Olejek goździkowy

Olejek goździkowy

Należy do grupy olejków stosunkowo bezpiecznych i jest polecany nie tylko na święta! W aromaterapii ceni się go zwłaszcza za właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Bardzo dobrze radzi sobie z bakteriami i grzybami. Olejek goździkowy możemy wykorzystać również przeciwbólowo i w higienie jamy ustnej.

Zastosowanie olejku goździkowego

Olejek goździkowy pozyskiwany jest z pąków kwiatowych goździkowca korzennego, których gruczoły wydzielają obfite ilości substancji eterycznych. Te same pąki kwiatowe, lecz nierozwinięte i zasuszone, znamy doskonale pod postacią goździków – Korzennej przyprawy, dodawanej zwykle do różnych potraw i napojów w czasie Bożego Narodzenia. Olejek goździkowy ma podobne właściwości, co chętnie wykorzystywane przez nas goździki, choć oczywiście znacznie bardziej skoncentrowane. Mimo to zalicza się go do olejków bezpiecznych. Posłuży celom Prozdrowotnym, pielęgnacyjnym oraz higienicznym. Możemy go użyć chociażby w domowej roboty preparatach do sprzątania, dzięki czemu nadamy im dodatkowy walor zapachowy, a także odkażający.

Eugenol – najważniejszy składnik olejku goździkowego

Olejek goździkowy jest najważniejszym źródłem eugenolu – związku o działaniu odkażającym, antyseptycznym i miejscowo Znieczulającym. Eugenol stosuje się przede wszystkim w stomatologii jako składnik środków uśmierzających ból i znieczulających. Także z praktyk medycyny naturalnej znamy zalecenie, aby bolącym zębem przygryźć suszonego goździka – jest to doraźny, ale przynoszący ulgę sposób na ból zęba. W tym samym celu możemy sięgnąć również po olejek goździkowy. Kilka kropli musimy uprzednio rozcieńczyć w oleju spożywczym, np. w 1/2 łyżeczki oliwy z oliwek lub innego oleju jadalnego, nasączyć miksturą wacik i przyłożyć go do chorego zęba.

Zawartość eugenolu w olejku goździkowym może wynosić nawet 95%. Właściwości przeciwbólowe olejku goździkowego wzmacnia ponadto salicylan metylu, który znieczula, rozgrzewa i działa przeciwzapalnie.

Olejek goździkowy w higienie jamy ustnej

Zawarte w olejku goździkowym substancje wspomagają Higienę jamy ustnej i ogólny stan zdrowia zębów. Nie chodzi tu wszak jedynie o działanie bakteriobójcze czy odświeżające tego olejku. Wykazano, że zarówno eugenol jak i octan eugenolu wzmacniają szkliwo zębów i wspomagają jego remineralizację. Poza tym zapobiegają rozwojowi próchnicy, działają przeciwzapalnie i likwidują nieprzyjemny zapach z ust. Olejek goździkowy możemy stosować do płukania jamy ustnej. Aby przygotować płukankę, wystarczy zużyć 3 krople oryginalnego olejku na 50 ml wody destylowanej. Preparatem możemy płukać gardło i jamę ustną. Nie połykamy!

Olejek goździkowy

Olejek goździkowy wesprze pracę wątroby

Goździki, jak i produkty na ich bazie (np. olejek goździkowy) mają udowodnione działanie hepatoprotekcyjne. Wpływają bowiem Antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie na komórki wątroby, co również jest zasługą eugenolu. Niekiedy zaleca się spożywanie olejku goździkowego w celu polepszenia pracy wątroby, należy jednak wziąć pod uwagę, że jego przedawkowanie może przynieść odwrotny skutek. W tym przypadku bezpieczniej będzie włączyć do diety same goździki.

Stosowanie olejku goździkowego

Olejek goździkowy, choć jest uznawany za jeden z bezpieczniejszych, nigdy nie powinien być aplikowany bezpośrednio na skórę czy śluzówki. Konieczne jest rozcieńczenie go w oleju bazowym czy przygotowanie płukanki. Źle użyty może powodować podrażnienia. Ponadto eugenol może być przyczyną reakcji alergicznej. Jeśli jednak stosujemy olejek goździkowy bezpiecznie i nie mamy nadwrażliwości na jego składniki, warto wykorzystać go w przeciwbólowych i rozluźniających masażach. Olejek goździkowy łagodzi nerwobóle i napięcia, rozgrzewa, działa uśmierzająco na bóle mięśni i bóle reumatyczne. Zadziała również na trądzik i wypryski oraz złagodzi swędzenie po ukąszeniach owadów.

Przydatne informacje

Nazwa surowca, której powinniśmy szukać na opakowaniu olejku goździkowego to Syzygium aromaticum (oznacza czapetkę pachnącą, czyli właśnie drzewo goździkowe).

Olejek goździkowy wchodzi w skład wielu mieszanek aromaterapeutycznych, głównie o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Jest jednym ze składników olejkowej mieszanki przeciwdrobnoustrojowej znanej pod nazwą „Czterech Złodziei”.

Olejek z goździków warto łączyć z olejkiem cynamonowym, ale też z szałwiowym, rozmarynowym czy ylang-ylang. Wspaniałą mieszankę aromatyczną tworzy z olejkami cytrusowymi, w szczególności z pomarańczowym.