zioła na wzdęcia

Zioła na wzdęcia

Wzdęcia to dolegliwość, która dotyka nawet 1/3 dorosłych Polaków, w tym dwa razy częściej kobiety niż mężczyzn, zwłaszcza przed i w trakcie menstruacji. Najczęstszą przyczyną wzdęć jest nadmierne nagromadzenie gazów w jelitach, do którego dochodzi podczas szybkiego spożywania posiłków lub wtedy, gdy zbyt szybko mówimy. Mogą też być przyczyną schorzeń i wymagać konsultacji medycznej. Przy tego typu dolegliwościach często pomocne okazują się być niektóre zioła.

Zioła na wzdęcia – po które warto sięgać?

Pomocne są zioła o działaniu wiatropędnym i rozkurczowym, które złagodzą bóle towarzyszące wzdęciom. Warto sięgać po napar z kopru włoskiego, kminku, mięty, anyżu czy szałwii.

Koper włoski – taki napar wspomaga trawienie, łagodzi kolkę oraz bóle brzucha. Nie powinien jednak być spożywany przez kobiety w ciąży, gdyż może spowodować pobudzenie macicy.

Kminek – działa rozkurczowo i łagodzi wzdęcia, a do tego zmniejsza skurcze menstruacyjne. Można z niego przygotować napar lub zjeść łyżeczkę mielonego kminku wymieszanego z majerankiem i popić wodą.

Mięta – usprawnia pracę jelit, działa również wiatropędne i uspokajające, a zatem pomaga przy wzdęciach i kłopotach z trawieniem.

Anyż – działa przede wszystkim rozkurczowo. Łagodzi, więc dolegliwości związane z kolkami, niestrawnością oraz wzdęciami i nudnościami.

Szałwia – jest pomocą w leczeniu niestrawności i wzdęć, ponieważ przeciwdziała nadmiernej fermentacji w jelitach, a przy tym działa rozkurczająco.

Napary z wyżej wymienionych ziół uznaje się za naprawdę skuteczną metodę w walce z wzdęciami. Można też różne rośliny o podobnym działaniu spożywać w nieco inny sposób, np. żuć regularnie po posiłku liście mięty bądź plasterki imbiru.

Uwaga!

Zioła użyte nieumiejętnie także mogą zaszkodzić! Informacje zawarte na tej stronie stanowią jedynie wskazówki; wszelkie kuracje ziołolecznicze należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Anyż na wzdęcia


AnyżW Polsce został rozpowszechniony przez członków zakonu Benedyktynów, jednak na świecie znany jest już od setek lat. Anyż, bo o nim mowa, w głównej mierze występuje w Egipcie, Azji Środkowej i na Dalekim Wschodzie. Charakteryzuje się dość wysoką łodygą (nawet do 50 cm), długoogonkowymi liśćmi oraz białymi, owłosionymi kwiatami. Dość specyficzny jest również owoc anyżu, którego rozłupka zbudowana jest z podłużnych żeberek.

W ziołolecznictwie stosuje się przede wszystkim nasiona rośliny oraz olejek aromatyczny. Czasem dodaje się go do domowych nalewek, aby wzbogacić ich smak. W tej formie pomaga na zgagę i niestrawność. Przyjmuje się, że wspomaga również potencję, a także jest bardzo dobrym składnikiem na kaca.

W formie okładów używa się go także do złagodzenia młodzieńczego trądziku. Ponadto odświeża oddech, oczyszcza organizm, a także wykazuje właściwości pobudzające. Wszystko to sprawia, że jest niezwykle często stosowany, nawet w formie dodatku do herbaty czy kawy.
Kminek na wzdęcia


kminekKminek jest przede wszystkim znany jako przyprawa o dość intensywnym smaku, jednak roślina ta kryje w sobie wiele cennych właściwości leczniczych, które mają pozytywny wpływ na kondycję naszego organizmu.

W Polsce kminek rośnie dziko, ale jest także uprawiany. Rozgałęziona łodyga osiąga wysokość od 30 do 70 cm, a znajdujące się na niej drobne kwiaty są zwykle koloru białego, choć zdarzają się także różowe.

Surowcem leczniczym kminku są jego owoce, które zawierają w sobie olejek kminkowy. Napar z kminku działa przeciwskurczowo, przede wszystkim w obrębie układu pokarmowego, bakteriobójczo, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, usprawnia procesy trawienne i wykazuje działanie wiatropędne. Stosuje się go również w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy, oraz przy dolegliwościach związanych z wątrobą.
Koper włoski na wzdęcia


KoperKoper włoski to doskonale nam znana i przede wszystkim lubiana przyprawa, która obecnie uprawiana jest na całym świecie. Oprócz świetnego smaku roślina ta posiada jednak również właściwości lecznicze, które są chętnie wykorzystywane.
Koper włoski może osiągać wysokość od jednego do dwóch metrów, a porastające go niewielkie żółte kwiatki zebrane są w baldachimy. Surowcem leczniczym tej rośliny są jej suche owoce, które jednak muszą zawierać co najmniej 4% olejku eterycznego.

Napar z kopru włoskiego stosowany jest przede wszystkim przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym, do których należą bóle brzucha, wzdęcia czy problemy z trawieniem. Oprócz tego, napar z kopru wykazuje również działanie przeciwkaszlowe oraz przeciwdrobnoustrojowe, ale można go też stosować zewnętrznie do przemywania tłustej skóry.

Co ciekawe, koper jest również składnikiem Brestfast, czyli preparatu na zwiększenie biustu, czy Sleepwell - preparatu ułatwiającego zasypianie.
Mięta pieprzowa na wzdęcia


mietaMięta pieprzowa, nazywana również miętą lekarską, jest znana już od wieków ze swoich właściwości leczniczych. Na terenie Europy rośnie ona w stanie naturalny, a w samej Polsce jest również uprawiana.

Surowcem leczniczym w przypadku mięty pieprzowej jest jej ziele oraz liście mięty, które można suszyć, ale z których pozyskuje się też olejek miętowy, a po jego wymrażaniu również mentol. Miętę można podawać w postaci wyciągu, herbaty, nalewki czy właśnie olejku.

Szerokie zastosowanie mięty w lecznictwie wykorzystywano już w starożytności. Zioło to pomaga między innymi w leczeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak ból żołądka, niestrawność, nudności czy kolka jelitowa. Jest także stosowana przy chorobach wątroby oraz dróg żółciowych, łagodzi objawy zapalenia zatok, przeziębienia czy grypy, a wcieranie olejku miętowego może pomóc zmniejszyć ból migrenowy, nerwobóle oraz bóle reumatyczne.
Szałwia lekarska na wzdęcia


szalwiaSzałwia to roślina, która znana jest nie tylko ze swoich właściwości leczniczych, ale szybko znalazła zastosowanie także jako przyprawa oraz składnik wielu kosmetyków. Rośnie zwykle na słonecznych zboczach i skałach, a okres jej kwitnienia przypada na maj oraz czerwiec.

Szałwia osiąga od 50 do 70 cm wysokości i posiada charakterystyczne fioletowo niebieskie kwiaty. Surowcem leczniczym szałwii są jej liście, które zawierają duże ilości olejku eterycznego.

Szałwia jest stosowana przez kobiety karmiące piersią, które mają problem ze zbyt dużą ilością pokarmu, pomaga też regulować obfite miesiączki i zmniejsza towarzyszący im ból, oraz łagodzi niektóre objawy towarzyszące menopauzie. Herbatka szałwiowa ułatwia trawienie, leczy niestrawność oraz wzdęcia, a także obniża poziom cukru we krwi. Szałwia działa również antyseptycznie i grzybobójczo.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji zielarskiej, skonsultuj się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *