Olejek neroli

Olejek neroli

Olejek neroli to nic innego, jak kwiat pomarańczy zamknięty w buteleczce. Pachnie bardzo zmysłowo, a jednocześnie świeżo. Używany w aromaterapii pomaga uporać się z nadmiernym napięciem nerwowym, relaksuje i działa jak afrodyzjak. Olejek z kwiatów gorzkiej pomarańczy oddziałuje korzystnie także na cerę. Warto dodawać go do kosmetyków, by ją wygładzić i pozbawić niedoskonałości.

Olejek neroli – charakterystyka

Olejek neroli to olejek destylowany parą wodną z kwiatów gorzkiej pomarańczy. Gatunek ten jest rodzimy dla krajów południowo-wschodniej Azji, ale przyjął się też w innych rejonach świata o ciepłym klimacie. Jest rozpowszechniony na Florydzie, na Haiti, w Afryce Wschodniej oraz w basenie Morza Śródziemnego. Najczęściej stosowana nazwa olejku pochodzi od włoskiego miasta Nerola. Jego uprawy służą nie tylko otrzymywaniu dobroczynnego olejku, który wykorzystuje się w perfumiarstwie i aromaterapii. Gorzka pomarańcza jest owocem w pełni jadalnym, choć rzadko spożywa się ją na surowo. Bardzo popularne za to są przetwory, np. likiery czy marmolady z gorzkich pomarańczy. Słynnym na całym świecie trunkiem, wytwarzanym ze skórki pomarańczy gorzkiej jest curaçao.

Właściwości olejku z kwiatów pomarańczy

Olejek neroli znany jest z błogiego wręcz wpływu na ludzką Kondycję psychiczną. Stosowany w masażach, do aromatyzowania pomieszczeń lub w inhalacjach może cudownie ukoić nerwy i wspomóc samopoczucie. Dlatego właśnie poleca się go w stanach wzmożonego napięcia psychicznego, przy bezsenności i w nadmiernym stresie. Olejek neroli łagodzi również objawy napięcia przedmiesiączkowego oraz nerwowość i wahania nastrojów pojawiające się u kobiet po menopauzie. Jednocześnie pozwala podkręcić libido i podwyższyć stężenie estrogenu. Słynie ze swoich właściwości antydepresyjnych. Regularne wdychanie olejku neroli działa przeciwlękowo, pomaga uporać się ze stresem i niepokojem, zdystansować od problemów.

Ponadto olejek z kwiatów gorzkiej pomarańczy (sprawdź również, jakie właściwości ma olejek z liści drzewa gorzkiej pomarańczy, czyli olejek petitgrain) ma wysoki potencjał antyoksydacyjny oraz przeciwdrobnoustrojowy. Jest skuteczny zwłaszcza w walce z Bakteriami i grzybami. Możemy go użyć do przygotowania odświeżającej i odkażającej kąpieli przeciwgrzybicznej stóp. Właściwości przeciwzapalne olejku neroli można z kolei wykorzystać różnorako.

Głównie w zastosowaniu na skórę – neroli doskonale rozprawi się trądzikiem, wypryskami, nadmiernym łojotokiem, zaczerwieniem, świądem. Jest ponadto repelentem – odstrasza owady (sprawdź inne olejki eteryczne na kleszcze i komary) i łagodzi miejsca na skórze po ugryzieniach. Olejek z kwiatów gorzkiej pomarańczy jest tak naprawdę jednym z najdłużej stosowanych olejków eterycznych. Od czasów starożytnych wykorzystywany był w leczeniu chorób zakaźnych, jako miejscowy środek przeciwbólowy oraz w terapii trudno gojących się ran i blizn. Zawsze doceniano jego właściwości uspokajające i przeciwdepresyjne.

Tak jak inne olejki eteryczne był też stosowany w pielęgnacji cery. Jego działanie przeciwutleniające wspomaga kondycję cery, pozwala na dłużej zatrzymać młodość, poprawia elastyczność skóry. Olejek neroli zawiera indol i antranilan metylu (odpowiedzialne za zapach), a także linalol, geraniol, kamfen, pineny, octan linalynowy, nerolidol. Komponuje się bardzo dobrze z innymi olejkami, np. z drzewa sandałowego, ylangowym, różanym, jaśminowym, szałwiowym, geraniowym, lawendowym, rumiankowym czy z olejkami cytrusowymi.

Olejek neroli w pielęgnacji cery

Neroli sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery, jednak szczególną uwagę powinny zwrócić na niego osoby ze Skórą problemową i tłustą. Olejek ten reguluje proces wydzielania sebum i zmniejsza stany zapalne. Dzięki temu pomaga wyeliminować trądzik i ograniczyć nadmierny łojotok. Odrobina olejku z kwiatu pomarańczy dodawana regularnie do kosmetyków pielęgnacyjnych sprawi, że cera stanie się gładsza, mniej zaczerwieniona, zdrowsza i przestanie się błyszczeć. Olejek neroli skutecznie matowi cerę i oczyszcza ją z nadmiaru sebum oraz złuszczonego naskórka.

Z olejkiem neroli spotkamy się również w składach Różnego rodzaju kosmetyków do pielęgnacji całego ciała, w których pełni funkcję naturalnych, zmysłowych perfum. Aby skorzystać z tych właściwości, wystarczy dodawać go do płynów i żeli oczyszczających, kremów, maseczek, pianek, serum. Kompresy nasączone wodą i olejkiem neroli, przykładane do twarzy, pomogą złagodzić zmiany zapalne i ograniczyć rozprzestrzenianie się trądziku.