Oryginalny olejek sandałowy pochodzi z Indii. Jego cudowny, kojący zapach jest idealny do rozluźniających i stymulujących umysł sesji aromaterapeutycznych. Ma też pozytywny wpływ na zdrowie ogólne i pomaga zwalczać infekcje. Olejek z drzewa sandałowego jest jednym z najbardziej luksusowych olejków eterycznych. Dowiedzcie się, dlaczego.
Olejek z drzewa sandałowego – pochodzenie i charakterystyka
Olejek sandałowy jest produktem hydrodestylacji drewna sandałowego, a w zasadzie aromatycznych korzeni sandałowców, które potrzebują aż kilkudziesięciu lat, aby skoncentrować w sobie odpowiednie ilości substancji lotnych. Niesamowity zapach olejku sandałowego trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Trudno też odnaleźć drugi tak piękny aromat, na wskroś kojarzący się z orientem. Olejek ten jest ciepły, zmysłowy, romantyczny, napawający spokojem, aksamitny, a jednocześnie tak egzotyczny, że mentalnie przenosi nas niemalże do innej rzeczywistości. Walory te olejek sandałowy zawdzięcza obecności alfa i beta-santalolu. Związki te mają bardzo korzystny wpływ na kondycję psychiczną. Przede wszystkim aktywizują układ nerwowy i sprawiają, że wzrasta koncentracja oraz zdolność zapamiętywania. Jednocześnie olejek sandałowy bardzo szybko wprowadza nas w stan relaksacji i pomaga odprężyć się zarówno umysłowi, jak i ciału.
Olejek sandałowy – inne właściwości prozdrowotne
Olejek sandałowy to surowiec ubóstwiany przez twórców perfum i projektantów zapachów. Jego woń jest tak wielowymiarowa, że tworzy najbardziej wyszukane i wzięte kompozycje zapachowe. Nic dziwnego – w końcu olejek sandałowy nie tylko dodaje pewności siebie, ale i wspiera libido! Już za czasów Kleopatry był wykorzystywany jako afrodyzjak i traktowany na równi z drogocennym olejkiem różanym. Dziś, kiedy olejek sandałowy został przebadany, wiemy też, że korzystnie oddziałuje on na układ krążenia i pracę układu oddechowego. Pozwala na wyrównanie ciśnienia krwi, redukuje stres, stymuluje do produkcji serotoniny, wspomaga leczenie infekcji, działa przeciwwirusowo (m.in. na wirusa opryszczki) i przeciwgrzybicznie. Najlepiej korzystać z niego poprzez inhalowanie, gdyż zawarte w nim substancje lotne bardzo szybko docierają w ten sposób do krwiobiegu.
Jak rozpoznać prawdziwy olejek z drzewa sandałowego?
Tradycyjny olejek sandałowy to produkt destylacji drewna sandałowca białego. Gatunek ten jest półpasożytem, występującym na terenie Indii, Nepalu, Pakistanu czy Bangladeszu. To niezwykle cenny przedstawiciel świata roślinnego, w naturze zagrożony wymarciem, a w dodatku trudny i wymagający w uprawie. Jest kuzynem naszej jemioły – oba gatunki należą do rodziny sandałowcowatych. Uprawy sandałowca prowadzi się przede wszystkim w celu pozyskania drewna sandałowego na drogie i ekskluzywne meble, elementy budowlane (często w budowlach sakralnych) oraz produkty dekoratorskie. Olejek eteryczny można pozyskać dopiero z odpadków pozostałych po ich wytwórstwie.
Mimo to jest uznawany za jeden z najbardziej drogocennych olejków eterycznych. Co za tym idzie jest też drogi. Za oryginalny olejek sandałowy zapłacimy minimum kilkadziesiąt złotych przy minimalnej pojemności. Za buteleczkę 5 ml musimy zapłacić już ponad 400-500 złotych. Nie dajmy się więc zwieść tanim olejkom nazywanym sandałowymi. Z pewnością bowiem są to fałszowane mieszanki lub olejki amyrisowe, czyli pochodzące z drzewa amyrisowego – gatunku z rodziny cytrusowych, którego drewno jest silnie nasączone żywicą, uprawianego na Haiti oraz Jamajce, z zupełnie innym składem chemicznym niż drewno sandałowe.
Oprócz sandałowca białego, gatunkiem z którego wytwarza się oryginalny olejek sandałowy jest Santalum spicatum, pochodzący z Australii. Ma on również wiele cennych właściwości prozdrowotnych, zawiera jednak około dwa razy mniej santalolu i jest znacznie tańszy.
Olejek z drzewa sandałowego wypada bardzo korzystnie w kompozycjach z innym olejkami orientalnymi, a także z olejkiem różanym, jaśminowym, geraniowym, palmaroza, cedrowym, bergamotowym czy lawendowym.