Zioła na łuszczycę

zioła na łuszczycę

Terapia ziołami i wspieranie nimi leczenia konwencjonalnego mogą przynieść bardzo dobre efekty terapeutyczne w przypadku różnych chorób. Jest tak również z łuszczycą, złożoną chorobą skóry i stawów, która bywa oporna wobec wielu metod. Zioła stosowane przy łuszczycy mogą wspomóc naskórek na wielu płaszczyznach, zredukować stan zapalny i wzmocnić cały organizm.

Łuszczyca zawsze powraca

Łuszczyca jest chorobą skomplikowaną i jak dotąd nieuleczalną. Po czasowym ustaniu objawów może nawracać. Do czynników wywołujących łuszczycę należy zaliczyć agresję autoimmunologiczną, genetykę i podłoże środowiskowe. Diagnozuje się dwa typy choroby. Typ I ma charakter genetyczny i pojawia się przed 40 rokiem życia, zazwyczaj w wieku niemowlęcym lub młodzieńczym, cechuje się zwykle cięższym przebiegiem. Typ II to łuszczyca wieku dorosłego, pojawia się po 40 roku życia i nie ma związku z zależnościami genetycznymi. Czy istnieją skuteczne zioła na łuszczycę?

Uporczywe objawy łuszczycy

Oba rodzaje łuszczycy charakteryzują się trzema głównymi objawami. Pierwszym jest nadmierna proliferacja komórek naskórka, następnie zaburzone różnicowanie tychże komórek oraz towarzyszący tym procesom stan zapalny. Objawy te zachodzą w związku z aktywnością limfocytów T i wydzielanych przez nie cytokin. W praktyce oznacza to, że cykl życia keranocytów (komórek naskórka) skraca się 8-krotnie – ich droga z warstwy podstawowej do rogowej trwa wówczas 3-4 dni zamiast 4 tygodni. Łuszczyca jest uciążliwą chorobą, obniżającą komfort funkcjonowania i niejednokrotnie prowadzącą do depresji czy wycofania się z życia społecznego. Może obejmować pojedyncze, drobne wykwity lub zmiany ogólne i pojawiać się na dużych powierzchniach skóry. Wyróżniamy więc łuszczycę kropelkową, pieniążkowatą, geograficzną, krostkową czy stawową. Wykwity krostek czy grudek wiążą się zawsze z zaczerwienieniem, wysiękiem, i przebiegiem stanu zapalnego, a często także ze świądem.

Leczenie łuszczycy – metody

W leczeniu łuszczycy stosuje się różne metody, wszystkie mają jednak charakter empiryczny ze względu na nieznaną etiologię choroby. Obejmują terapię miejscową, leczenie ogólne oraz fototerapię. Najczęściej wykorzystywane są terapie miejscowe takimi środkami jak pochodne witaminy D, kortykosteroidy, dziegcie, kwas salicylowy, retinoidy, inhibitory kalcyneuryny czy antralina. Leczenie ma zwiększyć komfort psychiczny oraz fizyczny chorego, a także doprowadzić do uzyskania jak najdłuższego okresu wyciszenia choroby. Do pojawienia się wykwitów mogą jednak doprowadzić różne sytuacje, np. stres czy zakażenie bakteryjne lub wirusowe. W leczeniu łuszczycy i w intensywnej pielęgnacji skóry pomocne okazują się zioła. Część stosujemy miejscowo, ale znaczenie mają również napary oraz dieta.

Aloes i len (siemię lniane)

Zarówno len (a w szczególności jego ziarna, czyli siemię lniane), jak i aloes kompleksowo pielęgnują skórę zmienioną chorobową i dotkniętą stanami zapalnymi. Z obu roślin możemy uzyskać naturalne substancje pielęgnacyjne, które łagodzą podrażnienia i silnie nawilżają, regenerują oraz ochraniają skórę. Bezpośrednio ze świeżego liścia aloesu możemy wycisnąć antybakteryjny i łagodzący żel (sok). Natomiast ziarenka siemienia moczymy w wodzie, by uzyskać gęsty wyciąg. Wiele osób chorych na łuszczycę spożywa regularnie również surowy, nieoczyszczony olej lniany, pomocny w przypadku wielu schorzeń cywilizacyjnych.

Olejki eteryczne

Łuszczycę można leczyć również za pomocą olejków eterycznych, o ile korzystamy z olejków wysokiej jakości i wiemy jak to robić. Wyjątkowo korzystne działanie na skórę dotkniętą tak poważnymi problemami jak łuszczyca, mogą mieć różne olejki eteryczne: bergamotowy, z drzewa herbacianego, tymiankowy, rozmarynowy, lawendowy czy cedrowy.

Rdestowce

Wyciągi wodne, wodno-alkoholowe czy glicerynowe z rdestowców hamują proces postępowania autoagresji w chorobach autoimmunologicznych. Rdest jest wykorzystywany leczniczo w skomplikowanych schorzeniach o złożonej etiologii, takich jak atopowe zapalenie skóry, egzema, toczeń rumieniowaty czy właśnie łuszczyca.

zioła na łuszczycę

Dziegieć

Dziegcie to smoliste i gęste mazie o właściwościach leczniczych, pozyskiwane poprzez suchą destylację drewna, kory, węgla lub torfu, nazywane także smołami drzewnymi. Jak pokazują doświadczenia i relacje chorych, zabiegi z użyciem dziegci można uznać za wyjątkowo skuteczne spośród sposobów naturalnych ukierunkowanych na leczenie łuszczycy. W zależności od gatunku wykorzystanego w destylacji drewna, poszczególne dziegcie nieco różnią się składem, lecz w większości zawierają takie substancje jak gwajakol, fenol, krezol, ksylen. Część tych związków ma niewątpliwie działanie toksyczne i wiąże się z ryzykiem skutków ubocznych. Niemniej, dziegieć hamuje namnażanie komórek i spowalnia złuszczanie naskórka. W sklepach medycznych nabędziemy wiele kosmetyków z dziegciem do kąpieli (mydła, żele, szampony) i pielęgnacji (kremy, balsamy). Możemy stosować również czysty dziegieć, który rozcieńczamy samodzielnie.

Łopian

Gotowe mieszanki na łuszczycę często zawierają łopian. Korzeń łopianu jest bowiem skutecznym remedium na choroby i dysfunkcje skóry, gdyż działa bakteriostatycznie, przeciwgrzybiczo i normalizująco, zawiera też bogactwo soli mineralnych i witamin.

Mahonia pospolita ( berberys)

Mahonię pospolitą, czyli berberys, stosuje się w różnych trudnych i przewlekłych stanach zapalnych oraz chorobach skóry. Dobrze radzi sobie z silnie rogowaciejącym naskórkiem łuszczycowym i podrażnieniami, głównie dzięki działaniu przeciwutleniającemu. Ekstrakty stosujemy bezpośrednio na skórę.

Uczep trójlistkowy

Badania dowiodły, że skuteczny w leczeniu łuszczycy jest także uczep trójlistkowy, roślina pospolita o działaniu łagodzącym, przeciwzapalnym i regenerującym. Jest to łagodne ziele, które możemy wykorzystać w terapii skóry dzieci i młodzieży.

Kurkuma

Kurkuma, a dokładniej zawarta w niej kurkumina, ma wiele bezcennych właściwości. Jest substancją silnie przeciwzapalną, hamuje infekcje, ma ogromny potencjał przeciwnowotworowy. W terapii skóry zwalcza wykwity, grudki, łuski, nacieki, zrogowacenia. Zapobiega proliferacji komórek naskórka, dzięki niebywałym właściwościom antyoksydacyjnym. Kurkumę warto włączyć do diety (i koniecznie spożywać ją z pieprzem), a także stosować bezpośrednio na skórę, najlepiej w postaci maści.

Inne zioła wspomagające leczenie łuszczycy

  • Koniczyna
  • Liść laurowy
  • Wąkrotka azjatycka (gotu kola)
  • Żywokost
  • Bergamotka (pomarańcza bergamota)
  • Arcydzięgiel litwor
  • Babći (psoraela corylifolia)
  • Sarsaparilla
  • Eukaliptus