zioła na potliwość

Zioła na potliwość

Potliwość to zjawisko, które jest bardzo nieprzyjemne. Istnieje wiele naturalnych metod walki z ową dolegliwością. Działanie ziół doskonale łagodzi objawy potliwości.

Czym jest nadmierna potliwość?

Nadmierna potliwość to schorzenie, które jest spowodowane bardzo dużą aktywnością gruczołów potowych. Dolegliwość występuje wówczas, gdy organizm produkuje i wydziela więcej potu niż powinien.

Potliwość szczególnie zauważana jest w czasie intensywnego wysiłku fizycznego lub w okresach letnich, kiedy temperatura powietrza jest wysoka.

Wiele czynników może wywołać występowanie nadmiernej potliwości. Wpływ na pojawienie się owej dolegliwości mogą wywierać elementy emocjonalne oraz psychiczne, na przykład duży lub ciągły stres, czy strach. Potliwość mogą wywoływać również hormony oraz produkty spożywcze. Nadmierna potliwość to także objaw chorób takich jak nadczynność tarczycy, cukrzycy oraz może oznaczać problemy z nerkami. Osoby podatne na potliwość to przede wszystkim: ludzie otyli, mający problem z gospodarką hormonalną lub alkoholem oraz kobiety w ciąży.

Jak naturalnie przeciwdziałać nadmiernej potliwości?

Jedną z metod walki ze schorzeniem są zioła na potliwość. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele farmakologicznych preparatów, których celem jest ograniczenie potliwości. Jednak dużą skutecznością charakteryzują się sposoby naturalne.

Jednym z nich jest picie szałwii. Wywar ten pozwala na zmniejszenie nadmiernej potliwości, zwłaszcza tej spowodowanej nerwowością. Zalecane jest codzienne picie przynajmniej dwóch filiżanek herbaty z szałwii.

Kolejnym ziołem mającym wpływ na ograniczenie schorzenia jest rumianek. Picie naparu z rumianku pozwala na ograniczenie potliwości, zwłaszcza z rejonu pach. Zioła na potliwość, takie jak szałwia i rumianek pozwolą w naturalny sposób leczyć schorzenie związane z nadmiernym wydzielaniem potu.

Nadmierna potliwość to nieprzyjemne schorzenie, które w łatwy sposób może zostać wyleczone. Wystarczy sięgnąć po naturalne zioła i wprowadzić je do swojej codziennej diety. Napary i herbaty ziołowe w skuteczny sposób pomogą w ograniczeniu potliwości.

Uwaga!

Zioła użyte nieumiejętnie także mogą zaszkodzić! Informacje zawarte na tej stronie stanowią jedynie wskazówki; wszelkie kuracje ziołolecznicze należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Kora dębu na potliwość


dabPopularna kora dębu, znajdująca szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, otrzymywana jest z dębu szypułkowego i bezszypułkowego z rodziny bukowatych. Dęby należą do długowiecznych drzew, które są wyjątkowo odporne na choroby. Co ciekawe rozpiętość ich gałęzi może mieć nawet do 20 metrów. Znane są nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

Najpopularniejszym środkiem leczniczym jest kora dębu, chociaż zastosowanie lecznicze mają także liście i żołędzie dębu. Korę otrzymuje się z młodych pni i gałęzi dębu zbierając ją w miesiącach marzec - kwiecień, przed rozwojem liści, a następnie susząc w zaciemnionych pomieszczeniach.

Kora dębu ma silne właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i ściągające. Dlatego też stosuje się ją w licznych schorzeniach. Napar i odwary z kory dębu stosuje w trakcie ostrych biegunek, zatruć pokarmowych czy przewlekłych nieżytach żołądka i jelit. Ponadto ma zastosowanie w stanach zapalnych skóry (w tym w okolicach narządów płciowych), błon śluzowych, stanach zapalnych jamy ustnej, hemoroidów, owrzodzeń żylakowych, oparzeń czy też egzemy. Kora dębu wykazuje również aktywność przeciw gronkowcom, a zawarte w niej garbniki mają działanie wirusostatyczne wobec wirusów Herpes i grypy.
Melisa na potliwość


melisaMelisa to wieloletnia roślina pochodząca z rodziny jasnotowatych. Melisa lekarska osiąga około 60-90 cm wysokości i charakteryzuje się okrągłymi, karbowanymi na brzegach, zielonymi liśćmi oraz jasno-żółtymi kwiatami (w trakcie kwitnienia od kwietnia do czerwca). Roślina ta spotykana jest praktycznie na całym świecie, ale największe jej skupiska znajdują się w Europie Południowej, w Afryce Północnej i w Azji. Powszechnie znane jest jej zastosowanie w ziołolecznictwie.

Melisa posiada przede wszystkim właściwości rozkurczające i jest bardzo pomocna w różnego rodzaju schorzeniach i w nieprawidłowościach pracy układu pokarmowego, jak niestrawność, zaparcia czy wzdęcia. Melisę warto jest spożyć szczególnie po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku, ponieważ pobudza ona wydzielanie soków żołądkowych. Znane jest także lecznicze działanie melisy w przypadku bólów miesiączkowych, problemów ze snem (bezsenność - zobacz preparat Sleepwell), stanów stresowych i nerwicy. Jeśli chodzi o części rośliny, które mają właściwości lecznicze, są to ususzone części nadziemne (liście), zaparzane tak jak zwykła herbata, choć można także spotkać się z olejkami z melisy otrzymywanymi z jej liści i kwiatów.
Mięta pieprzowa na potliwość


mietaMięta pieprzowa, nazywana również miętą lekarską, jest znana już od wieków ze swoich właściwości leczniczych. Na terenie Europy rośnie ona w stanie naturalny, a w samej Polsce jest również uprawiana.

Surowcem leczniczym w przypadku mięty pieprzowej jest jej ziele oraz liście mięty, które można suszyć, ale z których pozyskuje się też olejek miętowy, a po jego wymrażaniu również mentol. Miętę można podawać w postaci wyciągu, herbaty, nalewki czy właśnie olejku.

Szerokie zastosowanie mięty w lecznictwie wykorzystywano już w starożytności. Zioło to pomaga między innymi w leczeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak ból żołądka, niestrawność, nudności czy kolka jelitowa. Jest także stosowana przy chorobach wątroby oraz dróg żółciowych, łagodzi objawy zapalenia zatok, przeziębienia czy grypy, a wcieranie olejku miętowego może pomóc zmniejszyć ból migrenowy, nerwobóle oraz bóle reumatyczne.
Rumianek na potliwość


RumianekWśród wszystkich znanych nam obecnie ziół leczniczych, najbardziej popularny i najszerzej stosowany jest rumianek, który, przez Morze Śródziemne, został rozpropagowany na całym świecie.

Zazwyczaj jego rozmiary oscylują w granicach od 10 do 40 centymetrów. Posiada delikatną, cienką łodygę, zakończoną pękami kwiatów, występujących w dwóch odmianach - białej języczkowej (strona zewnętrzna) i żółtej rurkowatej (strona wewnętrzna).

Niewielkich rozmiarów kwiaty są bogate w różne substancje, które stosowane są ziołolecznictwie. Przede wszystkim olejek eteryczny, posiadający właściwości przeciwalergiczne. Poza tym wspomnieć trzeba o licznych solach mineralnych, witaminie C, cholinie oraz fenolokwasach. Lecznicze koszyczki kwiatków zbierane są na początku kwitnienia.

Poza wspomnianym już działaniem przeciwalergicznym, rumianek zdecydowanie przyspiesza gojenie się ran, usprawnia regenerację skóry, działa przeciwbakteryjnie, a także pomaga w problemach z żołądkiem. Roślina ta jest również często stosowane w kosmetologii, odżywiając skórę, włosy i paznokcie.
Szałwia lekarska na potliwość


szalwiaSzałwia to roślina, która znana jest nie tylko ze swoich właściwości leczniczych, ale szybko znalazła zastosowanie także jako przyprawa oraz składnik wielu kosmetyków. Rośnie zwykle na słonecznych zboczach i skałach, a okres jej kwitnienia przypada na maj oraz czerwiec.

Szałwia osiąga od 50 do 70 cm wysokości i posiada charakterystyczne fioletowo niebieskie kwiaty. Surowcem leczniczym szałwii są jej liście, które zawierają duże ilości olejku eterycznego.

Szałwia jest stosowana przez kobiety karmiące piersią, które mają problem ze zbyt dużą ilością pokarmu, pomaga też regulować obfite miesiączki i zmniejsza towarzyszący im ból, oraz łagodzi niektóre objawy towarzyszące menopauzie. Herbatka szałwiowa ułatwia trawienie, leczy niestrawność oraz wzdęcia, a także obniża poziom cukru we krwi. Szałwia działa również antyseptycznie i grzybobójczo.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji zielarskiej, skonsultuj się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *