Rumianek to jedna z najdłużej użytkowanych i najlepiej poznanych roślin leczniczych. Jej właściwości, a zarazem zastosowania są wszechstronne. Większość walorów, o których wiemy, rumianek zawdzięcza substancjom lotnym. Dlatego tak bardzo ceniony w lecznictwie i aromaterapii jest olejek rumiankowy.
Rumianek dziki i pospolity – właściwości
Poszukując naturalnego remedium na codzienne dolegliwości, bardzo często trafiamy na rumianek lub od razu – gdy nam coś doskwiera – sięgamy bez namysłu po tę leczniczą roślinę. Rumianek jest znany zwłaszcza z właściwości przeciwzapalnych i uspokajających. Koi nie tylko nerwy, ale też skórę. Przyda nam się poza tym w czasie gorączki i infekcji oraz zaburzeń pracy żołądka i jelit. Rumianek wspiera też funkcjonowanie dróg moczowych. A jak działa olejek rumiankowy? A w zasadzie olejki?
Olejek rumiankowy możemy wszak uzyskać z dwóch gatunków – rumianku pospolitego oraz rzymskiego. To właśnie rumianek pospolity, czyli lekarski, jest nośnikiem takich składników jak silnie przeciwzapalny bisabolol oraz tlenki bisabololu. Zawiera również myrcen, kadinen, fernezen, apigeninę, a także azuleny i inne związki czynne. Za silne właściwości rośliny odpowiada ich synergistyczne działanie. Rumianek rzymski z kolei składa się przede wszystkim z takich substancji, jak pinen, kamfen, sabinen, myrcen oraz angelany. Nie ma aż tak silnych właściwości przeciwzapalnych, ale jest skutecznym i bezpiecznym remedium na bolesne ząbkowanie u dzieci, a także działa uspokajająco i wspomaga zdrowy sen. W przeciwieństwie do rumianku pospolitego, rumianek rzymski oraz pozyskiwany z niego olejek, nie wykazały w badaniach potencjału alergizującego.
Na pozostałych obszarach aromaterapii, oba olejki mają bardzo podobne właściwości: przeciwdrobnoustrojowe, antybiotyczne, napotne, przeciwbólowe, łagodzące, kojące na skórę, przeciwlękowe, relaksujące, regulujące pracę układu pokarmowego.
Olejek rumiankowy w trakcie choroby
Infekcja bakteryjna czy wirusowa, zwłaszcza ta połączona z gorączką – to okoliczności, w których możemy wesprzeć się olejkiem rumiankowym. Pomoże nam przegonić chorobę, ochroni błonę śluzową, wesprze układ odpornościowy, zmniejszy dokuczliwość kataru i bólu zatok, zbije gorączkę, schłodzi ciało i usunie toksyny z organizmu.
Olejek rumiankowy na lepszy nastrój
A po chorobie możemy w dalszym ciągu inhalować się olejkiem rumiankowym w nieco już innym, o wiele przyjemniejszym celu – ekstrakty lotne w nim zawarte mają bowiem również moc poprawiania nastroju. Olejek rumiankowy pomoże nam zmierzyć się ze stresami codzienności, sprawiając przy tym, że mniej dotkliwe staje się zmęczenie. Można powiedzieć, że dodaje pozytywnej energii i pobudza, a jednocześnie uspokaja, wprowadzając nas tym samym w błogi nastrój równowagi psychicznej. Co za tym wszystkim idzie, olejek rumiankowy ułatwia także zasypianie. Rumiankowe sesje aromaterapeutyczne możemy stosować pod wieczór, by oczyścić umysł z goniących myśli i usposobić się pozytywnie do nadchodzącego dnia.
Rumianek na bóle i nerwobóle
Urazy kości, bóle mięśni, bóle reumatyczne, bóle stawów po urazach, a także migreny, bóle napięciowe, bóle zębów – z tymi i innymi rodzajami bólu możemy poradzić sobie, sięgając właśnie po olejek rumiankowy. Nerwobóle, w szczególności te zlokalizowane w obrębie głowy, zniwelujemy stosując dyfuzję czy inhalację z olejkiem rumiankowym. Pomoże też odpowiednio wykonany masaż. Na bóle zlokalizowane w innych obszarach ciała masaże okażą się zaś najskuteczniejsze.
Olejek rumiankowy w pielęgnacji skóry
Rumianek pobudza procesy ziarninowania, a zatem pozwala przyspieszyć regenerację i odnowę naskórka. Na skórę dotkniętą chorobami i stanami zapalnymi działa kojąco i wyciszająco. Poza tym niweluje świąd i zaczerwienienie. Jako specyfik przeciwdrobnoustrojowy, zwłaszcza antybakteryjny, olejek rumiankowy można włączyć w terapię skóry dotkniętej trądzikiem. Olejek dodany do kosmetyków detoksykuje, a jednocześnie nawilża i wzmacnia skórę. Dotyczy to również skóry głowy – wcierki z olejku rumiankowego hamują wypadanie włosów i wpływają korzystnie na ogólną ich kondycję.
Olejek rumiankowy stosuje się solo lub w połączeniu z olejkiem lawendowym, szałwiowym, różanym, jaśminowym. Uzyskujemy go w wyniku destylacji parą wodą kwiatów. Olejek rumiankowy ma niebieski odcień i kwiatowo-ziołowy aromat.