Majeranek jest bardzo aromatycznym zielem, o bogatej i intensywnej woni. Właściwość ta już w czasach antycznych sprawiała, że przypisywano mu niezwykłe moce i wykorzystywano w profilaktyce chorób oraz infekcji. Dziś Majeranek to przede wszystkim podstawowa przyprawa kuchni wielu rejonów świata. W Polsce trudno wyobrazić sobie bez niego niektóre dania, na przykład tradycyjne zupy. Poza tym z majeranku wytwarza się też cenny olejek eteryczny.
Majeranek i olejek majerankowy w lecznictwie
Każdy, kto choć raz w czasie kataru stosował podawaną od pokoleń maść majerankową, wie jak pachnie olejek majerankowy. Jego zapach jest jednak jeszcze bardziej intensywny niż pamiętnej maści pod nos. W dodatku możemy go stosować na wiele różnych sposobów. Podczas choroby pomocne będą zarówno inhalacje czy dyfuzje, jak i kompresy, a nawet masaże z dodatkiem olejku majerankowego. Do czego jeszcze przyda nam się oryginalny olejek eteryczny z majeranku?
Majeranek to roślina przyprawowa pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. W dzisiejszych czasach króluje głównie w kuchni – to sprawdzony i tradycyjny dodatek do sosów warzywnych i rybnych, owoców morza, zup, gulaszów, pomidorów, bakłażanów czy przetworów i dań mięsnych. W starożytności natomiast przypisywano mu o wiele większe znaczenie, niż tylko przyprawowe. Majeranek był symbolem miłości i szczęścia, miał odganiać złe moce i chronić ciało przed atakami chorób. Używano go również w ówczesnej medycynie. Był remedium zalecanym na problemy trawienne, wzdęcia, dysfunkcje żołądka. Jego silny aromat wykorzystywano w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i wdychano go profilaktycznie. Majeranek stosowano też zewnętrznie na stany zapalne skóry czy opuchliznę.
Obecnie coraz częściej sięgamy po olejek majerankowy. Jest to produkt destylacji parą wodną ziela majeranku, zasobnego w olejki lotne i związki aromaterapeutyczne. O ile Majeranek warto trzymać i używać w kuchni, o tyle olejek majerankowy możemy z powodzeniem potraktować jako skuteczny i naturalny surowiec terapeutyczny. Infekcje to nie wszystko, z czym potrafi się efektywnie rozprawić.
Olejek majerankowy – właściwości
Majeranek posiada bardzo różnorodny aromat, na który składają się nuty zarówno ziołowe, drzewne, cytrusowe, pieprzne jak i kwiatowe. Bywa mylony z oregano, gdyż obie przyprawy należą do jednej rodziny, mają podobne cechy oraz zapachy. Majeranek wyróżnia się jednak pewną słodyczą. W aromaterapii jest też uznawany za jeden z łagodniejszych Surowców olejkodajnych – niemniej nie wolno stosować go na skórę bez rozcieńczania czy spożywać bez specjalistycznej konsultacji.
Olejek majerankowy wspomoże leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, przeziębienia, kataru i kaszlu. W połączeniu z olejem bazowym można wcierać go w klatkę piersiową, gdy męczą nas objawy choroby ze strony układu oddechowego. Świetnie w tym przypadku sprawdzą się również Tradycyjne inhalacje (wdychanie pary z unoszącym się w niej olejkiem) lub użycie olejku majerankowego w dyfuzorze, jednak masaż i wcieranie mają dodatkowe działanie rozgrzewające.
Olejek z majeranku polecany jest nie tylko na przeziębienie. Mając go pod ręką, szybciej poradzimy sobie z bólem głowy, bólem brzucha i podbrzusza, bolesnymi skurczami czy utrzymującym się napięciem. Ponadto Majeranek w postaci olejku ułatwia zasypianie, wspiera osoby osłabione o nadwyrężonej odporności i po chorobie. Poprawia trawienie, pozwala na eliminację gazów jelitowych, przywraca komfort w obrębie brzucha, wspomaga leczenie zatruć pokarmowych, a także ułatwia detoksykację. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Może być stosowany na skórę w przypadku stanów zapalnych czy infekcji. Poprawia jej kondycję, wyrównuje koloryt, tonizuje i przyśpiesza gojenie się ran.
W olejku majerankowym Znajdują się przede wszystkim terpinen-4-ol, alfa- i gamma-terpinen, cymen, sabinen, linalol oraz terpineol. Ponadto olejek zawiera garbniki, związki fenolowe, flawonoidy oraz triterpeny.
Olejek majerankowy można łączyć z olejkiem z drzewka herbacianego, lawendowym, cyprysowym, cytrynowym.