Zioła i fazy Księżyca

Zioła i fazy Księżyca

Według wielu tradycji i wierzeń księżyc ma zasadniczy wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Zielarze i rolnicy od wieków sugerują się fazami księżyca, które decydują o harmonogramie kolejnych prac w ogrodzie czy na roli. Jak księżyc może wpływać na pracę z ziołami? Czy ma wpływ na ich właściwości?

Księżyc, energia, rytuały i rośliny

Jak dotąd nie udowodniono faktycznego wpływu księżyca na życie ludzi, właściwości roślin czy przekształcenia świata przyrody. Jednak rytm księżycowy i kalendarz księżycowy od wieków dyktują nam, kiedy siać, zbierać czy przesadzać rośliny. To energia kosmiczna sterowana przez księżyc ma wpływać w zasadniczy sposób na właściwości ziół, ich kondycję, przepływ soków, wzrastanie i koncentrację substancji czynnych.

Wielu ogrodników i zielarzy bazuje na kalendarzu księżycowym, który ułatwia prace w ogrodzie oraz pielęgnację zielnika, nadając im rytm i magiczny charakter. A być może także uskutecznia efektywne wykorzystanie ziół. Uzasadnia się to zwykle zależnością Pomiędzy fazami księżyca a rytmem przypływów i odpływów, które podczas nowiu i pełni są największe. Być może więc energia księżycowa oddziałuje również na przepływ wód gruntowych czy absorpcję wody przez rośliny.

Zioła i fazy Księżyca – fazy księżyca stanowią zatem bazę, dla tych którzy pragną zbierać zioła zgodnie z rytmem nadawanym przez energię kosmiczną. Jej zwolennicy obserwują, że zboża zasiane w czasie fazy księżyca przybywającego lepiej rosną, a owoce zebrane w tym czasie mają dłuższą trwałość i wydają się smaczniejsze. Jakich jeszcze benefitów możemy spodziewać się organizując prace ogrodnicze i zielarskie według kalendarza księżycowego? Zdecydowanie najciekawiej pod tym względem przedstawia się pełnia oraz faza, w której Księżyc dąży do pełni.

Zioła i fazy Księżyca

Księżyc w nowiu

Faza, w której księżyc przestaje być widoczny, gdyż znajduje się dokładnie pomiędzy Ziemią a Słońcem – widziana z naszej perspektywy Strona Księżyca jest wówczas nieoświetlona. Nów to czas wyciszenia, spokoju, odpoczynku i oczyszczenia. Zielarze wstrzymują się od prac w ogrodzie, czekając na rozpoczęcie kolejnej fazy.

Księżyc przybywający

Następuje kilka godzin po nowiu i trwa około 14 dni. Księżyc przybiera wtedy kształt sierpa zwróconego w lewą stronę. Wpływ Księżyca w tej fazie jest tym większy, im bliżej pełni. To okres odbudowy energii i przybywających sił. Rośliny chłoną wówczas substancje odżywcze i napełniają się swoimi najlepszymi właściwościami. Te dwa tygodnie to idealny przedział czasowy na zbieranie części nadziemnych roślin – całego ziela, liści czy kwiatów. Zawierają one wówczas najwięcej wody i soków, w których coraz bardziej koncentrują się substancje odżywcze. Korzenie z kolei są wtedy mniej podatne na uszkodzenia, dzięki czemu lepiej znoszą przesadzanie. Pierwsza kwadra księżyca aż do pełni to także najlepszy czas na wysiew.

Pełnia księżyca

Księżyc i słońce znajdują się dokładnie naprzeciwko siebie, przez co zwrócona w naszym kierunku Strona Księżyca jest całkowicie oświetlona. To najbardziej magiczna z faz. Przypisuje się jej Szczególne działanie na przyrodę. Zwierzęta i rośliny podczas pełni mają największe moce. Zioła osiągają szczyt swoich właściwości leczniczych. To właśnie podczas pełni zbiór większości ziół jest najbardziej uzasadniony. Niegdyś zielarki i akuszerki spotykały się na sabatach wypadających właśnie w tej fazie. Nie bez powodu księżyc w pełni jest do dziś kojarzony z magią, wyjątkową aktywnością zwierząt i intrygującymi rytuałami.

Księżyc ubywający

Księżyc ubywający dążąc do nowiu przybiera ponownie kształt sierpa, zwróconego tym razem w prawą stronę. Ta trwająca około 14 dni faza to czas uwalniania się i oddawania energii. W świecie roślin zachodzi w tym czasie wzrost podziemny, co oznacza, że właśnie wtedy warto zbierać rośliny, z których pozyskujemy korzenie i kłącza – są one wówczas delikatne i przepełnione substancjami leczniczymi. Nadziemne części roślin stają się zaś odporniejsze, dlatego to dobry moment na ich przycinanie czy pozbywanie się chwastów. W tej fazie nie siejemy i nie przesadzamy.

Dodaj komentarz