wesprzeć mózg i układ nerwowy. Pomogą nam uporać się zarówno ze zmęczeniem, jak i bezsennością, rozkojarzeniem oraz otępieniem. Nie możemy jednak stosować ich w nieskończoność. Pamiętajmy poza tym, że mają one charakter wspomagający. Nie stanowią najważniejszego remedium na nasze dolegliwości. Problemy z pamięcią, obniżona zdolność koncentracji, osłabienie – objawy te należy wyeliminować, dochodząc ich przyczyny. Najczęściej wynikają z nadmiernego stresu, zbyt wytężonej pracy fizycznej lub umysłowej, braku ruchu, nieodpowiedniej diety. Być może przed rozpoczęciem suplementacji warto wykonać podstawowe badania oraz sprawdzić poziom najważniejszych pierwiastków w organizmie, takich jak magnez czy żelazo.

Dietę możemy uzupełnić w zioła, lecz pod warunkiem, że wzbogacimy ją również o produkty zawierające witaminy i minerały Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Znane z korzystnego wpływu na pracę mózgu są nasiona i orzechy, wszelakie warzywa oraz owoce, rośliny strączkowe, kakao czy karob. Zdolności poznawcze i koncentrację poprawia również dobrej jakości zielona herbata oraz yerba mate.

Inne zioła na pamięć i koncentrację

  • Guarana
  • Buzdyganek naziemny (Tribulus Terrestris)
  • Liść Damiana (Turnera diffusa)
  • Ogórek kiwano
  • Wąkrotka azjatycka (gotu kola)
  • Cytryniec chiński
  • Macierzanka