Zioła na nerki

zioła na nerki

Dolegliwości ze strony nerek odbijają się na całym organizmie. Zachwiana zostaje m.in. równowaga elektrolitowa, mogą pojawić się obrzęki, kłopoty z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia tętniczego, bóle pleców, pogarsza się także stan skóry. Aby nerki pracowały bez zarzutu, warto stosować zioła, znane z dobroczynnego działania na cały układ moczowy. Zioła wesprą również terapię chorób i dolegliwości nerek.

Zioła oczyszczające i moczopędne najlepszym wsparciem dla nerek

Zioła o właściwościach oczyszczających i moczopędnych to najlepsi sprzymierzeńcy w profilaktyce chorób nerek. Jednym z najcenniejszych ziół o takim działaniu jest pokrzywa, pospolite polskie ziele, które doskonale oczyszcza organizm z toksyn i wzmaga produkcję moczu. Nie bez przyczyny pokrzywę poleca się również osobom, które chcą popracować nad wyglądem swojej cery, mają problem z nawracającymi wypryskami czy stanami zapalnymi. Poprzez oczyszczanie całego organizmu, pokrzywa oczyszcza również skórę.

Bardzo korzystne działanie na stan paznokci, włosów i skóry, a jednocześnie właściwości wspomagające pracę nerek ma również skrzyp polny. Skrzyp, podobnie jak pokrzywa, stanowi sprawdzone ziołowe źródło związków mineralnych. Jest bogaty przede wszystkim w krzem. Powinien zostać włączony w profilaktykę chorób nerek, ponieważ stymuluje je do pracy i zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Okaże się pomocny także w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego.

Funkcjonowanie dróg moczowych wesprze ponadto nawłoć. Pędy nawłoci pospolitej zawierają mnóstwo związków biologicznie czynnych, m.in. flawonoidy, garbniki, saponiny, olejki eteryczne. Nawłoć znacząco Zwiększa wydzielanie moczu, a tym samym skutecznie oczyszcza organizm z toksyn. Roślina ta detoksykuje krew i hamuje nadmierną fermentację w jelitach, a także poprawia metabolizm. Jest stosowana wspomagająco przy dolegliwościach i stanach chorobowych nerek, takich jak zapalenie dróg moczowych, dna moczanowa, kamica nerkowa, zapalenie kłębuszków nerkowych.

Działaniem odtruwającym charakteryzuje się również mniszek lekarski. Korzeń mniszka Oczyszcza organizm z toksyn i złogów, poprawia przemianę materii i stymuluje nerki do pracy. Mniszek przyczynia się też do utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej organizmu, usuwa z niego bowiem nadmiar sodu, jednocześnie uzupełniając ilość potasu. Możemy stosować korzeń mniszka, jeśli dokuczają nam obrzęki lub musimy zredukować poziom sodu w organizmie. Mniszek pomaga też wyrównać ciśnienie tętnicze krwi.

Oczyszczająco na nerki zadziałają też cykoria, borówka brusznica, kłącze perzu i pietruszka. Poszukując łatwo dostępnych sposobów na profilaktykę chorób nerek, warto sięgać także po sok z brzozy i inne preparaty brzozowe. Choć sok z brzozy jest obecnie dostępny w niemalże wszystkich lepiej zaopatrzonych sklepach, osoby cierpiące na dolegliwości nerek oraz układu moczowego, powinny stosować również liść brzozy. Surowiec ten to bogactwo glikozydów flawonoidowych, seskwiterpenów, triterpenów oraz olejków eterycznych. Zawiera też liczne związki mineralne oraz wykazuje działanie moczopędne, nie drażniąc przy tym nerek. Poniżej sprawdź pozostałe zioła na nerki.

Zioła napotne również wesprą pracę nerek

W profilaktyce chorób nerek warto sięgać również po rośliny znane ze swojego Działania napotnego i oczyszczającego w trakcie przeziębienia czy grypy, które stosuje się przeciwgorączkowo. Do czołówki tego typu ziół należą lipa oraz czarny bez.

Krwawnik i borówka brusznica na niewydolność nerek

Dość powszechnym schorzeniem nefrologicznym jest niewydolność nerek. Do Najważniejszych ziół leczniczych, stosowanych przy tym schorzeniu należą ziele krwawnika oraz borówka brusznica. Krwawnik ma działanie odtruwające. Z kolei liście borówki brusznicy mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwdziałają kamicy, oczyszczają.

zioła na nerki

Mącznica lekarska

Liście mącznicy lekarskiej wydzielają kwasy organiczne oraz glikozydy fenolowe. Są to związki o właściwościach przeciwzapalnych, bakteriobójczych, przeciwzakrzepowych i antyoksydacyjnych. Przede wszystkim jednak mącznica ma za ich sprawą działanie moczopędne i wspierające nerki, a także cały układ moczowy w walce z infekcjami oraz stanami zapalnymi. Mącznica lekarska to składnik preparatów Preparaty z mącznicy stosowanych głównie przy kamicy nerkowej, a także w stanach zapalnych dróg moczowych, wpływają bowiem hamująco na rozwój bakterii urapatogennych.

Szparag lekarski

Wysuszone kłącze szparagu lekarskiego to surowiec bogaty w saponiny steroidowe, glikozydy, aminokwasy i węglowodany, w tym inulinę. Skład ten gwarantuje działanie Wspierające układ moczowy oraz nerki. Szparag lekarski, a dokładnie jego korzeń i kłącze, mają działanie diuretyczne i zapobiegają tworzeniu się kamieni nerkowych.

W wydalaniu i przeciwdziałaniu kamieni nerkowych pomocne będą również inne zioła, np. rumianek, korzeń lukrecji, rozmaryn czy glistnik.

Żurawina

Żurawina jest przeznaczona do stosowania profilaktycznie, gdy chcemy zadbać o sprawną pracę dróg moczowych. I słusznie, owoc żurawiny ma pewną specyficzną właściwość, mianowicie Zapobiega przyleganiu bakterii do ścian pęcherza moczowego i cewki moczowej. Nie jest to co prawda działanie bezpośrednio wpływające na funkcjonowanie nerek, ale z pewnością trzeba pamiętać o żurawinie, gdyż w rezultacie sprzyja ona wyregulowaniu pracy całego układu moczowego.

Jak widać nie brakuje ziół, które wesprą prawidłową pracę nerek i pomogą nam uporać się z ich dysfunkcjami. Najprostszym sposobem podawania ziół wspomagających nerki jest oczywiście picie Naparów i odwarów. Dzięki temu organizm otrzymuje dodatkową porcję płynów, niezbędnych do tego, by nerki zaczęły funkcjonować sprawniej. Ponadto możemy sięgać po ekstrakty ziołowe w kapsułkach i tabletkach (np. zawierające skrzyp i pokrzywę). Inne surowce dostępne są również pod postacią soków. Najpopularniejszy jest sok żurawinowy, sok z brzozy, pokrzywy czy domowy sok z pietruszki. Część preparatów ziołowych możemy stosować bez obaw o skutki uboczne, jednak niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Ziół nie powinniśmy też stosować bez przerwy.

Inne zioła wspomagające pracę nerek

  • Wiciokrzew
  • Ostropest plamisty
  • Morwa czarna, morwa biała
  • Liść Damiana (Turnera diffusa)
  • Gorczyca biała
  • Ogórek kiwano
  • Jagodzian rambutan
  • Dereń jadalny
  • Miłek wiosenny
  • Naparstnica
  • Biedrzeniec mniejszy
  • Chaber bławatek
  • Jarzębina
  • Kocanki piaskowe
  • Kopytnik