Lawenda

Lawenda

Lawenda znajduje zastosowanie przede wszystkim w Przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym, ale jest też smaczną przyprawą i naturalnym lekiem na wiele dolegliwości. Jakie cenne związki kryje w sobie ta roślina?

Lawenda nie tylko pięknie pachnie

Lawenda jest znana przede wszystkim z pięknego zapachu. Dlatego właśnie wykorzystuje się ją na szeroką skalę w Przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym. Na tym nie kończą się jednak zastosowania tej niepozornej rośliny. Lawenda sprawdza się również w leczeniu przeziębień, dolegliwości żołądkowych, a nawet bezsenności. Działa uspokajająco, łagodzi stres, ułatwia koncentrację. Przydaje się w leczeniu infekcji i jako naturalny środek przeciwbólowy.

Co zawiera lawenda?

Lawenda zawiera dużą ilość garbników, triterpenów, kumaryny, antocyjanów, fitosteroli, kwasów organicznych oraz soli mineralnych. Ale najważniejszym składnikiem jest Olejek eteryczny, cechujący się bardzo skomplikowaną budową. Olejek ten zawiera rzadko występujące w przyrodzie substancje: linalol, geraniol, furfurol, pinen, cyneol, borneol, a oprócz tego cukry i związki mineralne. Ze względu na dużą zawartość cennych substancji lawenda jest rośliną o wielu zastosowaniach.

Uspokajające działanie lawendy

Lawenda działa podobnie jak melisa – wycisza, pobudza procesy regeneracyjne i ułatwia zasypianie. Ma kojący wpływ na układ nerwowy. Za jej relaksujące działanie odpowiadają głównie związki aromatyczne. Łagodzą one stres, zmniejszają napięcie nerwowe, sprzyjają też nocnemu wypoczynkowi. Co ciekawe, wystarczy wsunąć ususzone kwiaty do płóciennego worka i położyć go przy poduszce, by wykorzystać relaksujące właściwości lawendy. Samo wdychanie zapachu przynosi spokojny i długi sen. O innej porze intensywna woń kwiatów pobudza aktywność umysłową i zwalcza zmęczenie. W przypadkach długotrwałego stresu warto pokropić skórę wodą toaletową wyprodukowaną na bazie lawendy. Można też wziąć kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego.

Lawenda

Wpływ lawendy na układ trawienny

Lawenda, jak wiele innych ziół, jest doskonałym Remedium na dolegliwości żołądkowe. Nasila produkcję soków żołądkowych, wyostrza apetyt, przyspiesza metabolizm, wpływa korzystnie na perystaltykę jelit, zwalcza wzdęcia i łagodzi kolki. Poza tym okazuje się również skuteczna w leczeniu zaparć i niestrawności. Napar z kwiatów lawendy nie jest tu jedyną możliwą opcją, choć taka forma podania daje najlepsze rezultaty. Dla urozmaicenia smaku codziennych potraw można posłużyć się lawendą jako przyprawą. Jej listki mają gorzki, nieco szczypiący smak, ale w połączeniu np. z daniami mięsnymi okazują się bardzo smacznym dodatkiem.

Lawenda – naturalny środek przeciwbólowy

Napar z kwiatów lawendy rozluźnia mięśnie, sprawdza się więc znakomicie w łagodzeniu bóli miesiączkowych, problemom żołądkowym czy nagromadzeniu się gazów. W przypadku bólu głowy wywołanego stresem lepszym rozwiązaniem będzie jednak zapalenie kominka aromaterapeutycznego. Ewentualnie można też pomasować skronie niedużą ilością olejku. Sam zapach lawendy okazuje się niezwykle skuteczny w łagodzeniu objawów silnego napięcia nerwowego.

Masaże z użyciem olejku są świetnym remedium na ból mięśni i reumatyczne bóle stawów. Podobnie działają kąpiele z dodatkiem kilku kropel ekstraktu lub Naparu z kwiatów. Listki lawendowe podrażniają co prawda skórę, ale dzięki temu rozszerzają naczynia krwionośne i przynoszą niemal natychmiastową ulgę.

Lawenda zapobiega infekcjom

Olejek pozyskiwany z lawendy wykazuje silne Właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze. Jest więc bardzo skutecznym środkiem w zwalczaniu różnego rodzaju infekcji. Sprawdzi się idealnie przy zapaleniu gardła, zatok, oskrzeli czy migdałków. Najlepszy skutek przynoszą inhalacje, choć olejkiem można też płukać chore gardło. W okresie jesienno-zimowym w celach profilaktycznych warto pić nalewkę lawendową. Zawarte w niej substancje nie tylko zabijają szkodliwe drobnoustroje, ale i wzmacniają organizm.