zioła na pamięć

Zioła na pamięć

Takie rzeczy dzieją się głównie w filmach: po uderzeniu w głowę człowiek błądzi bez celu, nie mogąc sobie przypomnieć, kim jest i skąd pochodzi. Podczas gdy taka nagła, głęboka utrata pamięci jest rzadkością, utrata pamięci jest problemem, który w pewnym stopniu dotyka większość ludzi.

Niezależnie od tego, czy jest to okazjonalna zapomnienie czy utrata pamięci krótkotrwałej, która zakłóca codzienne życie, istnieje wiele przyczyn utraty pamięci.

Przyczyny utraty pamięci

Oto kilka najczęstszych rzeczy, które mogą spowodować utratę pamięci:

Leki

Wiele leków na receptę i leków dostępnych bez recepty może zakłócać lub powodować utratę pamięci. Do możliwych winowajców należą: leki przeciwdepresyjne, antyhistaminowe, przeciwlękowe, zwiotczające mięśnie, uspokajające, nasenne i przeciwbólowe podawane po operacji.

Alkohol, tytoń lub zażywanie narkotyków

Nadmierne spożywanie alkoholu jest od dawna uznawane za przyczynę utraty pamięci.

Palenie uszkadza pamięć, zmniejszając ilość tlenu, który dostaje się do mózgu. Badania wykazały, że osobom palącym trudniej jest kojarzyć twarze z imionami niż osobom niepalącym.

Narkotyki mogą zmienić substancje chemiczne w mózgu, które mogą utrudniać zapamiętywanie wspomnień.

Pozbawienie snu

Zarówno ilość, jak i jakość snu są ważne dla pamięci. Zbyt krótki sen lub częste budzenie się w nocy może prowadzić do zmęczenia, które zakłóca zdolność do konsolidacji i pobierania informacji.

Depresja i stres

Bycie w depresji może utrudnić skupianie się, co może mieć wpływ na pamięć. Stres i niepokój mogą również utrudniać koncentrację. Kiedy jesteś spięty, a twój umysł jest nadmiernie pobudzony lub rozproszony, twoja zdolność zapamiętywania może na tym ucierpieć. Stres spowodowany urazem emocjonalnym może również prowadzić do utraty pamięci.

Niedobór składników odżywczych

Dobre odżywianie – w tym wysokiej jakości białka i tłuszcze – jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Niedobory witaminy B1 i B12 mogą mieć wpływ na pamięć.

Uraz głowy

Ciężkie uderzenie w głowę – z upadku lub wypadku samochodowego, na przykład – może uszkodzić mózg i spowodować zarówno krótko-, jak i długoterminową utratę pamięci. Pamięć może stopniowo poprawiać się w czasie.

Udar

Udar występuje, gdy dopływ krwi do mózgu jest zatrzymany z powodu zablokowania naczynia krwionośnego do mózgu lub wycieku naczynia do mózgu. Udary często powodują utratę pamięci krótkotrwałej. Osoba, która miała udar może mieć żywe wspomnienia z dzieciństwa, ale nie jest w stanie przypomnieć sobie, co jadła na obiad.

Demencja

Demencja to nazwa postępującej utraty pamięci i innych aspektów myślenia, która jest na tyle poważna, aby zakłócać zdolność do funkcjonowania w codziennych czynnościach. Chociaż istnieje wiele przyczyn demencji – w tym choroby naczyń krwionośnych, nadużywanie narkotyków i alkoholu lub innych przyczyn uszkodzenia mózgu – najczęstszą i najbardziej znaną jest choroba Alzheimera. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującą utratą komórek mózgowych i innymi nieprawidłowościami mózgu.

Inne przyczyny

Inne możliwe przyczyny utraty pamięci obejmują niedoczynność lub nadczynność tarczycy oraz infekcje takie jak HIV, gruźlica i kiła, które wpływają na mózg.

Znalezienie przyczyny utraty pamięci

Jeśli zauważysz, że jesteś coraz bardziej zapomnialski lub jeśli problemy z pamięcią zakłócają Twoje codzienne życie, umów się na wizytę u lekarza, aby ustalić przyczynę i najlepsze leczenie.

Aby ocenić utratę pamięci, lekarz rozpatrzy historię choroby, przeprowadzi badanie fizyczne – w tym badanie neurologiczne – i zada pytania, aby sprawdzić swoje zdolności psychiczne. W zależności od wyników, dalsza ocena może obejmować testy krwi i moczu, testy nerwowe oraz testy obrazowania mózgu, takie jak komputerowa tomografia osiowa (CAT) lub obrazowanie rezonansu magnetycznego (MRI).

Leczenie utraty pamięci

Leczenie utraty pamięci zależy od przyczyny. W wielu przypadkach może to być odwracalne w przypadku leczenia. Na przykład, utrata pamięci z powodu leków może zostać rozwiązana poprzez zmianę leków. Suplementy odżywcze mogą być użyteczne w walce z utratą pamięci spowodowaną niedoborem składników odżywczych. Leczenie depresji może być pomocne dla pamięci, gdy depresja jest czynnikiem sprawczym. W niektórych przypadkach – takich jak po udarze – terapia może pomóc ludziom zapamiętać, jak wykonać pewne zadania, takie jak chodzenie lub wiązanie butów. W innych przypadkach pamięć może z czasem ulec poprawie.

Leczenie może być również specyficzne dla warunków związanych z utratą pamięci. Na przykład, dostępne są leki pomocne w celu leczenia problemów z pamięcią związanych z chorobą Alzheimera, a leki pomagające obniżyć ciśnienie krwi mogą pomóc zmniejszyć ryzyko większego uszkodzenia mózgu z powodu demencji związanej z wysokim ciśnieniem krwi.

Uwaga!

Zioła użyte nieumiejętnie także mogą zaszkodzić! Informacje zawarte na tej stronie stanowią jedynie wskazówki; wszelkie kuracje ziołolecznicze należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Kozieradka na pamięć


kozieradkaNasza kuchnia to przede wszystkim bazylia, oregano oraz pietruszka. Zapominamy o tym, że istnieje bardzo wiele innych roślin, które są nie tylko wspaniałymi dodatkami do potraw, ale które jednocześnie posiadają niezliczone pozytywne właściwości. Jedną z takich roślin jest właśnie kozieradka. Co powinniśmy o niej wiedzieć i w czym może nam ona pomóc? Czy rzeczywiście tak dobrze wpływa na nasz organizm?

Kozieradka nie jest polską rodzimą rośliną – została do nas przywieziona z Azji oraz Europy Wschodniej, gdzie występuje jako roślina dzika. U nas niemal w całości występuje jedynie jako roślina hodowlana (ze względu na jej niewielkie wymagania bez problemu można hodować ją również na parapecie okna zapewniając sobie dostęp do świeżych nasion, czy kiełków).

Największe zastosowanie w kuchni mają liście kozieradki, jednak to w nasionach znajduje się najwięcej pozytywnych składników, które wpływają na poziom cukru oraz cholesterolu w naszej krwi. Opracowania naukowe podają również, że kozieradka wpływa na wydzielanie soku trzustkowego oraz żołądkowego, czy pobudza regenerację tkanek.

Co ciekawe, kozieradka jest również składnikiem preparatu na zwiększenie biustu Breastfast, który oczyszczając organizm i wspomagając przyswajanie składników odżywczych, umożliwia wzrost tkanki gruczołowej.

Nasiona kozieradki wystarczy rozgnieść i zalać wrzątkiem, aby po wystygnięciu, w formie niejednolitej masy, móc nanieść je na skórę np. głowy w celu wzmocnienia naszych włosów. Również napar z liści kozieradki jest dość często spotykany w medycynie naturalnej.
Miłorząb japoński na pamięć


milorzabMiłorząb japoński (zwany także ginkgo biloba) to drzewo pochodzące z południowo-wschodniej części Chin, skąd zostało rozpowszechnione także w Japonii i w Europie. Ten gatunek drzewa, osiągający nawet 30-40 metrów, zalicza się do nagozalążkowych z charakterystycznymi, ostro zakończonymi liśćmi, z których wyciąg znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie.

Wyciąg z miłorzębu japońskiego posiada kilkadziesiąt składników bioaktywnych, wśród których znajdują się m.in. flawonoidy i terpeny. Sprawia to, że miłorząb japoński znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń równowagi i widzenia, zaburzeń pamięci i koncentracji, choroby Alzheimera i zaburzeń krążenia tętniczego. Oprócz tego znane jest równie zastosowanie miłorzębu japońskiego w łagodzeniu stanów lęku i depresji oraz w leczeniu bielactwa nabytego. Gingko biloba jest najczęściej spotykany w formie tabletek powlekanych podawanych doustnie, w zależności od zawartości wyciągu z miłorzębu - od 1 do 3 dziennie.
żeń-szeń na pamięć


zenszenŻeń-szeń - pochodzi z rodziny araliowatych. Ta reliktowa bylina w największej ilości występuje w Chinach, Korei Północnej, częściowo w Rosji oraz Japonii.

Składa się z gładkiej, łysej łodygi, jednego liścia, który w początkowych fazach rozwoju przyjmuję formę trójpalczastą, a następnie pięciopalczastą (większa liczba liści pojawia się dopiero po kilkunastu latach), drobnych kwiatów, owocu pestkowego oraz jasnego, niewielkiego kłącza. I to właśnie ono posiada właściwości lecznicze.

Spośród wielu funkcji żeń-szenia (nie wszystkie zostały potwierdzone), wymienić należy przede wszystkim to, iż działa pobudzająco, pozytywnie wpływa na potencję (jest nawet składnikiem preparatu na problemy z erekcją Zytax), posiada właściwości antyoksydacyjne, poprawia odporność na zmęczenie i stres, usprawnia układ krążeniowy, a także ułatwia walkę z otyłością. W Azji uważa się, że jest w stanie wspomóc także leczenie nowotworów.

Roślina używana jest również w kosmetologii. Jest podstawą wielu preparatów, które poprawiają jędrność i strukturę skóry.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji zielarskiej, skonsultuj się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *