Wiciokrzew

Wiciokrzew

Wiciokrzew to pachnący i imponujący gatunek o właściwościach leczniczych. Co mają wspólnego wiciokrzew i znana z kosmetyków naturalnych jagoda kamczacka? Czy wiciokrzew pomoże przy poważnych schorzeniach? A może liczy się tylko w profilaktyce? Jak wyciągi z wiciokrzewu wpływają na skórę?

Wiciokrzew – charakterystyka

Wiciokrzew bywa nazywany Suchodrzewem, jednak to drugie określenie przynależy krzewom i niewielkim drzewkom tego gatunku. Z kolei pnącza i rośliny zielne to właśnie wiciokrzewy. Wszystkie formy mają walory ozdobne i produkują bardzo interesujące i intensywnie pachnące, miododajne kwiaty w różnych kolorach. Wiciokrzew jest gatunkiem powszechnym w różnych częściach świata. W Polsce mamy także własne, rodzime odmiany tej rośliny. Są to wiciokrzew pomorski, czarny oraz pospolity.

Wiciokrzew jest gatunkiem wieloletnim, w dużej mierze zimozielonym, choć posiada też ulistnienie sezonowe. To z pewnością ciekawa roślina do uprawiania w ogrodzie. Natomiast ziołolecznictwo oraz kosmetyka upodobały sobie głównie suchodrzew pochodzący z Syberii, rodzący niezwykle cenny owoc nazywany jagodą kamczacką. Gatunki, z których pozyskuje się te soczyste owoce to wiciokrzewy jadalne lub wiciokrzewy sine z odmianą jadalną.

Jagoda kamczacka w ziołolecznictwie

Owoce jagody kamczackiej (wiciokrzewu jadalnego) są bogate w związki z grupy antocyjanów, flawonoidów, kwasy fenolowe i katechiny. Spośród nich warto wyróżnić kwercetynę, rutynę, cyjanidynę czy kwas galusowy. Jagoda kamczacka to również źródło witaminy C.

Skład jagody kamczackiej wyróżnia zwłaszcza znacząca ilość antyoksydantów. Wymienione związki mają walor przeciwrodnikowy, wzmacniają błony komórkowe, a co za tym idzie wspomagają ochronę organizmu przed rozwojem komórek nowotworowych. Jagoda kamczacka wpływa korzystnie także na układ krwionośny – działa przeciwzakrzepowo, rozszerza naczynia krwionośne, zapobiega agregacji płytek krwi oraz miażdżycy, Zawarte w niej substancje usprawniają przepływ krwi przez naczynia wieńcowe, a także wspierają pod tym względem naczyniówkę i siatkówkę oka.

Jagoda kamczacka wykazuje działanie ochronne na wątrobę, serce, nerki oraz trzustkę. Podobne właściwości pełni wobec układu nerwowego i nerwów. Spectrum jej działania jest naprawdę szerokie. Jagodę kamczacką poleca się na Wszelakie stany zapalne organizmu, w przebiegu miażdżycy, zakrzepicy żył, cukrzycy, chorób układu nerwowego oraz w degeneracji narządu wzroku. Pomaga w stanach zapalnych wątroby i trzustki, wzmaga wydzielanie soku trzustkowego oraz oczyszcza wątrobę z toksyn.

Wiciokrzew

Owoce jagody kamczackiej możemy spożywać świeże lub przetworzone na soki i nalewki. Produkowane są również suche wyciągi z jagody kamczackiej, które znajdziemy w suplementach. W kosmetyce jagoda kamczacka ma zastosowanie głównie w preparatach przeciwzmarszczkowych i przeciwstarzeniowych. Działa antyoksydacyjnie, chroni skórę przed promieniowaniem UV i wzmacnia włókna kolagenowe.

Liście i kwiaty wiciokrzewów – na zdrowie

Owoce jagody kamczackiej to nie jedyny surowiec pozyskiwany z wiciokrzewu o działaniu prozdrowotnym. Również polskie odmiany tej rośliny posiadają potencjał leczniczy. W ich przypadku w ziołolecznictwie wykorzystuje się kwiaty i liście. Napar z kwiatów wiciokrzewu pomorskiego ma np. Działanie silnie napotne i moczopędne, wspomagające pracę nerek (sprawdź inne zioła na nerki) i wątroby oraz śledziony. Z kolei wiciokrzew zwyczajny jest silnym lekiem ziołowym i może być stosowany tylko pod okiem doświadczonego zielarza. Wiciokrzew przewierceń, jego kwiaty i liście, pomagają uporać się z uporczywymi dolegliwościami układu oddechowego, łagodzą kaszel i ból gardła, udrożniają, eliminują bakterie i wirusy oraz grzyby.