Zioła na zdrowe i piękne paznokcie

zioła na zdrowe i piękne paznokcie

Preparaty ziołowe mają bardzo korzystny wpływ na stan skóry i jej przydatków. Paznokcie, podobnie jak włosy, mogą odżyć i wyraźnie wzmocnić się w wyniku działania kuracji ziołowych. Które zioła i w jakiej formie najlepiej stosować, gdy nasze paznokcie są słabe i kruche, łamią się oraz przebarwiają?

Przyczyny słabych włosów i paznokci

Słaba kondycja paznokci wiąże się często z niedomaganiami skóry i włosów. Ale paznokcie bywają cienkie i kruche także z natury. Czasami ich pogarszający się stan to wynik osłabienia całego organizmu, np. infekcją, zmianą diety, długotrwałym stresem czy brakiem odpowiedniej dawki snu. Aby paznokcie zyskały zdrowy i piękny wygląd oraz stały się mocne, warto suplementować zioła lub wykorzystywać je do przygotowywania wcierek i kąpieli do rąk i paznokci. Jakie zioła na zdrowe i piękne paznokcie nam pomogą?

Skrzyp polny – jak zawsze sprawdzony

Preparaty na bazie skrzypu polnego to chyba najbardziej znane i rozpowszechnione suplementy na zdrowe włosy, skórę oraz paznokcie. Skrzyp polny ma o wiele więcej zastosowań, ale jako surowiec wzmacniający paznokcie jest faktycznie niezastąpiony.

Roślina ta zawiera znaczne ilości związków fenolowych, w tym garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy i saponiny. Jest też źródłem witaminy C oraz minerałów takich jak żelazo, potas, fosfor czy wapń. Najważniejsze z perspektywy terapii włosów oraz paznokci są jednak zawarte w skrzypie związki krzemu. Skrzyp dostarczy organizmowi dawkę kwasu krzemowego oraz łatwo przyswajalnej krzemionki. Związki krzemu są kluczowe w dbaniu o kondycję paznokci. Krzem poprawia właściwości tkanki łącznej i wchodzi w skład kolagenu. Sprawia, że paznokcie są mocne i nie łamią się, a także pobudza je do wzrostu i polepsza ich wygląd.

Jeśli nie chcesz suplementować skrzypu poprzez zażywanie preparatów aptecznych, wiedz, że kondycjonująco na paznokcie działa również popijanie naparu z ziela skrzypu. Paznokcie można ponadto przecierać wacikiem zamoczonym w takim naparze. Inny sposób wzmocnienia paznokci skrzypem to użycie maceratu z oliwy.

Oliwny macerat z zielem skrzypu

Oliwa z oliwek wpływa odżywczo i kondycjonująco na skórę, włosy i paznokcie. Wcierana w płytkę sprawi, że paznokcie będą mniej łamliwe i odżywi oraz nawilży skórki (kąpiel w oliwie to obowiązkowa pozycja dla osób borykających się z suchymi i odchodzącymi skórkami). Dzięki nawilżającemu działaniu oliwy, możemy uzyskać paznokcie zadbane, błyszczące i mniej podatne na niszczenie pod wpływem wody i środków chemicznych. Zawarty w niej ekstrakt ze skrzypu zapewni paznokciom dodatkową porcję związków krzemu.

Aby go przygotować, wystarczy zamoczyć w szklance oliwy świeże ziele skrzypu polnego i podgrzewać w kąpieli wodnej przez około godzinę. Następnie z oliwy wyjmujemy skrzyp i Otrzymujemy gotową porcję maceratu, który możemy wcierać w paznokcie kilka razy dziennie. Mniej wytrwali mogą połączyć oliwę ze skrzypem w nieco prostszy sposób – do porcji tłuszczu dodając kilka łyżek ostudzonego naparu skrzypowego. Taką miksturę często wzbogaca się także sokiem z cytryny i stosuje jako wcierkę lub bazę do kąpieli wodnej.

Nasiona kopru włoskiego

Kolejny surowiec zawierający znaczne ilości krzemionki! Aby wzmocnić paznokcie za ich pomocą wystarczy przez dwa tygodnie Stosować prostą wcierkę – suche nasiona kopru włoskiego zalewamy wrzątkiem, po ostygnięciu odsączamy, moczymy wacik i nacieramy paznokcie.

zioła na zdrowe i piękne paznokcie

Łopian źródłem siarki ważnej dla paznokci

Korzeń łopianu zawiera dużo związków siarki, kolejnego pierwiastka, który odpowiada za twardość płytki paznokcia, ich zdrowy wygląd i dobrą kondycję. Łopian najlepiej jest zażywać wewnętrznie, pijąc sok wyciśnięty z jego korzenia.

Pokrzywa wzmocni i odżywi

Pokrzywa, podobnie jak skrzyp polny, pozwala zadbać o paznokcie łamliwe, rozdwajające się i słabe. Zawiera związki mineralne, w tym wspomniany już, kluczowy w pielęgnacji paznokci krzem. Regularne picie pokrzywy oraz wcieranie intensywnego naparu w paznokcie daje efekt wzmocnienia płytki. Mocne paznokcie są mniej podatne na uszkodzenia i znikają z nich przebarwienia oraz białe plamki.

Popijanie naparów ziołowych to stosunkowo prosta metoda polepszenia stanu paznokci. Warto jednak pamiętać, że w kuracjach tych musimy planować przerwy. Zbyt długi okres spożywania naparu z pokrzywy może skutkować stopniowym wypłukiwaniem z organizmu soli mineralnych. Z kolei skrzyp po dłuższym przyjmowaniu może powodować niedobór witaminy B1. Nie jest też wskazany przy zaburzeniach pracy układu moczowego oraz serca.

Rycyna – najprostszy sposób na zdrowe paznokcie

Nasiona rycyny, z których produkuje się tani i szeroko dostępny olej, zawierają substancje toksyczne. Wewnętrznie używa się go jako środka na przeczyszczenie. Natomiast zewnętrznie olej rycynowy to wspaniały surowiec do pielęgnacji skóry i jej przydatków. Nie poleca się go stosować do włosów jasnych i blond, gdyż dłuższa kuracja przyciemnia włosy. A jak olej rycynowy wpływa na wygląd i kondycję paznokci?

Przede wszystkim wykazuje właściwości regenerujące – pozwala odbudować się płytce paznokcia, nawilża suche i zniszczone skórki. Zapewnia paznokciom także możliwość wzrostu, a dzięki zawartości substancji antybakteryjnych oczyszcza je. Kwasy tłuszczowe zawarte w nasionach rycyny dają paznokciom naturalną ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych – np. w czasie kontaktu z wodą lub detergentami oraz w wyniku uszkodzeń mechanicznych. W rezultacie wcieranie olejku rycynowego w paznokcie (wystarczy sam olejek i waciki) utwardza je, wzmacnia i osłania. Dzięki takiemu nawilżeniu i odżywieniu paznokcie są też błyszczące.

Cytryna wybiela

Sok z cytryny występuje w wielu przepisach na domowej roboty wcierki do paznokci. Poznaliśmy już połączenie soku z cytryny, wywaru skrzypu polnego oraz oliwy. Cytryna ma właściwości Wybielające i utwardzające. Wpływa więc korzystnie zarówno na wygląd, jak i zdrowie paznokci. Możemy włączyć ją do domowych kosmetyków, jeśli nasze paznokcie są trwale przebarwione przez używanie kiepskiej jakości lakieru, klejenie sztucznych paznokci i częste zabiegi stylizacyjne.

Inne zioła które doskonale odżywiają paznokcie

  • Babći (psoraela corylifolia)
  • Orzech włoski
  • Rumianek