Aromaterapia ma na celu poprawę ogólnej kondycji psycho-fizycznej każdego, kto ją stosuje. Ponieważ jogę praktykujemy w tym samym celu, działanie obu dziedzin jest synergistyczne. W jaki sposób używać olejków eterycznych w praktyce jogi, by pogłębić jej efekty?
Olejki eteryczna dla ciała i ducha
Dzięki aromaterapii możemy osiągnąć Rozmaite rezultaty. Większość z nas wie, że olejki eteryczne mogą skutecznie redukować napięcie czy stres, pomagając osiągnąć spokój ducha i głęboką relaksację. Poza tym jednak aromaterapia jest bardzo skuteczna w łagodzeniu bólu, wspomaga mięśnie, wyostrza zmysły i polepsza koncentrację, przeciwdziała lękom i depresji, wzmacnia apetyt oraz przemianę materii, wspiera kondycję fizyczną, wydolność oddechową, pomaga zwalczyć bezsenność.
Joga z olejkami eterycznymi. Olejki eteryczne można stosować w różnych okolicznościach. Przeważnie podczas masażu czy wieczornej kąpieli, ale działają również, gdy wykonujemy zwykłe, codzienne czynności i nie skupiamy się na aromaterapii. Mimo wszystko wiele osób odkłada sięgnięcie po olejki do momentu, w którym mogą się lepiej skupić i przynajmniej częściowo poświęcić wdychaniu terapeutycznych zapachów.
Atmosfera wyciszenia i spokoju jest zaś szczególnie ważna Podczas praktykowania jogi. W jej osiągnięciu pomagają uporządkowanie przestrzeni, przewietrzenie pomieszczenia czy rozpalenie świec oraz kadzideł. Wprost stworzone do tego celu wydają się też olejki eteryczne. Terapeutyczne zapachy wzmacniają wpływ asan na nasze ciało i umysł. Możemy więc z powodzeniem łączyć aromaterapię i jogę. Po olejki sięgajmy nie tylko w zaciszu własnego domu, ale i na zorganizowanych zajęciach jogi. Prowadzący mogą zaopatrzyć się w dyfuzor lub specjalny nebulizator do aromaterapii, przy pomocy których z łatwością uświetnią atmosferę treningu, co każdemu z uczestników przyniesie dodatkowe korzyści.
Aby joga i aromaterapia były komplementarne i działały synergistycznie, olejki eteryczne należy dobierać Adekwatnie do celu, jaki chcemy osiągnąć za każdym razem, gdy rozpoczynamy trening jogi. Jest to zresztą ważne przy każdorazowym użyciu olejków, niezależnie od okoliczności. Olejki eteryczne to zbyt silnie działające substancje, by stosować je przypadkowo.
Joga uspokajająca, praktykowana wieczorem
Jeśli dzięki jodze mamy zamiar uspokoić się i Wyciszyć, wcześniej powinniśmy sięgnąć po takie olejki, jak lawendowy, copaiba, melisowy, rumiankowy czy ylangowy. Kilka kropel pomoże nam osiągnąć spokój ducha i wspomoże zasypianie. Wymienione olejki są niezastąpione w likwidowaniu migreny, nerwobóli i napięć. Możemy ich użyć po stresującym dniu, gdy zależy nam na odzyskaniu równowagi i błogim odpoczynku.
Joga energetyzująca, na dobry nastrój
Joga wzmacniająca i dodająca energii jest często praktykowana o poranku. To również dobry moment, by rozpylić w powietrzu olejki eteryczne. Najlepiej w tych okolicznościach sprawdzą się olejki cytrusowe. Pomagają one osiągnąć spokój i równowagę, tak jak olejki uspokajające, ale oprócz tego pobudzają umysł i ciało, wyostrzają zmysły oraz pozostawiają nas w pozytywnym nastroju na cały dzień, odgonią zmęczenie.
Mowa o olejkach: pomarańczowym, cytrynowym, mandarynkowym, grejpfrutowym czy bergamotowym. Chcąc dodać sobie wigoru, możemy sięgnąć także po olejek z trawy cytrynowej. Jeśli zależy nam poza tym na efekcie porannej świeżości do zapachu cytrusów powinniśmy dodać kroplę lub dwie wybranego olejku ziołowego, który dodatkowo wzmocni oddech. Do wyboru mamy chociażby miętowy, rozmarynowy, majerankowy czy tymiankowy.
Joga rozluźniająca, łagodząca ból
Praktyka jogi jest niezwykle pomocna w łagodzeniu bólu, zwłaszcza bólu mięśni, stawów i kręgosłupa, a także głowy. Również aromaterapia ma sprawdzone działanie przeciwbólowe. Najskuteczniejsze pod tym względem są olejek cynamonowy, goździkowy, rozmarynowy, lawendowy, z trawy cytrynowej, kadzidłowy, miętowy i eukaliptusowy. Możemy je wdychać podczas treningu jogi lub zastosować do poprzedzającego ją masażu ciała.