Zioła na atopowe zapalenie skóry (AZS)

zioła na atopowe zapalenie skóry (AZS)

Skóra człowieka ma za zadanie chronić organizm przed groźnymi zarazkami. Niestety, u niektórych wrażliwych osób alergeny powodują jej stan zapalny, zwany także wypryskiem atopowym. Atopowe zapalenie skóry towarzyszy choremu już przez całe życie. Obecnie dotyka głównie mieszkańców Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Zwykle występuje u noworodków lub dzieci w wieku sześciu, siedmiu lat. Bardzo rzadko pojawia się u dorosłych. Jego przyczyną są głównie uszkodzenia warstwy ochronnej skóry, nie nabyte, lecz wrodzone.

Początki atopowego zapalenia skóry

Początki atopowego zapalenia skóry są niewinne. Najpierw choremu dokucza jedynie potworne swędzenie. Dopiero później pojawiają się delikatne zaczerwienienia lub grudki. W innych przypadkach mogą wystąpić pęcherzyki lub niewielkie, sączące się ranki.

Skóra powoli staje się szorstka i twarda. Niekiedy niestety może się jednak zdarzyć, że zmiany będą na tyle niebezpieczne, iż doprowadzą nawet do pogorszenia widzenia (zmiany na powiekach oraz strukturach, budujących oczy). Sprawdź skuteczne zioła na atopowe zapalenie skóry (AZS).

zioła na atopowe zapalenie skóry (AZS)

Leczenie za pomocą ziół

Aby walczyć z chorobą, można wybrać odpowiednie zioła na atopowe zapalenie skóry. Wśród pomocnych roślin znajdują się chociażby propolis i liść laurowy. Ten pierwszy można w niewielkich ilościach dodawać do posiłku. Z liścia laurowego warto przygotować specjalny napar, którego jedną łyżkę na dzień należy zażywać po jedzeniu.

Prócz tego, świetnym lekarstwem będzie aloes, który posiada właściwości grzybobójcze i jednocześnie łagodzi podrażnienia skórne, kojąc świąd. Z kolei rumianek ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Nie należy też zapominać o nagietku, który pomaga przy poprawie odporności ludzkiego organizmu (jego działanie antybiotyczne przyrównuje się do właściwości penicyliny) oraz liściach łopianu, który wzmacnia skórę, regenerując jej komórki.

Osobie chorej przyniesie też ulgę stosowanie balsamu z soku jeżówki, a w odbudowie zniszczonych warstw skórnych pomoże niezawodny mniszek lekarski, znany z dużej zawartości allantoiny.

Inne zioła na AZS (atopowe zapalenie skóry)

  • Wąkrotka azjatycka (gotu kola)
  • Uczep trójlistkowy
  • Bluszcz
  • Czystek
  • Ogórecznik
  • Wiesiołek
  • Żywokost
  • Żyworódka pierzasta (kalanchoe pinnata)