Melisa

Melisa

Melisa znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających. Filiżanka naparu wycisza i pozwala szybciej zasnąć. Na tym jednak nie kończą się zalety tej magicznej rośliny, dostępnej powszechnie w sklepach i aptekach.

Właściwości lecznicze melisy

Melisa znana jest ludzkości od wieków – to jedno z najbardziej znanych ziół na uspokojenie. Poza działaniem nasennym i relaksującym melisa charakteryzuje się również korzystnym wpływem na układ trawienny. Zapobiega problemom żołądkowym, zwalcza nudności i wymioty (dlatego zaleca się ją między innymi kobietom w ciąży). Ponadto łagodzi bóle miesiączkowe, wyostrza koncentrację i poprawia pamięć. Znajduje też zastosowanie w kosmetyce – jest niezastąpionym środkiem pielęgnacyjnym do włosów przetłuszczających się.

Melisa – właściwości uspokajające

Melisa podawana w formie naparu lub innych przetworów jest doskonałym remedium na stany silnego pobudzenia nerwowego. Wykazuje dużą skuteczność w łagodzeniu objawów chronicznego zmęczenia, stanów lękowych oraz nerwic. Melisa w sposób naturalny wygasza bóle głowy, również te migrenowe. W odróżnieniu od chemicznych preparatów nie powoduje żadnych skutków ubocznych, działa w sposób bezinwazyjny, jak wiele innych ziół.

Co ciekawe, melisa poprawia samopoczucie, dlatego zaleca się ją osobom cierpiącym na depresję i stany obniżonego nastroju. Napar z melisy nie może wprawdzie konkurować z syntetycznymi środkami nasennymi, zwłaszcza tymi dostępnymi na receptę, ale w przeciwieństwie do nich nie uzależnia, nie wywołuje skutków ubocznych ani nie podrażnia żołądka. Nawet wpływa Korzystnie na funkcje trawienne. Jeśli więc cierpisz na bezsenność i szukasz jakiegoś rozwiązania, sięgnij najpierw po melisę, nim zdecydujesz się na farmaceutyki dostępne w aptekach.

Własna lepsza niż kupna

Za uspokajające działanie melisy odpowiadają dwie substancje: kariofilen i cytral. Wchodzą one w skład olejku eterycznego z melisy, występującego naturalnie w melisie. Melisa dostępna w sklepach ma postać sproszkowaną i dlatego zawiera tylko śladowe ilości olejku. Nie jest więc tak skuteczna jak melisa hodowana w przydomowym ogródku. Informacje na temat tego, Jak hodować melisę, jakie warunki należy jej zapewnić, by mogła rozkwitnąć, znajdziesz bez problemu w sieci.

Melisa na lepsze trawienie

Gorący napar z melisy pobudza organizm do zwiększonego wydzielania soku żołądkowego oraz żółci, dzięki czemu układ trawienny może pracować wydajnej. Częste picie melisy wyraźnie zaostrza apetyt, dlatego warto ją podawać wszelkiej maści niejadkom. Melisę można pić nie tylko przed snem lub w sytuacjach stresowych, ale również po ciężkostrawnych posiłkach, np. po bigosie, zupie grochowej czy daniach z fasoli. Melisa nadaje się idealnie do zwalczania stanów skurczowych jelit oraz dróg żółciowych. Nie tylko łagodzi ból towarzyszący tym stanom, ale i usprawnia pracę narządów dotkniętych dysfunkcją. Melisa wykazuje też Działanie wiatro- i moczopędne.

Melisa

Czy melisa zapobiega miażdżycy?

Melisa obniża poziom cholesterolu we krwi, więc jak najbardziej zapobiega chorobom układu krążenia, w tym również miażdżycy. Co więcej, spowalnia proces utleniania lipidów w wątrobie, chroniąc ją przed stłuszczeniem oraz innymi schorzeniami.

Melisa łagodzi przebieg bolesnych miesiączek

Bóle menstruacyjne mogą być mniej lub bardziej nasilone, w skrajnych przypadkach uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W takich przypadkach zamiast chemicznych preparatów przeciwbólowych lepiej zastosować melisę. W medycynie ludowej jest ona jedną z roślin najczęściej stosowanych w łagodzeniu bolesnych miesiączek. Pomaga również przy skąpym miesiączkowaniu.

Melisa poprawia pamięć i koncentrację

Pozytywny wpływ melisy na pamięć i koncentrację jeszcze do niedawna pozostawał dla nauki tajemnicą. Jednak najnowsze badania udowodniły, że zawarte w melisie substancje pobudzają części mózgu odpowiedzialne za pamięć i zdolność do skupiania uwagi. Z tego względu zaleca się pić melisę Osobom starszym, zagrożonym schorzeniami neurodegeneracyjnymi, np. alzheimerem czy demencją. Regularne picie melisy wpływa korzystnie na funkcje poznawcze mózgu i zmniejsza ryzyko poważnych chorób.