Maść nagietkowa – prosty lek na wszystko. Zrób ją w domu!

Maść nagietkowa

Trudno za jednym zamachem wymienić wszystkie zalety maści nagietkowej. Jej najważniejszą cechą jest wszechstronność zastosowania, jeśli chodzi o dolegliwości skórne. Nagietek leczy defekty kosmetyczne i zaburzenia oraz schorzenia skóry. Warto po niego sięgnąć, kiedy zmagamy się z trądzikiem, powracającymi stanami zapalnymi, atopowym zapaleniem skóry, egzemą, łuszczycą, łupieżem, żylakami, hemoroidami, bliznami.

Preparaty z nagietkiem

Głównym składnikiem maści nagietkowej jest, rzecz jasna, słoneczny nagietek, roślina zielna rosnąca naturalnie w Europie Środkowej i Wschodniej, którą możemy znaleźć na łąkach czy obrzeżach lasów. Często uprawia się ją również w przydomowych ogródkach. Każdy, kto ma nagietki w swojej kolekcji roślin z pewnością docenia ich walory estetyczne.

Jednak wiele osób uprawia te piękne, niewielkie kwiaty do celów prozdrowotnych. Nagietek lekarski jest pomocny w wielu stanach chorobowych, a preparaty i ziołowe medykamenty na jego bazie z łatwością przygotujemy sami. Możemy stosować go zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Maść nagietkowa – na co pomaga i jak ją przygotować?

W czym wesprze nas nagietek lekarski?

Wewnętrznie pomaga przy schorzeniach żołądka i pęcherzyka żółciowego, poprawia pracę wątroby, łagodzi toczące się w organizmie stany zapalne, minimalizuje skurcze, pomaga lżej przejść miesiączkę i sprawdza się jako remedium na niektóre dolegliwości pomenopauzalne. Nagietek lekarski jest głównie skarbnicą flawonoidów i karotenoidów, ale zawiera też gorycze, saponiny, śluzy, żywice, olejki eteryczne, sterole, związki siarki czy polisacharydy.

Napar z nagietka możemy popijać, gdy nękają nas wspomniane zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Jest znakomity również do przemywania skóry, na przykład stłuczeń, owrzodzeń czy odmrożeń. Łagodzi stany zapalne sfer intymnych, ale pomaga także ochronić skórę i śluzówkę oczu oraz łagodzić stany zapalne jamy ustnej i gardła (tu poleca się płukanki z naparu lub przyrządzone z nalewki nagietkowej).

Nagietek jest bardzo uniwersalnym i bezpiecznym zielem. Bardzo, bardzo rzadko produkty na jego bazie wywołują efekty uboczne. Maści i napary można stosować zewnętrznie także u małych dzieci, chociażby na odparzenia i inne podrażnienia skóry.

Maść nagietkowa

Maść nagietkowa

Surowcem zielarskim w przypadku nagietka są jego kwiaty lub całe koszyczki. Suszone lub świeże można przeznaczyć nie tylko na napar. W domowych pracowniach zielarskich bardzo często przygotowuje się nagietkowy macerat na oleju, nagietkowy ocet czy nagietkową nalewkę. Wśród tych domowej roboty preparatów nie może zabraknąć również legendarnej nagietkowej maści, która ma multum zastosowań na skórę.

Maść nagietkowa jest łagodna i wykazuje działanie ochronne, przeciwzapalne, antyseptyczne, grzybobójcze, regenerujące i nawilżające. Substancje czynne zawarte w nagietku przyśpieszają gojenie się ran i blizn, łagodzą zaczerwieniania, zapobiegają nadmiernemu łuszczeniu się naskórka, chronią skórę przed wysychaniem, mrozem, silnym wiatrem oraz piekącym słońcem. Chronią i leczą błony śluzowe, regulują wzrost nabłonka, przyczynią również do poprawy kondycji skóry dotkniętej AZS czy egzemą.

Maść możemy nakładać na odciski czy zmiany grzybicze w obrębie paznokci i skóry stóp oraz dłoni. Możemy nią pielęgnować również spierzchnięte usta. Maść pozwoli nam poradzić sobie z trądzikiem, wysypką i wypryskami.

Jak zrobić maść nagietkową?

Tradycyjny przepis na maść nagietkową jest bardzo prosty, ale zakłada użycie gęsiego smalcu. Kostkę smalcu rozgrzewamy w rondlu i doprowadzamy do wrzenia, mieszając ze świeżymi lub suszonymi płatkami nagietka. Po ostudzeniu jeszcze raz podgrzewamy, a później przecedzamy do słoików. Nagietek możemy jednak gotować także z olejem roślinnym, np. sojowym czy oliwą.

Wówczas kwiaty zamykamy w słoiku wypełnionym wybranym tłuszczem i gotujemy na wolnym ogniu kilka godzin. Dla uzyskania Lepszej konsystencji możemy użyć wosku pszczelego lub masła shea. Na koniec warto dodać także konserwant w postaci witaminy E oraz olejku lawendowego. Maści nagietkowe z aptek i sklepów internetowych najczęściej produkowane są na bazie wazeliny białej.

Dodaj komentarz