Jakie zioła warto zbierać w sierpniu?

Zbiór ziół w sierpniu

W sierpniu nie brakuje kolorowych kwiatów i wspaniale pachnących ziół, dla których nadszedł najlepszy moment zbiorów. Sierpień można uznać za miesiąc wyjątkowo interesujący dla zielarzy. Jest też okresem święcenia ziół. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, poświęcone zioła nabierają szczególnych walorów leczniczych…

Święto Matki Boskiej Zielnej

Późne lato to okres w ciągu roku, charakteryzujący się wyjątkowym bogactwem ziół i kwiatów. Od dawien dawna, w różnych tradycjach religijnych i duchowych, sierpień jest miesiącem podziękowań za obfite zbiory, miesiącem zielnych bukietów oraz obrzędów poświęconych bóstwom agrarnym. Współcześnie obchodzimy w sierpniu Święto Matki Boskiej Zielnej, które genezą sięga jeszcze czasów słowiańskich. W obrzędach sierpniowych stały element stanowią bukiety oraz wieńce składające się z ziół, świeżych kwiatów, kłosów, traw i owoców. Surowce te, których w nadchodzących tygodniach nie zabraknie nam na pewno, warto pozyskać nie tylko w celu przygotowania pięknego bukietu. Sierpniowe zioła mają wielką moc i są bardzo różnorodne. Zbiór ziół w sierpniu – na które z nich zwrócić uwagę i zebrać do domowej apteczki zielarza?

Dziurawiec

Dziurawiec zwyczajny nietrudno rozpoznać. Ma złotożółte, drobne kwiaty i liście, wyglądające na podziurawione – w rzeczywistości posiadają one maleńkie zbiorniki wypełnione olejkiem eterycznym, które zmieniają ich wygląd. Dziurawiec jest rośliną szczególnie cenioną w przeciwdziałaniu depresji, łagodzącą napięcia nerwowe oraz nerwobóle. Przetwory z zebranego latem dziurawca doskonale sprawdzą się W domowej apteczce jesienią i zimą, kiedy dopada nas chandra związana z brakiem słońca i obniżoną syntezą witaminy D. Dziurawiec ponadto wspomoże pracę wątroby, zadziała moczopędnie i obniży ciśnienie krwi. Jest nazywany zielem świętojańskim, a to dlatego, że zaczyna kwitnąć na św. Jana. Kwitnie jednak długo, bo aż do września. Pozyskując dziurawiec, zbieramy całe kwiatostany z górną częścią łodygi i górnymi liśćmi.

Kwiat malwy czarnej

Malwa czarna to jedna z najpiękniejszych roślin przydomowego ogródka. Jej kwiaty są wyjątkowo bogate we flawonoidy oraz antyoksydanty. Przygotowany z nich tonik wpływa kojąco i nawilżająco na skórę, chroni ją przed przedwczesnym starzeniem. Będzie świetnym uzupełnieniem kosmetyczki po lecie, kiedy skóra często wystawiana jest na silne słońce i wiatr. Malwa czarna wpływa też łagodząco na dolegliwości w okresie klimakterium, łagodzi niedomagania w czasie menstruacji oraz zmniejsza podrażnienia oczu.

Zbiór ziół w sierpniu

Szyszki chmielu

Szyszki chmielu zawierają dobroczynne żywice, które działają uspokajająco, pomagają w walce z bezsennością i nadpobudliwością. Wpływają korzystnie również na libido zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Szyszki chmieli to także Bogactwo olejków eterycznych, garbników, flawonoidów i terpenów. Substancje te mają działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwwirusowe.

Kwiat dziewanny

Dziewannę nie sposób przeoczyć. Jej żółte, drobne kwiaty pokrywają wysoką i prężną łodygę. Musimy wybrać się po nie na dziką polanę. Przydadzą się nam chociażby do przygotowania Domowego syropu, który warto spożywać przy wszelkich niedomaganiach dróg oddechowych. Dziewanna łagodzi również bóle reumatyczne i korzystnie wpływa na wygląd oraz kondycję skóry.

Liść nasturcji

W sierpniu warto sięgnąć także po liście nasturcji. Roślina ta, często uprawiana w doniczkach, jest w całości jadalna. Liście są dość pikantne w smaku i idealnie nadają się do urozmaicania kanapek czy sałatek. Z kolei Napary i odwary z liści nasturcji to bardzo skutecznie działające kosmetyki, które pomogą nam uporać się z chorobami i dolegliwościami skóry, na przykład z łupieżem. Nasturcja stymuluje również porost włosów.

Jakie ponadto Zioła i rośliny są dostępne w sierpniu? Jeśli szukamy owoców na przetwory na zimę, warto sięgnąć po dereń oraz jeżynę. Miesiąc ten obfituje również w rumianek, wrotycz, owoce morwy białej. Jeśli chcemy obficie wzbogacić swoją apteczkę, sięgnijmy również po babkę płesznik, ziele hyzopu, ziele melisy, miętę pieprzową, pokrzywę, skrzyp polny, szałwię lekarską, macierzankę, nasiona ostropestu czy kwiat chabra.