Zioła na trzustkę

zioła na trzustkę

Trzustka to jeden z gruczołów odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg procesów trawiennych. Sprawnie funkcjonująca reguluje również odpowiedni poziom cukru we krwi, co chroni nas przed rozwojem cukrzycy. Zaburzenia pracy trzustki oraz stany zapalne tego gruczołu mogą być bardzo niebezpieczne i wpływają niekorzystnie na cały organizm. Funkcje trzustki skutecznie wspierają zioła.

Ważne funkcje trzustki, które warto wspierać

Gdy trzustka przestaje działać prawidłowo, możemy odczuć to na poziomie hormonalnym lub trawiennym. W obu przypadkach dochodzi do znacznego obciążenia organizmu objawami związanymi z zaburzeniami pracy trzustki.

Problemy hormonalne sprowadzają się do Zaburzeń w produkcji insuliny i glukagonu, odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. W następstwie może rozwinąć się cukrzyca typu II.
Z kolei kłopoty z trawieniem to kwestia zaburzeń w produkcji soku trawiennego, który w wraz z żółcią wydzielaną przez wątrobę uczestniczy w dalszych etapach trawienia pokarmu. W tym przypadku możemy dotkliwie odczuć takie objawy jak ból w nadbrzuszu, zaparcia, biegunki, wzdęcia, nudności, zmiany wagi ciała. Dolegliwości te mają miejsce zwłaszcza przy zapaleniu trzustki – najczęściej występującej chorobie tego gruczołu. Zapalenie może mieć charakter przewlekły lub ostry, jednak jego przyczyny są mniej więcej tożsame.

Na Rozwój dysfunkcji trzustki, a także na zaburzenia wątrobowe wpływa przede wszystkich nadużywanie alkoholu, palenie papierosów oraz prowadzenia obciążającej, bogatej w tłuszcz i cukier diety. Poza tym kłopoty z trzustką mogą pojawić się również w wyniku zaburzeń dysfunkcji autoimmunologicznych, na skutek długotrwałego stosowania leków różnego rodzaju czy w przebiegu innych chorób, na przykład niewydolności nerek.

Aby nasza trzustka funkcjonowała sprawnie, należy dbać o zdrowie na poziomie ogólnym. Oznacza to, że nie możemy nadużywać alkoholu oraz innych używek. Bardzo istotna jest również dobra, zbilansowana dieta, która zapobiega chorobom współistniejącym lub wynikającym z zaburzeń pracy trzustki. Dietę i zdrowy styl życia warto wspierać spożywaniem odpowiednich ziół. Niemniej, zioła na trzustkę sprawdzą się również jako remedia w leczeniu przewlekłego zapalenia trzustki i podczas rekonwalescencji po przejściu ostrego stanu zapalnego. Zioła wspierają oczyszczanie organizmu, wspomagają funkcje nerek oraz wątroby, przeciwdziałają rozwojowi cukrzycy, łagodzą objawy zaburzeń w wydzielaniu hormonów oraz soków trawiennych. Liczne zioła mają również właściwości przeciwzapalne i spazmolityczne, co wpływa zdecydowanie kojąco na pracę trzustki i stymulująco na cały organizm.

zioła na trzustkę

Zioła wspomagające wydzielanie soku trzustkowego

Sok trzustkowy to jeden z soków trawiennych, którego prawidłowe wydzielanie jest warunkiem sprawnego trawienia pokarmów. Zawarte w nim enzymy umożliwiają chemiczną obróbkę treści pokarmowej. Do ziół stymulujących wydzielanie soku trzustkowego należą m.in. bylica boże drzewko oraz glistnik jaskółcze ziele. Wiele osób, chcąc wspomóc pracę trzustki, sięga również po nalewkę z ziół szwedzkich. Mieszanka ta ma wielorakie działanie i wpływa korzystnie nie tylko na trzustkę. Nie mogą jej jednak stosować osoby, u których dysfunkcje trzustki wynikają z nadmiernego spożywania alkoholu. Pod tym względem bezpieczniejsze jest stosowanie glistnika (choć niepozbawione przeciwwskazań) oraz bylicy.

Mniszek lekarski dobry również na trzustkę

Z mniszkiem lekarskim spotykamy się w wielu poradnikach dotyczących skutecznego leczenia ziołami. Jest to roślina wszechstronna, która ma zbawienny wpływ na pracę układu pokarmowego i trawiennego. Mniszek lekarski stymuluje odchudzanie i oczyszczanie, detoksykuje organizm, poprawia odporność, obniża poziom cholesterolu. Wymieniać można jeszcze długo. Nas interesuje jednak wpływ substancji zawartych w mniszku na pracę trzustki. Wykazano bowiem, że mniszek Skutecznie wspiera trzustkę w wydzielaniu insuliny, dlatego jest mocno polecany na dysfunkcje tego gruczołu. Mniszek lekarski również pobudza wydzielanie soków trawiennych i ułatwia cały proces trawienia. Działa wspomagająco również na wątrobę.

Inne zioła wspierające organizm przy zaburzeniach pracy trzustki

Jednym z bardziej pomocnych ziół w fazie leczenia zapalenia trzustki może okazać się pokrzywa, która oczyszcza organizm, pobudza procesy trawienne oraz ułatwia usunięcie złogów żółciowych i zapobiega powstawaniu kamicy. Pokrzywa to Stosunkowo bezpieczna roślina, która wspomaga organizm na wielu płaszczyznach. Jest niezastąpiona w odkwaszaniu i przy problemach związanych z długotrwałym stosowaniem obciążającej, tłustej i wysokoprzetworzonej diety.

Inne zioło, które możemy wykorzystać w walce z objawami chorób trzustki to macierzanka (tymianek). Macierzanka może nam posłużyć jako roślina przyprawowa, gdyż nadaje potrawom przyjemny, cytrusowy i lekko pikantny aromat. Ponadto pobudza pracę układu trawiennego, działa wiatropędnie i przyspiesza przemianę materii. Podobne właściwości ma kminek, którego nasiona możemy dodawać do potraw lub przygotować z nich napar.

Wspomagająco sięgajmy również po chmiel zwyczajny, kurkumę, kozieradkę, morwę białą, karczocha, dziurawiec, nagietek, czarnuszkę, wiciokrzew, jemiołę, żurawinę, diabelski pazur czy ostropest plamisty. Na trzustkę można stosować poza tym kłącze perzu, które dodatkowo wspomoże odtruwanie organizmu, przyśpieszy przemianę materii oraz zadziała moczopędnie i żółciopędnie.

W jaki sposób stosować zioła na trzustkę?

Wiele ziół wspomagających pracę trzustki możemy uznać za przyprawy i włączyć je do codziennego gotowania. Tak traktujmy macierzankę, kurkumę czy kozieradkę. Z pozostałych ziół warto przygotowywać przede wszystkim napary i odwary, które należy wypijać w niewielkich porcjach kilka razy dziennie. Ostrożnie podchodźmy do stosowania nalewek ziołowych, bo choć są pomocne, mogą przyczynić się do degradacji trzustki, jeśli do tej pory funkcjonowała źle przez nadużywanie alkoholu. Pamiętajmy też, że zapalenie trzustki należy leczyć zgodnie ze wskazaniami lekarza, co dotyczy również stosowania ziół.