Melisa lekarska od wieków pozostaje w kanonie polskich ziół. Napary z jej zielonych, świeżych lub suszonych listków, pija się na co dzień w wielu domach, by wzmocnić organizm i uspokoić nerwy. Olejek melisowy ma o wiele silniejsze działanie niż napar czy nalewka z melisy. Czy wobec tego warto po niego sięgnąć? W jakich dolegliwościach okaże się najbardziej pomocny?
Substancje zdrowotne w olejku melisowym
W badaniach nad olejkiem melisowym wyróżniono ponad 20 substancji czynnych, odpowiadających za jego prozdrowotne właściwości. Tlenek kariofilenu, geraniol, geranial, neral, kariofilen, pinen oraz citronellal – to związki występujące w nim w najwyższym stężeniu. Ich proporcje w danym surowcu zależą od tego, z jakich części melisy wyprodukowano olejek. Jego źródłem są bowiem zarówno listki, górne pędy, kwiaty jak i całe ziele. Olejek melisowy jest bezbarwny, ma kwiatowo-ziołowy, lekko cytrusowy aromat.
Relaks z olejkiem melisowym
Melisa jest jednym z najpopularniejszych ziół o właściwościach uspokajających i rozkurczowych. Jak już wiemy, walorów prozdrowotnych ma o wiele więcej, jednak większość osób sięga po melisę właśnie po to, by odstresować się po ciężkim dniu pracy, rozluźnić, a także szybciej zasnąć. Bardzo pomocny w tej materii jest oczywiście napar z melisy. Zwolennicy tej rośliny stosują również przygotowane na jej bazie nalewki. Olejek melisowy powinien zwrócić naszą uwagę, jeśli szukamy innych form wykorzystania melisy i liczymy na nieco szersze spektrum działania.
Melisę w postaci olejku możemy stosować w inhalacjach i dyfuzji. Aromat olejku o właściwościach terapeutycznych rozprzestrzenia się w wówczas w domu, a wdychany wpływa kojąco na nerwy, pozwala pozbyć się stresu i balastu emocjonalnego, wyciszyć, a także wyregulować ciśnienie. Olejek możemy również zmieszać z olejem bazowym oraz solą kąpielową i mieszankę tę dodać do kąpieli (lub podczas kąpieli ustawić w łazience dyfuzor). Wdychanie rozproszonego olejku z melisy to nie tylko możliwość pełnej relaksacji. Melisa ułatwia również zasypianie, dlatego osoby mające problemy ze snem powinny korzystać z jej dobrodziejstw głównie wieczorami.
Olejek z melisy – rozluźniający masaż
Olejek melisowy, jak i pozostałe olejki eteryczne, znakomicie nadaje się do masażu ciała. Masaż skroni, ramion i barków oraz masaż karku – to rodzaje masażu aromaterapeutycznego, w których olejek melisowy może przynieść najwięcej korzyści. Łącząc go z olejem bazowym możemy wykonać masaż barków i odcinka szyjnego kręgosłupa, dzięki któremu pozbędziemy się najbardziej skumulowanego napięcia i stresu. Masaż skroni i masaż karku pomoże nam uporać się z migreną i napięciowym bólem głowy oraz wspomoże bezstresowe zasypianie. Ponadto badania dowodzą, że wcieranie olejku melisowego i masowanie okolic ramion oraz twarzy może realnie wpłynąć na polepszenie się jakości życia u osób chorujących na demencję oraz uchronić je przed nadmiernym stresem. Podczas masażu melisa rozgrzewa, poprawia krążenie oraz stymuluje układ oddechowy.
Masaż olejkiem melisowym ma również właściwości rozkurczowe. Wykorzystuje się go więc przy nadmiernym napięciu mięśni, skurczach mięśni, bólach mięśni, bolesnych menstruacji i w napięciu przedmiesiączkowym. Olejek ten pomaga wyregulować cykl menstruacyjny i sprawia, że sama miesiączka staje się mniej dokuczliwa. Warto po niego sięgnąć również, gdy szukamy remedium na rozchwianie emocjonalne czy uderzenia gorąca po menopauzie.
Olejek melisowy – wpływ na skórę
Zarówno ziele melisy, jak sam olejek melisowy mają właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne. Mogą dzięki temu wspomagać i przyspieszać leczenie infekcji, ale przede wszystkim chronić organizm przed atakami drobnoustrojów chorobotwórczych. Olejek melisowy ma w tym względzie bardzo korzystny wpływ na skórę, działa na nią kojąco, łagodzi podrażnienia, chroni, ułatwia leczenie stanów zapalnych, przyśpiesza gojenie się ran. Jest skuteczny w leczeniu opryszczki. Stosowany w kosmetykach wpływa na skórę tonizująco i łagodząco, ogranicza stany zapalne.
Olejek melisowy wykazuje bardzo dobre właściwości w połączeniu z olejkiem kamforowym, olejkami cytrusowymi, olejkiem z róży, jaśminowym, lawendowym, tymiankowym.