Ostropest plamisty

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty ma wiele właściwości zdrowotnych, dzięki którym jest bardzo skutecznym lekiem na różne dolegliwości i choroby. Sprawdza się m. in. w leczeniu endometriozy, choroby alkoholowej i stanów zapalnych na tle cukrzycowym.

Jakie właściwości ma ostropest plamisty?

Ostropest plamisty od wieków znajduje Zastosowanie w ziołolecznictwie. Jego potencjał leczniczy znany jest ludzkości od dawna, choć dopiero nowoczesne badania naukowe pozwoliły odkryć go w całej pełni. Ostropest chroni wątrobę przed toksynami, Zapobiegając uszkodzeniom jej komórek. Łagodzi stres oksydacyjny, polegający na zaburzeniu równowagi wewnętrznej organizmu, a także neutralizuje działanie wolnych rodników.

Jakie substancje zawiera ostropest?

Główną substancją czynną, odpowiedzialną za Lecznicze właściwości ostropestu, jest pozyskiwana z owoców sylimaryna. Związek ten stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, tworząc wokół wątroby barierę ochronną, która unieszkodliwia działanie toksyn. Ponadto stymuluje procesy regeneracyjne tego narządu. Ostropest plamisty wykazuje silne działanie detoksykacyjne, dlatego stosuje się go w przypadkach mniej lub bardziej poważnych uszkodzeń wątroby, spowodowanych toksynami.

Z tego względu znajduje również zastosowanie jako Naturalny środek obronny, neutralizujący działanie różnych trucizn, np. mykotoksyny pochodzącej z muchomora sromotnikowego, dwusiarczku węgla, pestycydów czy alkoholu. Liczne badania wykazały, że ostropest plamisty oczyszcza organizm z tych substancji skuteczniej niż syntetyczne preparaty dostępne w aptekach.

Jak działa ostropest plamisty?

Ostropest plamisty zmniejsza poziom bilirubiny we krwi (jest to ciemnopomarańczowy barwnik, który w zbyt dużym zagęszczeniu powoduje zażółcenie skóry i gałek ocznych). Wpływa też korzystnie na pracę serca i mięśni. Sprawdza się w łagodzeniu skutków ubocznych farmakoterapii, chroniąc wątrobę przed szkodliwym wpływem cytostatyków wykorzystywanych w leczeniu raka, leków przeciwwirusowych oraz antybiotyków. Sylimaryna pobudza wątrobę do zwiększonej produkcji glutationu (silnego przeciwutleniacza niszczącego wolne rodniki).

Właściwości antynowotworowe ostropestu plamistego są bezspornym faktem, udowodnionym dziesiątkami badań. Substancje czynne zawarte w roślinie hamują podziały komórek nowotworowych. Wspomagają przy okazji organizm w usuwaniu związków toksycznych kumulujących się na skutek chemioterapii.

Ostropest plamisty działa przeciwzapalnie. Zapobiega przewlekłemu zapaleniu wątroby, zwłaszcza na tle cukrzycowym, poprzez hamowanie działania leukotrienów – lipidów sprzyjających powstawaniu stanów zapalnych. Stanowi poza tym skuteczne remedium na wirusowe zapalenie wątroby typu A, WZW B i WZW C.

Co więcej, ostropest plamisty Zapobiega marskości wątroby i jej ostremu żółtemu zanikowi, obniżając poziom cholesterolu we krwi i przeciwdziałając wytrącaniu się blaszek miażdżycowych.

Ostropest plamisty

Jak ostropest wspiera pracę żołądka?

Ostropest plamisty jest często stosowany w leczeniu kamicy żółciowej, a także w ramach profilaktyki stanów zapalnych dróg żółciowych i woreczka żółciowego. Łagodzi objawy towarzyszące dolegliwościom żołądkowo-jelitowym, takie jak brak łaknienia, wzdęcia czy zgagi. Jest naturalnym lekiem – jednym z najskuteczniejszych – na endometriozę i migrenę, a także chorobę lokomocyjną i morską. Ostropest plamisty powstrzymuje również krwawienia maciczne, z nosa, jelita grubego i żylaków odbytu.

Jak często pić napar z ostropestu?

Najlepsze efekty daje picie naparu sporządzonego z 2 łyżeczek zmielonego ostropestu. Można też dodać 2 łyżeczki do herbaty (raz dziennie). Poprawa stanu zdrowia następuje po 2 tygodniach od rozpoczęcia ziołowej kuracji. Dla uzyskania optymalnych rezultatów należy pić napar regularnie przez miesiąc lub dłużej.

Przeciwwskazania

Ostropestem plamistym nie należy leczyć ostrych zatruć. Nie zaleca się też podawać preparatów na bazie ostropestu dzieciom poniżej 12. roku życia, a także kobietom w okresie ciąży i laktacji.