zioła na ból głowy

Zioła na ból głowy

Ból głowy zna każdy z nas. Jeśli występuje podczas przeziębienia, anginy, czy jest wynikiem zdenerwowania, poradzimy sobie z nim z łatwością przyjmując środki przeciwbólowe zawierające paracetamol czy ibuprofen. Trudniej jest zwalczyć ból migrenowy – klasterowy lub napięciowy. Leki nie zawsze zadziałają, ale pomocne w opanowaniu choroby mogą być zioła na ból głowy.

bol-glowy

fot. openDemocracy

Czym jest ból głowy?

Bóle głowy mogą być samoistne – migrenowe, napięciowe oraz klasterowe. Mogą być też objawem towarzyszącym innemu schorzeniu m.in. przeziębieniu, anginie, zapaleniu okostnej, zawałowi serca, nadciśnieniu czy guzom mózgu lub tętniakowi mózgu.

Przyczyny bólu głowy tak jak i jego postacie są różne. Przyczyną napięciowego bólu głowy może być stres, jedzenie, zmiana pogody. Jest to tępy ból głowy po jej obu stronach lub z tyłu głowy. Może mieć różne nasilenie. Migrena jest uznana za jeden z typów napięciowych bólów głowy. Może wystąpić z aurą lub bez. Bólowi towarzyszy światłowstręt, nudności, biegunki, wrażliwość na dźwięki i zapachy. Ból utrzymuje się do 72 godzin i obejmuje jedną stronę głowy. Klasterowy ból głowy jest jednym z najbardziej tajemniczych schorzeń. Zaczyna się od bólu oka, wywołuje łzawienie i katar. Trwa kilkadziesiąt minut, lecz napady się powtarzają nawet przez kilka tygodni.

Ziołolecznictwo przeciw bólom głowy

Każdy z bólów głowy wymaga leczenia. Czasem wystarczą doraźne środki, ale w przypadku migreny są to jeszcze leki, które ograniczają częstotliwość napadów oraz siłę bólu. Inną skuteczną terapią jest akupunktura, stosowanie zimnych lub ciepłych kompresów w celu zwężenia lub rozszerzenia naczyń krwionośnych. Doskonałym rozwiązaniem są zioła na ból głowy. Stosujemy napar z majeranku lub w przypadku samej migreny – złocienia maruna (w tym przypadku mogą być stosowane również kapsułki z wyciągiem z ziela).

Uwaga!

Zioła użyte nieumiejętnie także mogą zaszkodzić! Informacje zawarte na tej stronie stanowią jedynie wskazówki; wszelkie kuracje ziołolecznicze należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Imbir na ból głowy


imbirImbir jest rośliną o właściwościach leczniczych. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. To bylina o nierównych, guzkowatych kłączach. Imbir stosuje się przede wszystkim przy utracie apetytu, a także w dolegliwościach żołądkowych. Przydatny jest w biegunce, bólach brzucha, jak również stosuje się go przy kolce, niestrawności albo wzdęciach.

Ma właściwości przeciwbólowe, dlatego jest podawany na zmniejszenie bóli pooperacyjnych, a także w chorobie lokomocyjnej, nudnościach ogólnych, porannych u kobiet w ciąży oraz wywołanych chemioterapią.

Doskonale leczy bóle reumatyczne stawów, pomaga w artretyzmie, przy migrenach oraz infekcjach górnych dróg oddechowych. Lekarze zalecają stosowanie imbiru jako antidotum na kaszel oraz w zapaleniu oskrzeli. Jest też składnikiem Femmax, preparatu zwiększającego libido u kobiet. Leczy też oparzenia.

Część lecznicza imbiru to korzeń. Można go stosować na surowo, w postaci tabletek, kapsułek, nalewek, płynnych wyciągów oraz jako kandyzowane plastry.
Kozłek lekarski na ból głowy


Valeriana.officinalis.-.lindseyJedną z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w medycynie naturalnej jest kozłek lekarski, który znany jest także pod nazwą waleriana.

Osiąga on wysokość około 0.6-1.2 metra. Posiada żółto-brązowe kłącze, które obrastają spiczaste liście. Zazwyczaj ma białe baldachokształtne kwiaty, które mogą również przybrać różowy lub lekko fioletowy odcień. Roślina ma nieprzyjemny zapach, który kojarzy się z wonią kozła lub odorem brudnych skarpetek. Dlatego też zazwyczaj występuje w połączeniu z innymi roślinami, takimi jak chmiel czy melisa, które łagodzą jego dokuczliwy zapach. Można go znaleźć w całej Eurazji, w Polsce występuje pospolicie.

W medycynie naturalnej wykorzystuje się kłącze oraz korzeń rośliny. Można stosować go jako napar, nalewkę, kompres oraz środek do przemywania ran. Zioło redukuje nadpobudliwość, nerwowość oraz bezsenność. Wspomaga koncentrację, pomaga w leczeniu astmy oraz rozluźnia napięcie w okolicy ramion i szyi. Zmniejsza bóle miesiączkowe oraz zmniejsza drżenie rąk, pocenie się, palpitację serca.
Melisa na ból głowy


melisaMelisa to wieloletnia roślina pochodząca z rodziny jasnotowatych. Melisa lekarska osiąga około 60-90 cm wysokości i charakteryzuje się okrągłymi, karbowanymi na brzegach, zielonymi liśćmi oraz jasno-żółtymi kwiatami (w trakcie kwitnienia od kwietnia do czerwca). Roślina ta spotykana jest praktycznie na całym świecie, ale największe jej skupiska znajdują się w Europie Południowej, w Afryce Północnej i w Azji. Powszechnie znane jest jej zastosowanie w ziołolecznictwie.

Melisa posiada przede wszystkim właściwości rozkurczające i jest bardzo pomocna w różnego rodzaju schorzeniach i w nieprawidłowościach pracy układu pokarmowego, jak niestrawność, zaparcia czy wzdęcia. Melisę warto jest spożyć szczególnie po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku, ponieważ pobudza ona wydzielanie soków żołądkowych. Znane jest także lecznicze działanie melisy w przypadku bólów miesiączkowych, problemów ze snem (bezsenność - zobacz preparat Sleepwell), stanów stresowych i nerwicy. Jeśli chodzi o części rośliny, które mają właściwości lecznicze, są to ususzone części nadziemne (liście), zaparzane tak jak zwykła herbata, choć można także spotkać się z olejkami z melisy otrzymywanymi z jej liści i kwiatów.
Mięta pieprzowa na ból głowy


mietaMięta pieprzowa, nazywana również miętą lekarską, jest znana już od wieków ze swoich właściwości leczniczych. Na terenie Europy rośnie ona w stanie naturalny, a w samej Polsce jest również uprawiana.

Surowcem leczniczym w przypadku mięty pieprzowej jest jej ziele oraz liście mięty, które można suszyć, ale z których pozyskuje się też olejek miętowy, a po jego wymrażaniu również mentol. Miętę można podawać w postaci wyciągu, herbaty, nalewki czy właśnie olejku.

Szerokie zastosowanie mięty w lecznictwie wykorzystywano już w starożytności. Zioło to pomaga między innymi w leczeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak ból żołądka, niestrawność, nudności czy kolka jelitowa. Jest także stosowana przy chorobach wątroby oraz dróg żółciowych, łagodzi objawy zapalenia zatok, przeziębienia czy grypy, a wcieranie olejku miętowego może pomóc zmniejszyć ból migrenowy, nerwobóle oraz bóle reumatyczne.
Wierzba biała na ból głowy


wierzbaWierzba biała to osiągające nawet 30 metrów drzewo liściaste występujące na terenie Azji, Europy, a także Afryki Północnej. Można ją spotkać najczęściej na wilgotnych glebach. Ta odmiana wierzby charakteryzuje się małymi i ostro zakończonymi liśćmi, a także szeroko rozłożoną koroną.

Wierzba biała znajduje bardzo szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Szczególnie lecznicze właściwości posiada jej kora bogata w salicynę. Ma ona doskonałe właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe, dlatego doskonale nadaje się do leczenia bólu głowy, jak i przeziębień i chorób związanych z gorączką. Powszechnie znane jest także jej działanie przeciwmiażdżycowe, zmniejszające potliwość (co jest niezwykle przydatne w trakcie menopauzy) oraz wspomagające zasypianie.

Wierzba biała może być spożywana w różnych formach - herbaty, syropu i tabletek, a także stosowana w formie płynu do kąpieli, co pozwala na dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb każdej osoby.
Złocień maruna na ból głowy


złocień marunaZłocień maruna (Tanacetum parthenium) to roślina, która należy do rodziny astrowatych Asteraceae. Złocień jest rośliną wieloletnią i pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego. Jednak można ją znaleźć w całej niemal Europie.

Złocień maruna uprawiany jest jako roślina ozdobna, ale przede wszystkim ma ogromne właściwości lecznicze. Swoim wyglądem złocień przypomina rumianek pospolity - ma białe delikatne kwiatki i typową dla astrowatych budowę koszyczka. Charakterystyczna, omszona łodyga osiąga długość nawet 70 cm. Roślina wydziela silny, ale przyjemny zapach.

Ziele złocienia maruny - a w zasadzie jego liście - były znane i stosowane już w starożytności jako lek na silne bóle głowy. Współcześnie stosuje się je również w walce z migrenowymi bólami głowy przede wszystkim dlatego, że ma właściwości, które pozwalają na zablokowanie zwężania się tętnic. Jest także doskonałym środkiem przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Skutecznie pomaga w walce z takimi nowotworami jak: rak jelita grubego, rak płuc, czerniak skóry, glejak mózgu, gdyż zawiera substancję zwaną partenolidem.

Jest zielem bezpiecznym, nie wykazującym działania toksycznego. Przyjmuje się go w postaci olejku eterycznego, naparów lub kapsułek ze specjalnymi wyciągami roślinnymi.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji zielarskiej, skonsultuj się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *