Jednym z głównych i zarazem najprostszych sposobów korzystania z aromaterapii jest aplikowanie olejków eterycznych na skórę. Można to robić nie tylko drogą masażu. Jak na ciało i duszę wpływa ta forma aromaterapii? Wiemy, że olejki oddziałują poprzez nią nie tylko na skórę.
Dlaczego warto stosować olejki eteryczne na skórę?
Olejki eteryczne można rozpylać poprzez dyfuzor lub nebulizator i wdychać. Można się nimi również inhalować. Metody te pozwalają substancjom lotnym zawartym w olejkach oddziaływać głównie na nasze samopoczucie i stymulować drogi oddechowe. Sprawdzą się między innymi, gdy potrzebujemy relaksu, chcemy usposobić się do snu, zniwelować ból głowy lub uchronić się przed infekcją, a także złagodzić jej objawy. Udokumentowano ponadto, że ta forma aromaterapii pozwala na przeniknięcie substancjom wonnym bariery krew-mózg, co może np. polepszać ukrwienie mózgu.
Specjaliści są zgodni co do tego, że należy z dużym dystansem podchodzić do spożywania olejków eterycznych. Większość ostrzega przed tą praktyką, inni polecają ją, ale jedynie w bardzo niewielkich dawkach i w odniesieniu do wybranych olejków. Olejkom można jednak pozwolić oddziaływać na błony śluzowe, np. poprzez sporządzenie płukanki do płukania jamy ustnej i gardła.
Mamy wreszcie możliwość nakładania olejków na skórę. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że olejku rozprowadzone na ciele bardzo szybko wnikają poprzez skórę do krwiobiegu i tą drogą zawarte w nich składniki aktywne docierają do poszczególnych organów. Możemy więc liczyć na to że masaż z udziałem olejku rozmarynowego pomoże nam pozbyć się problemów trawiennych, a olejek sosnowy uchroni nas przed osteoporozą po menopauzie. Z kolei efektem dodatkowym masażu pleców z zastosowaniem olejku eukaliptusowego czy miętowego będzie świeższy oddech.
Ponadto olejki eteryczne stosowane miejscowo mają działanie przeciwbólowe i rozluźniające, co wykorzystuje się w terapii stanów zapalnych stawów, reumatyzmu czy przy bólach napięciowych. Mają również właściwości znieczulające i rozgrzewające, poprawiają ukrwienie skóry czy zwalczają cellulit. Stosowane na skórę są Bardzo silną bronią przeciwko stanom zapalnym skóry, trądzikowi, egzemie, zmianom ropnym, grzybicy, nadmiernemu łojotokowi, zaburzeniach pracy naskórka itd. Poza tym zarówno masaż całego ciała, jak i wcieranie olejków miejscowo, podobnie jak ich wdychanie, przynoszą odprężenie i spokój, a także korzyści dla dróg oddechowych.
Zasady aplikowania olejków na skórę
Nie ma wątpliwości, co do tego, że nie powinniśmy stosować olejków eterycznych, podając je bezpośrednio na skórę***.
Zasada ta dotyczy zresztą także innych form aromaterapii. Nawet kąpiel aromaterapeutyczna powinna być poprzedzona rozprowadzeniem olejku W innym nośniku, takim jak olej bazowy czy sól. Wszystkie olejki eteryczne mają bowiem skoncentrowane, silne właściwości. Nawet olejki, które są oficjalnie uznane za ogólnie bezpieczne, mogą powodować podrażnienia skóry, i to nie tylko u wrażliwców. Najlepszym, choć i nieco skrajnym przykładem tego typu jest olejek cynamonowy, który nieodpowiednio podany może spowodować niebezpieczne poparzenie skóry.
Olejki eteryczne wykorzystywane z myślą o nanoszeniu na skórę należy więc zawsze rozcieńczać w Oleju nośnikowym. Jeśli nie mamy pod ręką najpopularniejszych olejów tego typu – np. oleju ze słodkich migdałów, kokosowego czy jojoba, wystarczy nam dobrej jakości oliwa z oliwek, a nawet olej słonecznikowy (najlepiej nierafinowany, o dodatkowych walorach pielęgnacyjnych dla skóry). Wymieszanie olejku eterycznego z olejem bazowym zapobiegnie bezpośredniemu kontaktowi olejku ze skórą, ale też zapewni jego bardziej równomierne rozprowadzenie. Nie ukrywajmy poza tym, że zmusi nas to oszczędnego gospodarowania surowcem. Jak wiemy, oryginalne olejki eteryczne o walorach leczniczych są bardzo drogie! A ponieważ czasem nawet kilka kropli użytych w jednej sesji może zdziałać cuda, nie ma powodów, żeby przesadzać!
***Na butelce lub ulotce każdego wybranego oleju eterycznego powinniśmy znaleźć dokładne wskazówki na temat jego dozowania. Z reguły na kilka łyżek stołowych oleju stosuje się kilka kropli olejku lub mieszanki. Niektóre olejki można podawać na skórę bezpośrednio, np. punktowo na zmiany skórne aplikuje się olejek lawendowy i z drzewa herbacianego.