Gorczyca to przede wszystkim popularna przyprawa. Znamy ją doskonale z kuchni polskiej i nie tylko, gdzie występuje najczęściej w postaci musztardy. Całe ziarenka gorczycy również stosowane są w kulinariach, do przyprawiania różnych potraw oraz przetworów. Dla wielu z nas to zaskakujące, że gorczyca może mieć zastosowanie w lecznictwie czy w kosmetyce. Tymczasem można nią m.in. poprawić wygląd skóry i wzmocnić włosy.
Gorczyca i zdrowie
Poszczególne odmiany gorczycy różnią się smakiem, właściwościami, ostrością czy goryczą. Wielbiciele pikantnych potraw bardzo często wybierają musztardę sporządzoną z ziaren gorczycy indyjskiej, czyli sarepskiej. Z kolei gorczyca czarna ma Niebywały potencjał leczniczy, zawiera bowiem najwięcej śluzów, które wpływają wspomagająco na układ pokarmowy. Odwary z gorczycy czarnej lub białej można stosować przy zaparciach, stanach zapalnych żołądka i dwunastnicy, niestrawności, braku łaknienia, a także by uchronić się przed rozwojem choroby wrzodowej. Gorczyca usprawnia pracę nerek i układu moczowego, odtruwa organizm oraz wpływa kojąco na bolące i podrażnione gardło. Gorczyca zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę A, E i K. Jest też źródłem minerałów i kwasów tłuszczowych. Gorczycę czarną należy jednak stosować rozsądnie i w niezbyt dużych ilościach.
Gorczycę znają też osoby cierpiące na reumatyzm i powracające zapalenie zatok. W tych przypadkach pomocne okazują się woreczki gorczycowe, czyli woreczki uszyte z gęstego płótna, zawierające nasiona gorczycy, które podgrzewa się, a następnie przykłada na czoło i policzki lub do obszarów dotkniętych bólem reumatycznym. Eksperci polecają również stosowanie olejku gorczycowego, wytłaczanego z ziaren czarnej gorczycy. Rozgrzewające właściwości gorczycy wykorzystywane są również w kosmetyce. W jaki sposób? Co nam daje peeling z gorczycy?
Gorczyca biała i peeling-maska z gorczycy
W kosmetologii zastosowanie znalazła głównie gorczyca biała o najłagodniejszym dla skóry działaniu. W przeciwieństwie do swojej czarnej kuzynki, która ma działanie intensywnie drażniące (mogące doprowadzić nawet do stanu zapalnego czy martwicy tkanek), gorczyca biała tylko nieznacznie podrażnia skórę i nie wywołuje zaczerwienienia. W Domowym spa możemy używać całych ziarenek gorczycy, choć bardziej popularny jest Proszek gorczycowy, idealny na peeling!
Proszek gorczycowy używany w kosmetyce, to ten sam, z którego w łatwy i szybki sposób możemy przygotować musztardę. Zapomnijmy jednak na chwilę o jedzeniu. Gorczyca ma działanie wzmacniające i poprawiające kondycję włosów oraz skóry głowy głównie poprzez wpływ na naczynka krwionośne. Gorczyca rozgrzewa skórę i poprawia ukrwienie. W pielęgnacji włosów i skóry głowy działanie to ma sens o tyle, że pobudzone zostają cebulki włosów i mieszki włosowe. Włosy rosną szybciej i są mocniejsze. Peeling z proszku gorczycowego poleca się osobom, które mają problem z łysieniem lub nadmiernym wypadaniem włosów. Jest to też bardzo dobry kosmetyk do pielęgnacji i oczyszczania włosów przetłuszczających się. Proszek gorczycowy zapewnia nam delikatne Działanie peelingujące, wystarczy zmieszać go z oliwą i delikatnie wetrzeć w skalp. Pozostawiony na dłużej będzie pełnił funkcję maski. Wówczas warto dodać do niego inne naturalne składniki, np. żółtko, miód lub inny olej o właściwościach pielęgnacyjnych.
Peeling gorczycowy na skórę twarzy?
Proszek z białej gorczycy możemy też od czasu do czasu stosować w Pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Uważajmy jednak na jego właściwości drażniące i rozgrzewające. Taki kosmetyk nie nadaje się do stosowania na skórę wrażliwą czy tłustą. Sprawdzi się za to tam, gdzie doskwiera nam skóra sucha i łuszcząca się. Śluzy zawarte w gorczycy nawilżą ją i zregenerują. Peeling wystarczy nałożyć i delikatnie rozetrzeć (w połączeniu z olejem), pozostawić na skórze na kilkanaście minut. Jeśli nie przemawia do nas stosowanie proszku gorczycowego, doskonałe właściwości kosmetyczne (zmiękczające, rozjaśniające, regenerujące) ma olej gorczycowy.