Zioła w praktykach magicznych – co warto wiedzieć?

Magia ziół

Zioła i stosowane wraz z nimi rytuały od wieków pełnią przeróżne funkcje magiczne. Za ich pomocą usiłowano przyciągać miłość oraz pieniądze, chroniono się przed chorobami i kataklizmami, a także prorokowano o przyszłości.

Magia ziół

Dawne Ludowe wierzenia i obyczaje zawsze zawierały elementy magii, w których realizacji udział brały zioła. Praktyki te były powszechnie znane i wykorzystywane, ponieważ wierzono w ich moc sprawczą. Rytuały takie, jak picie naparów mających odgonić złe moce, okadzanie pomieszczeń czy zaklinanie amuletów odprawiały więc nie tylko Wiedźmy i czarownice, choć obecnie kojarzą nam się głównie właśnie z ich działalnością i tajemniczą ezoteryką.

Czarowanie z ziołami

Odprawianie magicznych rytuałów z udziałem ziół może dostarczać wiele radości, pomaga nam zgłębiać wiedzę na temat życia naszych przodków i praktyk dawnych ludów, co samo w sobie jest bardzo ciekawe.

Jeśli mamy zamiar rozpocząć przygodę z zielarstwem po drugiej stronie mocy, musimy zaopatrzyć się w kilka Przydatnych narzędzi. Będą to z pewnością moździerz do rozcierania i rozdrabniania ziół, woreczki do noszenia i przechowywania, słoiki, drewniana lub ceramiczna misa, kubek, świece czy naczynia do palenia kadzideł. Naturalne przedmioty, takie jak kamienie, skamieliny czy muszle mogą wzmacniać działanie magii, nie poleca się natomiast używania metalowych naczyń.

Jeśli mamy uskuteczniać Ziołowe czary, nie musimy wcale oddalać się w ustronne miejsce na pustkowiu, by rozpalić ogień, a na nim postawić kocioł do przygotowania magicznej mikstury. Za ołtarz do odprawiania czarów może nam posłużyć równie dobrze stolik, komoda lub wydzielony kawałek podłogi.

Większość rytuałów magicznych, zwłaszcza uwzględniających zioła, jest całkiem prosta. Jeśli nie wystarczy wypicie odpowiednio skomponowanego i zaklętego naparu, praktyka magiczna zakłada zaklęcie ziół i noszenie ich przy sobie jako talizmanu, zakopanie przy domu, spalenie czy rozsypanie w strategicznym miejscu (np. wokół domu, w sypialni czy w ogrodzie). Zioła dodaje się również do kąpieli, aby przywrócić ciału siły witalne lub wzmocnić potencję.

Magia ziół

Zbiór ziół do czarów

Ponieważ zioła używane w magii (jak i w ziołolecznictwie) powinny mieć jak największą moc, najlepiej zbierać je w określonym momencie. Dawniej Wiedźmy i czarownice wyprawiały się na pola oraz łąki nocą, w okresie od nowiu do pełni księżyca lub od pełni do nowiu, jeśli zbierały zioła do czarnej magii. Jednak zioła, które mają nam pomagać muszą być pozyskiwane w fazie księżyca przybywającego. To wówczas bowiem do roślin napływają moce i soki, wyposażając je w najcenniejsze właściwości. Rośliny należy zbierać z pieczołowitością, nie naruszając ich struktury.

Magiczne właściwości ziół

Wielu z nas zna najważniejsze właściwości popularnych ziół, ale magia i wierzenia ludowe nadały im dodatkowe moce, które z powodzeniem można wykorzystywać do osiągania różnych życiowych celów. I tak na przykład – bez zaprowadza w naszym życiu harmonię i stymuluje siły psychiczne, aloes przyciąga miłość i pomyślność, za pomocą brzozowych gałązek wypędzimy z domu złe moce, gałka muszkatołowa ułatwia medytację, jaśmin oraz róża wywołują sny prorocze.

Jeśli jesteśmy w biedzie i potrzebujemy pieniędzy, możemy przyciągnąć bogactwo za pomocą cynamonu, bazylii, hyzopu, mięty, werbeny, paczuli, wrzosu, rumianku czy heliotropu.

Do oczyszczenia z negatywnej energii, klątw oraz czarnej magii służą takie zioła, jak rozmaryn, lawenda, bylica piołun, jałowiec, dziewanna, mięta czy krwawnik.

W rytuałach o mocy leczniczej stosuje się zaś melisę, mniszek lekarski, nagietek, pokrzywę, rozmaryn, pietruszkę, szałwię, przywrotnik, tymianek, rumianek, różę, wierzbę czy eukaliptus.

Poszczególne zioła są także niezbędne w rytuałach przyciągających płodność. Są to m.in. lawenda, która umożliwia zajście w późną ciążę czy wspomagająca leczenie niepłodności pelargonia wonna. Dziurawiec z kolei chroni kobiety w ciąży i ich mające przyjść na świat dzieci.

Praktyki magiczne z udziałem ziół rządzą się własnymi prawami. Chcąc je stosować, warto jednak pamiętać, że zioła mają swoje specyficzne właściwości biologiczne, a użyte nieumiejętnie mogą zaszkodzić. Dotyczy to zwłaszcza ich spożywania.

Dodaj komentarz