Olejek cynamonowy

Olejek cynamonowy

Źródłem olejku cynamonowego jest kora cynamonowca cejlońskiego, niewielkiego egzotycznego drzewa, rosnącego głównie w Indiach i na Sri Lance. Olejek ten charakteryzuje się intensywnym, słodko-korzennym aromatem oraz silnym działaniem. Jest znakomitym środkiem odkażającym i pobudzającym.

W jaki sposób jest wytwarzany olejek cynamonowy?

Oryginalny olejek eteryczny cynamonowy produkowany jest metodą hydrodestylacji z kory pnia cynamonowca cejlońskiego. Jednak olejki lotne zawarte są w każdej części tego drzewa. Na rynku znajdziemy więc olejek cynamonowy z liści, owoców, szypułek, czy kory korzeni Cinnamomum zeylanicum. Są to tańsze, nieco łagodniejsze, ale niepozbawione wartości produkty, mogące zastąpić nam olejek cynamonowy z kory pnia cynamonowca, który jest w istocie wyjątkowo silnie działającym specyfikiem, nie dla wszystkich odpowiednim.

Olejek cynamonowy ma charakterystyczny, słodko-ostry aromat. Od wieków był wykorzystywany do produkcji kadzideł, balsamów i maści. Służył też jako środek odtruwający i owadobójczy. Prawdziwy olejek cynamonowy pochodzi z Indii oraz Sri Lanki.

Olejek cynamonowy – właściwości drażniące

Olejek cynamonowy zaliczamy do olejków o bardzo silnym działaniu. Należy dawkować go wyjątkowo ostrożnie. Ma właściwości drażniące, a użyty nieumiejętnie może dotkliwie poparzyć skórę. Zdecydowanie nie nadaje się do stosowania na skórę bardzo wrażliwą a w każdym innym przypadku przed użyciem warto wykonać próbę uczuleniową na niewielkim obszarze skóry. Wiele osób wykazuje nadwrażliwość na olejek cynamonowy.

Intensywność działania olejku cynamonowego na skórę nie jest wszak powodem, aby rezygnować z jego prozdrowotnych walorów. Wystarczy bowiem odpowiednio dużą ilość oleju bazowego dokładnie połączyć z nieznaczną dawką olejku cynamonowego, a uzyskamy bezpieczną i skuteczną bazę do masażu ciała. Taki masaż może bardzo korzystnie wpłynąć na kondycję skóry poprzez jej ujędrnienie, nawilżenie, dotlenienie i wygładzenie.

Masaż z olejkiem cynamonowym ma również właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe, sprawdzi się zwłaszcza w łagodzeniu bólu reumatycznego. Jeśli olejek z kory cynamonowca wydaje nam się zbyt silny, możemy sięgnąć po jego łagodniejszy odpowiednik. Olejek cynamonowy z liści ma to samo, ale mniej intensywne działanie. Podobnie jak klasyczny olejek cynamonowy z kory jest polecany do masaży przeciwreumatycznych, przeciwbólowych i ujędrniających. Nie zawiedzie nas także jego aromat. Wszyscy wiemy, jak cynamon pobudza zmysły.

Olejek cynamonowy

Dlaczego warto stosować olejek cynamonowy?

Olejek cynamonowy silnie pobudza krążenie krwi, wspomaga więc mikrokrążenie podskórne, stymuluje przepływ limfy i ułatwia rozbicie oraz likwidację tkanki tłuszczowej. Jest jedną z najlepszych substancji eterycznych, efektywnie usuwających cellulit. Olejek ten można stosować również na obrzęki kończyn. Masaż z jego dodatkiem wpłynie kojąco na kondycję nóg zmęczonych po całym dniu pracy, po podróży czy długiej jeździe samochodem.

Działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne olejku cynamonowego

Olejek cynamonowy jest silnym antyseptykiem. Hamuje rozwój stanu zapalnego oraz rozprzestrzenianie się drobnoustrojów chorobotwórczych. Dzięki temu można go wykorzystać w walce z różnymi dermatozami skóry. Sprawdzi się przy łupieżu czy zapaleniu mieszków włosowych. Wykazuje ponadto właściwości przeciwwirusowe w stosunku do ludzkich rota wirusów, neutralizuje pasożyty, działa przeciwbakteryjnie, np. na bakterie beztlenowe czy oportunistyczne. Jest poza tym środkiem grzybobójczym i owadobójczym. Stosowany w inhalacjach pomoże uporać się z gorączką, kaszlem i przeziębieniem. Ma również właściwości przeciwalergiczne.

Olejek cynamonowy bardzo często występuje w połączeniu z innymi olejkami korzennymi, na przykład z olejkiem goździkowym, kardamonowym czy imbirowym. Ciekawą kompozycję zapachową i aromaterapeutyczną stworzymy również dodając olejek cynamonowy do mieszanki z olejkami cytrusowymi, zwłaszcza z olejkiem cytrynowym. Pasuje także do olejków drzewnych i żywicznych, np. do olejku eukaliptusowego, cedrowego, z drzewa różanego, do absolutu waniliowego czy olejku cedrowego.