zioła na kaca

Zioła na kaca

Imprezy okolicznościowe (wesele, sylwester, andrzejki) powodują, że ilość spożywanego alkoholu może być zbyt duża. Efektem tego jest kac.

Co to jest kac i jego objawy

Kac często żartobliwie nazywany jest zespołem dnia drugiego, bo to właśnie wtedy pojawiają się jego objawy. Jest efektem zatrucia organizmu alkoholem etylowym.

Alkohol wchłaniany jest do organizmu bardzo szybko, już po 15 min. znajduje się w przewodzie pokarmowym, a później przenika do krwioobiegu i w ciągu godziny znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym, powodując zmiany w zachowaniu, refleksie, motoryce.

Alkohol tylko w niewielkim stopniu wydalany jest przez organizm, reszta podlega metabolizmowi w wątrobie. Tam przekształcany jest na przez enzymy w aldehyd octowy, a następnie w kwas octowy. To właśnie te dwa związki są toksyczne i odpowiadają za główne objawy kaca:

• ból głowy,
• światłowstręt,
• pragnienie,
• nudności i wymioty,
• wrażliwość na hałas,
• wstręt do jedzenia,
• ogólne złe samopoczucie.

Tolerancja na kaca jest sprawą indywidualną, zależną od metabolizmu. Jedni mogą wypić „morze” wódki i nic im nie będzie, innym wystarczy parę kieliszków, by na drugi dzień mieć kaca.

Zioła na kaca

Dobrym sposobem na uniknięcie kaca jest zażycie podczas imprezy kilku tabletek węgla leczniczego, który ma silne właściwości absorbujące substancje toksyczne.

Jeżeli jednak nie udało się uniknąć kaca to trzeba sięgnąć po środki zmniejszające jego objawy. Nadmierne spożycie alkoholu powoduje niedobór elektrolitów w organizmie, niedobór magnezu, potasu i wapnia. Konieczne jest równoczesne nawodnienie, dostarczenie mikroelementów i zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości.

Na kaca najlepsze są:

• mięta pieprzowa – eliminuje bóle żołądka,
• macierzanka – działa przeciwbólowo i leczniczo na układ pokarmowy,
• koper włoski – odtruwa wątrobę,
• imbir – działa przeciwwymiotnie,
• ostropest – wspomaga wątrobę,
• krwawnik pospolity i czarny bez – usuwają toksyny,
• centuria – poprawia pracę żołądka.

Wiele sklepów zielarskich posiada w swojej ofercie gotowe, skuteczne mieszanki ziołowe na kaca.

Uwaga!

Zioła użyte nieumiejętnie także mogą zaszkodzić! Informacje zawarte na tej stronie stanowią jedynie wskazówki; wszelkie kuracje ziołolecznicze należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Czerwona herbata na kaca


czerwona herbataCzerwona herbata produkowana jest przede wszystkim na Tajwanie i w południowo-wschodnich Chinach. Liście czerwonej herbaty po dokładnym suszeniu poddawane są bardzo krótkiemu procesowi fermentacji, dzięki któremu wydobywany jest niesamowity smak i doskonały aromat. Czerwona herbata w swoim składzie zawiera bardzo wiele flawonoidów, polifenoli i witamin, dlatego też może pochwalić się wieloma właściwościami zdrowotnymi.

Czerwona herbata wspomaga procesy trawienne i znacząco przyśpiesza przemianę materii, dlatego też jest to najlepszy wybór dla tych osób, które chcą poprawić swoją sylwetkę. Dzięki czerwonej herbacie można również oczyścić swój organizm i obniżyć cholesterol. Systematyczne picie czerwonej herbaty wzmacnia organizm i wspomaga pracę wątroby.

Czerwoną herbatę należy parzyć w temperaturze 90-95°C, przez około 3 do 5 minut. Warto wspomnieć także i o tym, że parzenie czerwonej herbaty można powtórzyć 2-3 krotnie, ponieważ za każdym razem oddaje ona zupełnie inne substancje.
Czystek na kaca


czystekCzystek - jest to rodzaj krzewu, występującego w ponad 50 gatunkach. Rośnie głównie na obszarze Azji Zachodniej oraz w basenie Morza Śródziemnego.

Osiągają one wysokość od 50 do 100 centymetrów. Zbudowane są ze spodeczkowatych kwiatów, w kolorze białym, różowym bądź czerwonym. Powstają na nowo każdego ranka, by pod wieczór całkowicie uschnąć. Roślina posiada także szarozielone liście oraz kłącza.

Kluczowe w ziołolecznictwie są liście oraz pędy czystka, które posiadają właściwości lecznicze. Przetwarza się je na olejki oraz zioło, z którego parzy się herbatki. Tego typu preparaty działają odkażająco, bakteriobójczo, grzybobójczo oraz przeciwzapalnie. W niektórych odmianach zdradzają również właściwości przeciwbólowe.

Roślinę stosuje się w leczeniu przeziębienia oraz grypy. Łagodzi także objawy zapalenia gardła i krtani oraz stanów zapalnych dróg oddechowych, układu moczowego i stawów. W dermatologii czystek wspomaga zwalczanie chorób skóry oraz gojenie się różnego rodzaju ran.
Dziurawiec na kaca


Hypericum perforatumDziurawiec wykazuje niezwykle szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. W Polsce jest on rośliną pospolitą, choć ze względu na duże zainteresowanie tym ziołem, zajęto się również jego uprawą.

Łodyga dziurawca może mieć od 30 nawet do 100 centymetrów wysokości, zioło to ma intensywnie żółte kwiaty, a na jego liściach zauważyć można drobne prześwitujące kropki, w których zgromadzone są olejki eteryczne.

W ziołolecznictwie stosuje się suszone ziele dziurawca, pozyskiwane ze świeżo rozkwitających górnych części łodyg. Najczęściej podawany jest w formie naparu, który stosowany jest w przypadku wystąpienia kamicy moczowej, schorzeń dróg żółciowych oraz żołądka, a także przy stanach depresyjnych i nadmiernego zdenerwowania. Dziurawiec można także stosować zewnętrznie, w postaci wyciągów bądź odwarów, które przyśpieszają gojenie ran, oparzeń czy innych uszkodzeń skóry.
Krwawnik na kaca


krwawnikKrwawnik to powszechnie znana roślina lecznicza, która ze względu na swoje właściwości znalazła szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Jej wysokość zwykle sięga od 80 do 100 cm, a z wierzchołka łodygi krwawnika wyrasta charakterystyczny kwiatostan w kształcie płaskich baldachogron. Pojedyncze koszyczki mają biały bądź różowy kolor.

Surowcem zielarskim pozyskiwanym z krwawnika są kwiaty oraz ziele, zbierane w kwietniu, a następnie poddawane suszeniu. Napar z krwawnika stosuje się wewnętrznie w przypadku wystąpienia problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak niestrawność, uciążliwe wzdęcia oraz brak apetytu, a także w chorobie wrzodowej. Krwawnik stosuje się jednak również zewnętrznie, ze względu na jego właściwości łagodzące przy stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, oraz w celu przyśpieszenia procesu gojenia się ran.
Mięta pieprzowa na kaca


mietaMięta pieprzowa, nazywana również miętą lekarską, jest znana już od wieków ze swoich właściwości leczniczych. Na terenie Europy rośnie ona w stanie naturalny, a w samej Polsce jest również uprawiana.

Surowcem leczniczym w przypadku mięty pieprzowej jest jej ziele oraz liście mięty, które można suszyć, ale z których pozyskuje się też olejek miętowy, a po jego wymrażaniu również mentol. Miętę można podawać w postaci wyciągu, herbaty, nalewki czy właśnie olejku.

Szerokie zastosowanie mięty w lecznictwie wykorzystywano już w starożytności. Zioło to pomaga między innymi w leczeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak ból żołądka, niestrawność, nudności czy kolka jelitowa. Jest także stosowana przy chorobach wątroby oraz dróg żółciowych, łagodzi objawy zapalenia zatok, przeziębienia czy grypy, a wcieranie olejku miętowego może pomóc zmniejszyć ból migrenowy, nerwobóle oraz bóle reumatyczne.
Pokrzywa na kaca


pokrzywaPokrzywa, choć przez wielu uważana za chwast, od wieku jest jedną z najważniejszych roślin stosowanych w ziołolecznictwie. Zawiera w sobie wiele aktywnych związków potrzebnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

Pokrzywa może osiągać wysokość od kilkunastu centymetrów do jednego metra, ma ciemnozieloną barwę, jej liście mają sercowaty kształt, a małe zielone owoce zebrane są w groniaste kwiatostany.

W celach leczniczych wykorzystywany jest korzeń, liście oraz ziele pokrzywy, które zostają odpowiednio osuszone. Najczęściej przygotowuje się z nich napar, jednak świeża pokrzywa może być również dodawana do zup czy sałatek. Roślina ta ma działanie moczopędne (np. w preparacie Reprostal), oczyszcza układ trawienny, ma pozytywny wpływ na działanie trzustki, wątroby oraz żołądka. Stosuje się ją również w leczeniu anemii oraz cukrzycy typu 2, a okłady z liści pokrzywy pomagają w przypadku pojawienia się schorzeń skórnych (nawet tych typowo estetycznych, jak np. cellulit - pokrzywa jest nawet składnikiem preparatu antycellulitowego Cellactiv). Wspomaga również wzmocnienie włosów i jest składnikiem preparatu na wypadanie włosów Follixin.
Tysiącznik pospolity na kaca


tysiącznik pospolity

Tysiącznik pospolity cieszy się w Polsce bardzo dużym zainteresowaniem, ale mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest to nie tylko roślina ozdobna, ale również roślina lecznicza.

Tysiącznik pospolity rośnie w południowej i środkowej Europie, Ameryce Południowej oraz w Azji. W Polsce roślinę tą można spotkać głównie na leśnych polankach i zaroślach. Pamiętać należy jednak o tym, że w stanie naturalnym roślina ta jest pod ochroną, dlatego też w lecznictwie i zielarstwie korzysta się głównie z tysiącznika pospolitego pochodzącego z upraw.

Ziele tysiącznika pospolitego w swoim składzie zawiera flawonoidy, alkaloidy i różnorodne substancje żywicowe, które pozytywnie wpływają na schorzenia żołądkowe. Jest to doskonała propozycja przede wszystkim dla tych osób, które zmagają się z nieżytem żołądka, niestrawnością, bezkwaśnością, zgagą albo wzdęciami. Tysiącznik pospolity znacząco ułatwia trawienie i aktywizuje pracę wątroby. Ziele tysiącznika może pochwalić się także właściwościami przeciwzapalnymi, dlatego też roślina ta wykorzystywana jest przy wielu chorobach skórnych.
Zielona herbata na kaca


zielona herbata

Zielona herbata pochodzi z Chin i w dzisiejszych czasach jest jednym z najpopularniejszych naparów na całym świecie. Oryginalny magiczny napój przyrządzany jest jedynie z liści herbaty chińskiej, które poddane zostały tylko minimalnej oksydacji. W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić kilka rodzajów zielonej herbaty. Różnica wynika nie tylko z uwagi na sposób przetwarzania, ale również na specyficzne warunki uprawy oraz porę zbiorów.

Chińską zieloną herbatę powinno parzyć się przez 2-3 minuty w nieco niższej temperaturze wody niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej czarnej herbaty. Najwięksi smakosze zalecają, aby parzyć w temperaturze 70-80 stopni. Osoby, które chcą uzyskać mocniejszą herbatę nie powinny parzyć jej dłużej, tylko skorzystać z większej ilości liści.

Zielona herbata ma w swoim składzie polifenole, które bardzo pozytywnie wpływają na ciało. Polifenole jak powszechnie wiadomo mogą pochwalić się właściwościami przeciwzapalnymi i antyoksydacyjnymi. Warto wspomnieć także o l-teaninie, która z kolei ma działanie antydepresyjne i odprężające. Zielona herbata wspomaga trawienie i ma właściwości przeciwbakteryjne. Wspomaganie spalania tłuszczu powoduje również pozytywne działanie antycelulitowe - zielona herbata jest więc np. składnikiem preparatu na celulit Cellactiv, a także działanie przeciwzmarszczkowe, jak np. Collagenics czy Thermacuts. Pomoc w oczyszczeniu organizmu okazuje się również pomocna przy rzucaniu palenia, stąd obecność zielonej herbaty w preparatach antynikotynowych jak np. Nicorix.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji zielarskiej, skonsultuj się z lekarzem!

Jeden komentarz do ziół na kaca

  1. Patryk Wiśniewski pisze:

    Z wieloletniego doświadczenia wiem że ostropest i czystek działają, ale jeszcze lepsze jest kudzu (mielony korzeń chińskiej rośliny.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *