Najpopularniejsze polskie zioła – sięgajmy po nie częściej!

polskie zioła

Wiele ziół rosnących naturalnie w Polsce to skarby ziołolecznictwa. Na fali popularności ziół i fitoterapii sięgamy po rozmaite surowce zielarskie, również te pochodzące z innych krajów i obszarów geograficznych. Nie ma w tym nic złego, jednak mając tak bogatą bazę rodzimych ziół leczniczych, szkoda byłoby z niej nie korzystać. Jakie polskie zioła musimy koniecznie zasadzić w swoim ogródku i w jaki sposób możemy je wykorzystać?

Jakie zioła najchętniej wybierają Polacy?

Na co dzień sięgamy po zioła różnego pochodzenia. Polacy bardzo lubią inspirować się kuchnią orientalną czy śródziemnomorską, dlatego wybierają zioła przyprawowe charakterystyczne dla tych części globu. Bardzo chętnie samodzielnie uprawiamy bazylię i ochoczo korzystamy z dobrodziejstw ziół i przypraw takich, jak kurkuma, czarnuszka czy kumin. Dobrze znane są nam przede wszystkich właściwości ziół azjatyckich. Oczywiście warto sięgać po nie wszystkie, w zależności od potrzeb. Pamiętajmy jednak o rodzimych gatunkach, polskie zioła mają wiele dobroczynnych właściwości. Mają nam one bardzo wiele do zaoferowania, są tanie, a w dodatku możemy zebrać zioła samodzielnie z ich stanowisk naturalnych.

Mniszek lekarski

Mniszek jest często mylony z mleczem, jednak wprawne oko lub odrobina doświadczenia z pewnością pomogą nam odróżnić od siebie te dwie rośliny. Każda część mniszka jest jadalna i zdatna do obróbki zielarskiej. Kwiaty mniszka możemy Zaparzać lub dodawać do potraw, m.in.. sałatek. Z mniszka powstają też miody i syropy. Najwięcej walorów i substancji czynnych posiada korzeń mniszka lekarskiego. Mniszek wspomaga odporność, dogłębnie oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga układ trawienny i moczowy, ułatwia odchudzanie i chroni przed rozwojem chorób cywilizacyjnych.

Pokrzywa

Napar z pokrzywy działa oczyszczająco na organizm, stymuluje proces diurezy i sprzyja sprawnemu funkcjonowaniu nerek oraz całego układu moczowego. Pokrzywa jest pomocna wszędzie tam, gdzie zawiodły nasze wybory żywieniowe, jest doskonałą odtrutką. Ceniona również jako Surowiec kosmetyczny. Detoksykacyjne właściwości tego zioła docenią zwłaszcza osoby z cerą tłustą i mieszaną. Tonik z pokrzywy pomoże w walce z trądzikiem, a pokrzywowa płukanka odświeży przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

Rumianek

Koszyczki rumianku mają niebywałe właściwości przeciwzapalne. Koncentracja substancji o tym właśnie działaniu sprawia, że rumianek jest jednym z najczęściej stosowanych ziół w przypadku infekcji, zwłaszcza bakteryjnych. Tu musimy jednak uważać – rumianek może bowiem uczulać i uniemożliwiać odczyt faktycznych objawów choroby czy stanu zapalnego. Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań, możemy stosować go jako środek antyseptyczny, przeciwgrzybiczy, wspierający pracę żołądka i działający kojąco na skórę.

Mięta

Orzeźwiające właściwości mięty to nie wszystko, co roślina ta ma nam do zaoferowania. Mięta wspomaga procesy trawienne i Przynosi ulgę w wielu zaburzeniach pracy układu pokarmowego. Pomaga w kolce jelitowej, działa rozkurczowo, łagodzi bóle brzucha, wzdęcia, jest pomocna w nieżycie przewodu pokarmowego. Służy ponadto do płukania jamy ustnej i gardła.

polskie zioła

Szałwia lekarska

Wszyscy znamy Przeciwzapalne właściwości szałwii, które wykorzystujemy głównie w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Szałwia przyda nam się również podczas bolesnych miesiączek i złagodzi objawy przekwitania.

Dziurawiec

Kolejna bardzo pożyteczna roślina o właściwościach uspokajających i przeciwdepresyjnych. Jest polecana w okresach wzmożonej nerwowości i gdy nie opuszcza nas lęk. Dziurawiec podobnie jak melisa Pomaga w zasypianiu i poprawia nastrój. Ma również działanie żółciopędne, wspiera pracę wątroby i trzustki, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Niestety, nie każdy może bez zastanowienia sięgać po dziurawiec, gdyż w różnym stopniu wchodzi on w interakcje z innymi lekami, na przykład obniża ich skuteczność.

Melisa

Jest pierwszym ziołem, po które sięgniemy, gdy potrzebujemy wyciszenia lub mamy problemy z zasypianiem. Ale melisa ma również ważne właściwości Przeciwwirusowe i antybakteryjne. Warto o tym pamiętać, gdy chcemy wzmocnić nasz organizm przed okresem wzmożonej aktywności wirusów.