Zioła na nadciśnienie

Zioła na nadciśnienie

Jeśli zdiagnozowano u nas nadciśnienie tętnicze, podstawą dalszego działania jest leczenie farmaceutykami. Jednak jego efektywnym wsparciem zawsze będzie terapia ziołowa. Bezpieczna i wdrożona w oparciu o konsultację ze specjalistą pomoże nam obniżyć ciśnienie krwi, a w niektórych przypadkach skutecznie zastąpi niektóre leki konwencjonalne lub pozwoli ograniczyć ich przyjmowanie.

Jak stosować zioła na nadciśnienie?

Wiele gatunków ziół ma działanie wspomagające pracę serca. Chronią przed miażdżycą, udarem, wylewem, zawałem serca, tworzeniem się zakrzepów, wspomagają wydalanie sodu itd. Zioła o takich właściwościach mogą wesprzeć działanie przyjmowanych leków lub spowolnić, a nawet zahamować postęp choroby, jeżeli są stosowane równolegle z innymi elementami terapii. Zioła na nadciśnienie należy stosować zgodnie z zaleceniem lekarza. Najpopularniejsze są podawane w postaci mieszanek do parzenia czy kapsułek. Możemy przyjmować również naturalne soki z owoców. Ostrożnie należy podchodzić do stosowania nalewek, jeśli nadciśnienie jest spowodowane m.in. przez nadmierne spożycie alkoholu.

Zioła moczopędne

Wszystkie zioła moczopędne mają korzystny wpływ nie tylko na pracę nerek, ale i na ciśnienie tętnicze krwi. Odpowiednio częste wydalanie moczu pozwala Usunąć z organizmu nadmiar sodu. Sód jest jednym z elektrolitów – reguluje gospodarkę wodną organizmu, zapewnia sprawne funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśni, a także normuje ciśnienie krwi. Niebezpieczny jest zarówno niedobór, jak i nadmiar tego pierwiastka. Zwłaszcza długo utrzymujący się nadmiar sodu w organizmie jest jednym z głównych czynników prowadzących do rozwoju nadciśnienia tętniczego krwi, a także do zwężania się naczyń krwionośnych.

Stan hipernatremii podwyższa też ryzyko wystąpienia udaru. Za zbyt wysoką podaż sodu w płynach ustrojowych odpowiada Przede wszystkim dieta, a także mała ilość spożywanych płynów. Aby pozbyć się nadmiaru sodu musimy zwykle zmienić nawyki żywieniowe i wypijać więcej wody. Nawadnianie i detoksykację usprawnimy dzięki ziołom. Najskuteczniejsze pod tym względem będą pokrzywa, skrzyp polny czy mniszek lekarski. Polecanymi ziołami o działaniu moczopędnym są równie jemioła oraz perz.

Jemioła

Ten kolisty krzew kojarzony głównie z tradycjami świątecznymi ma wiele właściwości prozdrowotnych. Może nam służyć nie tylko jako surowiec moczopędny. Preparaty na bazie jemioły są szczególnie rekomendowane przy Nadciśnieniu tętniczym oraz miażdżycy naczyń krwionośnych. Związki aktywne zawarte w jemiole powodują, że zwiększa się częstotliwość skurczów serca przy jednoczesnym rozszerzaniu naczyń krwionośnych.

Efektem tego jest obniżenie się ciśnienia krwi. O terapeutycznych właściwościach jemioły decydują związki zawarte w gatunku, na którym pasożytuje. Głównie są to lektyny, fitosterole, aminokwasy, peptydy, polisacharydy, flawonoidy. Jemioła jest jednym ze składników często występujących w ziołowych mieszankach przeciwmiażdżycowych. Ma ponadto działanie uodparniające, jest pomocna w łagodzeniu dolegliwości związanych z klimakterium oraz bolesnym miesiączkowaniem, wpływa także relaksująco i uspokajająco.

Zioła na uspokojenie pomocne przy nadciśnieniu

Uspokajające działanie jemioły oraz innych ziół również przyczyni się do poprawy pracy mięśnia sercowego oraz funkcjonowania układu krążenia. Zioła na uspokojenie poprawiają nastrój, pomagają nam zwalczyć stres i najczęściej ułatwiają uspokojenie się przed zaśnięciem. Z kolei nadmierny stres, nadpobudliwość, problemy ze snem – to wszystko czynniki nierozerwalnie związane z rozwojem nadciśnienia oraz innych chorób układu krążenia. Bezpieczne zioła uspokajające, po które mogą sięgnąć nadciśnieniowcy to melisa, ruta, rumianek, lipa czy właśnie jemioła. Działanie uspokajające i przeciwstresowe ma również dziurawiec. Gatunek ten bywa polecany jako zioło wspomagające profilaktykę nadciśnienia. Warto jednak pamiętać, że dziurawiec wchodzi w interakcje z lekami, dlatego należy go stosować wyjątkowo ostrożnie.

Zioła na nadciśnienie

Lipa nie tylko na uspokojenie

Lipa jest znana ze swojego działania Napotnego i przeciwgorączkowego. Sprawdzi się jednak również przy przewlekłych chorobach, takich jak nadciśnienie tętnicze. Kwiat lipy zawiera fitosterole, witaminę C, witaminę PP, dobroczynne śluzy i liczne minerały. Cechuje się działaniem ochronnym, łagodzącym, uspokajającym i osłonowym. Poza tym lipa rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Według badań jest pomocna głównie przy nadciśnieniu wynikłym z przebiegu cukrzycy. Jest ponadto jednym z bezpieczniejszych ziół.

Dzika róża i głóg – ziołowy duet na nadciśnienie i wspomożenie pracy serca

Dzika róża to prawdziwa skarbnica witaminy C, a także witaminy K, E, witamin z grupy B oraz prowitaminy A. Owoce dzikiej róży zawierają ponadto bardzo dużo cennego potasu, garbniki, kwasy organiczne oraz glikozydy. Te ostatnie wpływają wyjątkowo korzystnie na pracę serca oraz normują ciśnienie krwi. Mają wyjątkowo istotne znaczenie dla osób przemęczonych, z problemami takimi jak kołatanie serca czy zbyt wysokie ciśnienie. Uspokajają i chronią organizm przed miażdżycą. Dzika róża od czasów najdawniejszych ceniona jest za swoje właściwości wzmacniające. Poleca się ją zwłaszcza osobom starszym i rekonwalescentom. Preparaty na jej bazie odmładzają organizm i przeciwdziałają rozwojowi wielu chorób i dolegliwości.

Innym gatunkiem, wyjątkowo często polecanym przy problemach z ciśnieniem, jest głóg. Dla wielu to absolutny numer jeden w przeciwdziałaniu nadciśnieniu i związanym z nim powikłaniom. Głóg zwiększa siłę skurczów serca i ich częstotliwość, jednocześnie rozszerzając naczynia krwionośne. Widocznie poprawia stan zdrowia pacjentów cierpiących na niewydolność krążenia oraz chorobę wieńcową, jest Rekomendowany osobom po przebytym zawale. Za właściwości głogu odpowiadają głównie flawonoidy i procyjanidyny. Głóg i dzika róża należą do rodziny różowatych.

Czosnek – najlepszy w profilaktyce

Czosnek zawiera substancje, które zapobiegają tworzeniu się zakrzepów i chronią przed zgubnymi konsekwencjami wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Cholesterol zwężający i blokujący światło tętnic jest Jednym z istotnych czynników doprowadzających do rozwoju nadciśnienia. Wiąże się z prowadzeniem niezdrowego trybu życia – głównie małą ilością ruchu i nieodpowiednią dietą.

Pozostałe zioła na nadciśnienie?

  • Naparstnica
  • Jagody Goji
  • Serdecznik pospolity
  • Arnika górska