Nagietek lekarski

Nagietek lekarski

Wiedza o właściwościach leczniczych roślin rozwijana była od zarania dziejów. Duże znaczenia w tej kwestii odegrali zakonnicy, którzy w przyklasztornych ogrodach uprawiali między innymi nagietek lekarski, który znajduje zastosowanie głównie przy chorobach i stanach zapalnych skóry.

Właściwości i zastosowanie nagietka lekarskiego

Posiada on wzniesione i rozgałęzione łodygi, które sięgają wysokości 20-50 cm. Jego żółte lub pomarańczowe kwiaty tworzą koszyczki o średnicy 3-5 cm, liście zaś mają lancetowaty kształt. Pochodzenie zioła jest niejasne. Uznaje się jednak, że wywodzi się on z terenów śródziemnomorskich lub Iranu, gdyż tam odnaleziono jego stanowiska naturalne. Jest zarówno uprawiany w Polsce jak i w wielu innych krajach.

Surowiec zielarski stanowią wysuszone koszyczki lub same płatki kwiatów. Stosuje się go głównie w postaci naparu lub maści. Posiada właściwości przeciwzapalne oraz przeciwgrzybiczne. Ma działanie rozkurczowe oraz moczopędne. Przyspiesza gojenie się ran i jest wykorzystywany, gdy w jamie ustnej i gardle tworzą się stany zapalne. Nagietek lekarski znajduje zastosowanie także podczas leczenia wrzodów, nieżytów żołądkowych oraz przy dolegliwościach związanych z pęcherzykiem żółciowym.