Czy olejki eteryczne mogą skutecznie odstraszyć komary i kleszcze? Zdania co do tego są podzielone. Niektórzy w celu ochrony używają wyłącznie chemicznych repelentów, nie brakuje jednak osób, które zdają się na moc aromatów roślinnych. Jakie olejki eteryczne mogą okazać się przydatne w zwalczaniu najbardziej nielubianych letnich owadów?
Syntetyczne preparaty szybko się ulatniają
Większość sklepowych i aptecznych preparatów o syntetycznym składzie przeciwko komarom i kleszczom jest skuteczna, choć przeważnie działa krócej, niż producenci wskazują na opakowaniach. W ich skład wchodzą substancje takie jak ikarydyna, DEET czy IR3535. Dodatkowo różne preparaty są wzbogacane olejkami eterycznymi dla wzmocnienia efektu lub ku zadowoleniu klientów, którzy liczą na to, że znajdą na etykiecie substancje naturalne. Niemałe grono osób pokłada natomiast nadzieję tylko i wyłącznie w metodach naturalnych. Zamiast chemicznych repelentów, wybierają olejki eteryczne na kleszcze i komary lub sami przygotowują środki będące mieszaniną olejków eterycznych z bazą.
Dlaczego olejki?
Komary, a także aktywne przez wiosnę i lato kleszcze, lokalizują swoich potencjalnych żywicieli na podstawie kilku czynników. Przyciąga je przede wszystkim wydychany przez nas dwutlenek węgla, ale też kwas mlekowy będący składnikiem potu. Niemały wpływ na to, czy staniemy się Ofiarami komarów i kleszczy czy też nie, ma temperatura naszego ciała, a także wibracje, które przesyłamy otoczeniu podczas poruszania się. Zapachy natomiast to coś, co może owady zarówno Odstraszać, jak i jeszcze bardziej do nas przyciągać. Stąd nie poleca się pryskać ciała w trakcie lata słodkimi, owocowymi perfumami, które zwiększają naszą atrakcyjność także dla komarów. Nieco inaczej sprawa ma się z olejkami eterycznymi. Mamy bowiem całkiem pokaźną grupę olejków, które są nieprzyjemne dla komarów i kleszczy. Ich zapachy zniechęcają je do tego, by żerować na naszym ciele.
Jakie zapachy odstraszają kleszcze i komary?
Dużą siłą „rażenia” wykazuje się pod tym względem olejek z mięty pieprzowej, który jest Najskuteczniejszy w odstraszaniu kleszczy. Poza tym na te bardzo małe, ale i niebezpieczne pajęczaki zadziałają olejki geraniowy, cytronelowy (pozyskiwany z liści trawy cytrynowej), lawendowy czy olejek wetiwerowy. Olejkiem o działaniu bakteriobójczym możemy zdezynfekować miejsce wkłucia się kleszcza po wyjęciu go (bytującego na naszej skórze kleszcza nie polewamy niczym, ani nie smarujemy, a jedynie sprawnie usuwamy za pomocą dostępnych narzędzi).
Spektrum zapachów, za którymi nie przepadają komary jest jeszcze większe. W ich odstraszaniu sprawdzi się wspomniany już olejek lawendowy, a także z trawy cytrynowej. Możemy sięgnąć ponadto po preparowane olejki z cytrusów (pod warunkiem, że nie mamy zamiaru przebywać później na słońcu), przede wszystkim cytrynowy, grejpfrutowy i pomarańczowy (sprawdź olejek z kwiatów gorzkiej pomarańczy – olejek neroli). Będziemy też bardziej odporni na ataki komarów, jeśli ochronimy się za pomocą olejku paczulowego, miętowego, rozmarynowego, tymiankowego, geraniowego, melisowego, bazyliowego, cedrowego, eukaliptusowego oraz szałwiowego. Większość z nich to zapachy odświeżające, które nadają się w sam raz do stosowania latem. Jak je aplikować?
Zasady stosowania olejków eterycznych na kleszcze i komary
Odstraszanie komarów i kleszczy za pomocą olejków eterycznych polega na maskowaniu naturalnego zapachu naszego ciała. Pamiętajmy jednak, że nie możemy produktów tych aplikować bezpośrednio na skórę. Olejkami bez konieczności rozcieńczania możemy skropić ubranie czy meble tarasowe, natomiast stosowanie bezpośrednie wymaga wymieszania olejków przynajmniej z wodą (jeśli mamy zamiar przelać mieszaninę do butelki z atomizerem), alkoholem, olejem bazowym czy balsamem.
W sklepach i aptekach dostępne są różne produkty stworzone z olejków eterycznych. Ich zaleta to bezpieczeństwo stosowania. Preparaty dopuszczone do sprzedaży muszą przejść testy i mają sprawdzone proporcje. Nie oznacza to, że nie możemy tworzyć własnych Kompozycji odstraszających. Robiąc to, wykorzystujmy połączenia 3, 4 lub 5 wybranych olejków, aby zwiększyć ich moc oddziaływania.