Nalewki domowe – jak przygotować nalewki lecznicze z ziół?

nalewki ziołowe

Nalewka z melisy? A może z kminku lub skrzypu polnego? Co powiecie na nalewkę z rokitnika? Te niestandardowe pomysły budzą duże zainteresowanie wśród amatorów domowych trunków i fanów ziołolecznictwa. Nalewki ziołowe to nalewki lecznicze, mające prozdrowotny wpływ na organizm i wspomagające leczenie wielu dolegliwości. Jak zrobić nalewkę leczniczą?

Ziołowe trunki na zdrowie

Z surowców zielarskich możemy przygotować naprawdę wiele smacznych i oryginalnych przetworów. Począwszy od konfitury z płatków róży, przez miód z mniszka lekarskiego, skończywszy na kiszonej pokrzywie lub lipie. Wszystkie mają olbrzymie walory prozdrowotne, szczególnie w przypadku receptur, dzięki którym można wzmocnić poszczególne właściwości surowców. Tak samo jak nalewki ziołowe. Wiele substancji czynnych zawartych w roślinach nie rozpuszcza się w wodzie, a właśnie w alkoholu, co ma doniosły wpływ na oczekiwane działanie. Często lepszy efekt uzyskamy Sięgając po nalewkę, zamiast popijając napary. Alkohol użyty w preparacie ma też dwie inne cechy – przedłuża jego trwałość i przyspiesza wchłanianie substancji aktywnych.

Rozwój farmacji przyczynił się do tego, że przy wielu codziennych dolegliwościach sięgamy po specyfiki kupione w aptece. Wśród nich są też krople ziołowe, które stanowią niedrogie i sprawdzone leki zarówno na ból brzucha, migreny, jak i bezsenność. Zanim jednak leki ziołowe i inne farmaceutyki stały się dla nas tak łatwo dostępne, w rodzinach przekazywano sobie receptury na nalewki ziołowe, które należały do podstawowych produktów z domowej apteczki. Dziś wracamy do tych przepisów i coraz częściej używamy ziół do produkcji Leczniczych trunków.

O czym należy pamiętać, przygotowując nalewkę ziołową?

Nalewka ziołowa to surowiec leczniczy, należy ją więc traktować i spożywać jak lekarstwo. Gdy dokuczają nam różne choroby i dolegliwości wypijamy niewielką ilość w regularnych odstępach czasu. Buteleczkę z nalewką traktujemy więc jak syrop, który mamy w szafce na wypadek przeziębienia. Niekiedy nalewki możemy spożywać profilaktycznie.

nalewki ziołowe

Jeśli chcemy przygotować nalewkę na bazie pomocnej nam rośliny, warto przyjrzeć się fachowym recepturom. Niektóre zakładają użycie samej wódki, niektóre wódki i spirytusu, w jeszcze innych dodajemy wino lub inny alkohol, np. gin. Nalewkę możemy osłodzić cukrem lub miodem. Niektóre z nich po prostu odstawiamy i czekamy, innymi codziennie należy potrząsnąć. Są nalewki, z Dobrodziejstw których możemy korzystać już po tygodniu, ale na większość trzeba czekać dłużej, niekiedy nalewki powinny leżakować i dojrzewać miesiącami, a nawet rok. Metodą przyspieszającą ekstrakcję jest perkolacja, wymaga jednak użycia stosownego sprzętu.

Na co pomagają nalewki ziołowe?

Nalewki i ekstrakty alkoholowe z ziół są pomocne w różnych dolegliwościach układu pokarmowego, mają działanie rozkurczowe, zwiększają apetyt, łagodzą zaburzenia trawienia, przyspieszają metabolizm. W przeziębieniu i grypie działają napotnie i przeciwgorączkowo, wspierają funkcjonowanie oraz oczyszczanie dróg oddechowych. Zioła w postaci nalewek mają też dobroczynny wpływ na naczynia krwionośne, przeciwdziałają zawałowi serca i miażdżycy, a nawet chorobom nowotworowym. Są bardzo skuteczne w odtruwaniu organizmu. Mają właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze.

Nalewka z chabra bławatka

Nalewka bławatkowa jest dość pracochłonna – kwiaty należy zebrać i oddzielić płatki. Jej wygląd, smak, a tym bardziej właściwości, powinny nam jednak zrekompensować trud. Używa się jej głównie w celu poprawy widzenia, ale chaber słynie też z działania przeciwzapalnego. Płatki bławatka najpierw przesypujemy warstwowo cukrem, a na końcu dodajemy miód i odstawiamy w ciepłe miejsce na około miesiąc. Po tym czasie gotujemy płatki w wodzie i dopiero Potem zalewamy alkoholem. Odstawiamy na co najmniej 3 miesiące.

Nalewka z pokrzywy

Jedna z prostszych do wykonania nalewek – sok z pokrzywy i alkohol łączymy ze sobą w równych proporcjach, dodajemy miód. Pod odstawieniu czekamy Minimum dwa tygodnie.